Czy fotowoltaika się opłaca?

W ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy fotowoltaika się opłaca? Na całe zagadnienie warto spojrzeć z nieco szerszej perspektywy. Opłacalność fotowoltaiki mierzy się nie tylko pod kątem realnych oszczędności na rachunkach za prąd, ale również w obszarze ochrony środowiska. Sprawdźmy zatem, jakie są podstawowe rodzaje fotowoltaiki i czy inwestycja w nią w przypadku domu lub przedsiębiorstwa się opłaca. 

 

Jakie są rodzaje fotowoltaiki?

Rozwój technologii przekłada się na zwiększenie wydajności paneli fotowoltaicznych. To sprawia, że ich montaż staje się jeszcze bardziej opłacalny. Im nowszej generacji rozwiązanie, tym jego większa efektywność działania oraz wydajność. Poniżej przedstawiamy wszystkie odmiany fotowoltaiki ze względu na podział ogniw:

  • panele I generacji (panele polikrystaliczne i monokrystaliczne);
  • panele II generacji (panele CdTE, CGS i amorficzne);
  • panele III generacji (barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne i panele polimerowe). 


Obecnie najbardziej opłacalna instalacja fotowoltaiczna powstaje z paneli III generacji. Producenci dbają o poprawę ich wydajności, a także żywotności. Dzięki temu technologia ta pozwala na zwiększenie ilości energii generowanej z promieni społecznych. Ponadto w całym procesie minimalizowane jest ryzyko strat energetycznych. Większa żywotność paneli to nie tylko większe oszczędności finansowe, ale także poprawa dbałości o środowisko naturalne. 

 

Opłacalność finansowa

Dla inwestorów niezwykle ważna jest opłacalność finansowa paneli fotowoltaicznych. Odpowiednio serwisowane mogą efektywnie działać nawet przez 25 lat. Całkowity zwrot z inwestycji powinien nastąpić już w przeciągu dekady, a można to jeszcze przyspieszyć, korzystają z różnych form dotacji na zakup OZE. Obecnie ceny energii szybują w górę i jest to związane z zawirowaniami na rynku surowców energetycznych oraz ich niedoborem. To jeszcze bardziej przemawia za inwestycją w panele, dzięki czemu uniezależnia sie od zewnętrznych dostaw prądu. Przy odpowiednim projekcie, budynek może być niemal w stu procentach zaspokajany przez energię z OZE. To oszczędność na poziomie kilku tysięcy (lub więcej) złotych miesięcznie. Do tego dochodzi realne zmniejszenie negatywnego wpływu eksploatacji nieruchomości na środowisko naturalne. 

 

Nowy system rozliczeniowy 

Od jakiegoś czasu funkcjonuje nowy system rozliczeniowy energii z fotowoltaiki. To tzw. system net-billing. To niezwykle cenna informacja dla prosumentów, którzy wytwarzają energię z fotowoltaiki i dostarczają ją do sieci. W ramach systemu zastosowano korzystne opusty, co wpływa na opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. W celu dokładnego zmierzenia jej efektywności warto skonsultować się ze specjalistą. Jest to związane z tym, że w systemie obowiązują różne wytyczne w zależności od mocy fotowoltaiki. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl