Armatura grzewcza to produkty, które na co dzień wykorzystywane są przy konstrukcjach systemu grzewczego. Pozwalają na sprawne połączenie wybranych elementów instalacji, a także odpowiadają za jej prawidłowe działanie. Wybór konkretnych produktów zależy od realnych potrzeb inwestora i przygotowanego projektu. Każdorazowo warto zwrócić uwagę na jakość wykonania armatury grzewczej oraz opinie specjalistów na jej temat. Wszystko po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek i kosztownych napraw.
Wbrew pozorom to bardzo szeroki asortyment produktów. Do armatury grzewczej zaliczane są m.in.: różnego rodzaju zawory, odpowietrzniki, rozdzielacze, sprzęgła hydrauliczne, naczynia wzbiorcze, rury, grzejniki, kotły, czy nawet pompy ciepła. Poniżej w kilku słowach opiszemy wybrane z nich. Podstawowy podział armatury grzewczej dzieli ją na regulującą oraz zabezpieczającą. Ta pierwsza odpowiada za regulację pracy systemu grzewczego, a tak druga za bezpieczeństwo jego użytkowania.
Ważnym elementem armatury grzewczej są naczynia wzbiorcze. W dużym skrócie to metalowe zbiorniki o kształcie płaskim lub cylindrycznym. Odpowiadają one za przejmowanie nadmiarowej ilości wody, która powstaje w procesie przygotowywania c.w.u. Następnie ten nadmiar przekazywany jest z powrotem do instalacji w celu jej uzupełnienia.
W tej kategorii produktów znajdują się różnego rodzaju zawory, które pełnią różne funkcje w instalacji. To tzw. armatura regulujące, czy też odcinająca. Podstawowym zadaniem zaworów jest odcięcie przepływu wody, ciśnienia, czy też temperatury w układzie. Przy systemach grzewczych stosowane są m.in. zawory:
Sprzęgła hydrauliczne wykorzystywane w systemach grzewczych służą do łączenia ze sobą obiegów grzewczego i kotłowego. Dzięki nim można spiąć ze sobą działanie różnych urządzeń, które mają zbliżone lub różne parametry pracy (np. kominki, pompy ciepła, czy też kotły).
Rozdzielacze wykorzystywane sa po to, aby do rut rozprowadzających zamontować przewód zasilający i powrotny. Stosowane są w systemie rozdzielaczowym. Od jakości ich wykonania i niezawodności zależy efektywność grzejników w instalacji.
Jak sama nazwa wskazuje, odpowietrzniki służą do usuwania nadmiaru powietrza w instalacji grzewczej. Wszystko po to, aby czynnik (np. woda) mógł swobodnie przepływać przez instalację. Zapowietrzone kaloryfery grzeją nieefektywnie lub nie grzeją w ogóle. Powyżej przedstawiono podstawowe elementy, które wchodzą w skład armatury grzewczej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl