Na początku warto wyjaśnić, dlaczego stosowanie automatyki w sterowaniu systemem grzewczym jest tak istotne. Nowoczesne rozwiązania z tego obszaru ułatwiają sterowanie parametrami pracy ogrzewania w budynku. Dzięki temu łatwiej utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Ponadto unika się dużych wahań w mocy pracy układu, przegrzewania lub wyziębiania pomieszczeń czy też ogrzewania nieużywanych pomieszczeń. Wszystkie te aspekty przekładają się na wzrost energooszczędności systemu, co szybko zauważa się w rachunkach eksploatacyjnych. Te są odpowiednio mniejsze.
W ramach sterowania urządzeniami grzewczymi stosuje się różne rozwiązania z automatyki. Poniżej w kilku zdaniach opisano wybrane z nich. Obecnie są już niemal standardem w nowoczesnych, wydajnych i energooszczędnych układach.
W nowych instalacjach standardem jest już wdrażanie układów sterowania systemem ogrzewania. Jest to możliwe, dzięki połączeniu ze sobą czujników oraz automatyki w ramach jednej centrali. Użytkownik posiada informacje na temat parametrów powietrza w pomieszczeniach i może modyfikować parametry pracy urządzenia grzewczego. Ponadto wybrane systemy można programować z odpowiednim wyprzedzeniem oraz automatyzować ich pracę (np. włączanie ogrzewania po osiągnięciu temperatury granicznej itd.). Wiele z tych rozwiązań wchodzi w zakres systemów typu smart home.
Niewielkie, jednak bardzo przydatne. Tak w dużym skrócie można opisać czujniki, które wykorzystywane są w systemach ogrzewania. Ich zadaniem jest kontrolowanie różnego rodzaju parametrów oraz dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji do centrali sterującej. Obecnie stosuje się m.in.: czujniki temperatury powietrza, czujniki ruchu, czujniki wilgotności powietrza, czujniki ciśnienia w układzie, czujniki temperatury w komorze kotła itd.
W automatyce w branży grzewczej stosuje się różnego rodzaju regulatory i zawory. Kontrolują one m.in. przepływ czynnika grzewczego w systemie. Elementy te pracują automatycznie na podstawie gromadzonych przez układ danych i wskazań użytkownika. Wszystko po to, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo codziennego życia.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl