Zagrożenie wybuchem - granice wybuchowości

Granica wybuchowości to wartość stężenia substancji palnej (gazów, par lub pyłów), która w mieszaninie z powietrzem może zapalić się od czynnika inicjującego.

 

Dolna granica wybuchowości DGW

Najniższe stężenie, poniżej którego nie jest możliwy zapłon mieszaniny pod wpływem czynnika inicjującego.


Górna granica wybuchowości GGW

Najwyższe stężenie, przy którym jeszcze może nastąpić zapalenie się tej substancji i jej wybuch pod wpływem czynnika inicjującego. StrefaOpisUwagistrefa 0Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa składająca się z mieszaniny z powietrzem substancji łatwopalnych w formie gazu, pary lub mgły utrzymuje się stale, przez długie okresy lub często.Wnętrza pojemników i instalacji, rurociągów, zbiorników. Może powstać w otoczeniu wentylatorów. W strefie 0 nie można stosować jakichkolwiek urządzeń elektrycznych.strefa 1Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa składająca się z mieszaniny z powietrzem substancji łatwopalnych w formie gazu, pary lub mgły może wystąpić okresowo podczas normalnego funkcjonowania.Bezposfrednie otoczenie strefy 0. Bezpośrednie otoczenie miejsc napełnienia. Bliskie toczenie miejsc napełnienia i zasilania surowcem.strefa 2Miejsce o małym prawdopodobieństwie wystąpienia atmosfery wybuchowej składającej się z mieszaniny z powietrzem substancji łatwopalnych w formie gazu, pary lub mgły, podczas normalnegi działania. Gdy atmosfera wybuchowa wystąpi, to będzie utrzymywać się tylko przez krótki okres.Miejsca otacząjące strefy 0 lub 1.  


StrefaOpisUwagistrefa 20Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu utrzymuje się stale, przez długie okresy lub często.Wnętrza pojemników, naczyń, nstalacji, rurociągów, zbiorników. W strefie 20 nie można stosować jakichkolwiek urządzeń elektrycznych.strefa 21Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu może wystąpić okresowo podczas normalnego funkcjonowania. Bezposfrednie otoczenie punktów napełnienia i opróżniania. Miejsce, gdzie występują osady pyłu, mogące utworzyć z powietrzem mieszaninę wybuchową.strefa 22Miejsce o małym prawdopodobieństwie wystąpienia atmosfery wybuchowej w postaci obłoku palnego pyłu, podczas normalnegi działania. Gdy atmosfera wybuchowa wystąpi, to będzie utrzymywać się tylko przez krótki okres.Miejsca znajdujące się w pobliżu urządzeń, systemów i instalacji zawierających pył, w przypadku, gdy pył może wydostać się przez nieszczelności i utworzyć osady w ilościach niebezpiecznych.

Literatura:

[1] J. Hendiger, P. Ziętek, M. Chludzińska „Wentylacja i klimatyzacja. Materiały pomocnicze do projektowania”, Venture Industries, Warszawa 2009.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztukPogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja, www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.

Foto: Testo