Chcąc oszacować, czy instalacja solarna naprawdę się opłaca, należy uwzględnić przede wszystkim rodzaj instalacji grzewczej, który ma być zastąpiony przez popularne solary. Okazuje się, że jeśli panele zostaną dobrze dobrane, można być pewnym, że zaspokoją w pełni zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. W efekcie główna instalacja grzewcza będzie zdecydowanej mniej obciążona. Decydując się na zastąpienie panelami solarnymi instalacji elektrycznej, można liczyć na najszybszy zwrot. Jeśli zamierzamy wykorzystać je do ogrzewania domu, zastępując nimi olej opałowy bądź gaz, musimy liczyć się z tym, że zwrot nastąpi trochę później. Najdłużej trzeba na niego czekać wtedy, kiedy decydujemy się wykorzystać panele słoneczne do zastąpienia instalacji węglowej. W praktyce oznacza to, że trudne jest określenie dokładnego terminu okresu zwrotu z inwestycji.
Decydując się na instalacje kolektorów słonecznych, należy pamiętać, że dostępne są różne rodzaje kolektorów.
Dzieli się je na:
Kolektory płaskie są najbardziej wydajne, kiedy dni są naprawdę słoneczne. Kiedy jednak robi się pochmurno, ich sprawność spada, co jest dużym problemem w okresie zimowym. Oznacza to, że są one najbardziej opłacalne w miejscach, w których ilość światła słonecznego w roku jest naprawdę duża. Cechą charakterystyczną kolektorów próżniowych jest otoczony próżnią absorber. Taka budowa skutecznie ogranicza duża utratę energii cieplnej wówczas, gdy panuje zima. W efekcie wydajność kolektorów próżniowych nie jest tak mocno uzależniona od temperatury, która panuje na zewnątrz. Świetnie sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą, co sprawia, że są szczególnie warte uwagi. Każda instalacja solarna bazująca na kolektorach próżniowych z rurką cieplną to rozwiązanie, które w naszym klimacie sprawdza się szczególnie dobrze, a tym samym jest wyjątkowo opłacalne. Nawet bardzo niskie temperatury panujące w sezonie zimowym nie są większym problemem. W efekcie odpowiedź na pytanie ile kosztuje 1kWh w przypadku instalacji fotowoltaicznej składającej się z takich paneli jest najbardziej korzystna z punktu widzenia osoby rozważającej montaż kolektorów słonecznych. Alternatywne źródła energii wykorzystywane są coraz częściej. Pytania takie, jak czy fotowoltaika się opłaca padają naprawdę bardzo często. Warto pamiętać, że ceny energii pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł nie będą raczej spadać. Na przestrzeni lat można spodziewać się ich regularnych podwyżek. Sprawia to, że montaż systemu solarnego pozwalających na pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych naprawdę bardzo się opłaca.
Tylko prawidłowy montaż i eksploatacja kolektorów słonecznych jest w stanie zapewnić ich odpowiednią wydajność i bezawaryjność. Zarówno miejsce jak i sposób montażu zależny jest od wielu czynników, a odpowiedni dobór powierzchni kolektorów powinien odpowiadać potrzebom energetycznym budynku lub naszemu zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową. Choć kolektory kojarzą się z montażem na dachu, obecnie producenci umożliwiają zamontowanie ekranów w każdym miejscu, z zachowaniem zwrotu na południe. Dach stanowi najbardziej naturalne miejsce do montażu, ponieważ zazwyczaj jest tam dość wolnej powierzchni, aby zagospodarować ją kolektorami słonecznymi. Do tego dach jest tą częścią gospodarstwa domowego, która jest najbardziej wystawiona i dostępna promieniowaniu słonecznemu. Warto pamiętać, aby wszelkiego rodzaju elementy mocujące kolektor były odporne na korozję, a cała konstrukcja wytrzymywała napór wiatru lub śniegu. Zastosowanie kolektorów na dach ma również dodatkową korzyść. Jeżeli nachylenie dachu odpowiada zalecanemu nachyleniu kolektora (20-45˚), wówczas zainstalowanie panelu jest tańsze i mniej pracochłonne. Co więcej, kolektory możemy również zamontować na dachu płaskim, a konstrukcję podtrzymującą i zapewniającą odpowiedni kąt nachylenia możemy jedynie dociążyć, bez wiercenia otworów w dachu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (D.L.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl