Co z tą fotowoltaiką ?

Od lat fotowoltaika promowana jest jako tanie i ekologiczne rozwiązanie w zakresie generowania prądu na własny użytek. Następnie prąd ten może być wykorzystywany do zasilania systemów grzewczych opartych na pompach ciepła, promiennikach podczerwieni czy też piecach elektrycznych. W tym artykule sprawdzimy, co z tą fotowoltaiką i na jakie zmiany należy przygotować się w nadchodzącym roku. 

Czy fotowoltaika wciąż się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne przez lata promowane były jako sposób na ograniczenie wydatków eksploatacyjnych w domu. To zielona energia, ponieważ pozyskiwana jest z promieni słonecznych. Co roku jednak zmieniane są przepisy dotyczące rozliczeń fotowoltaiki. Ostatnia duża zmiana miała miejsce w kwietniu 2022 roku. Sprawiła ona, że instalacja fotowoltaiki pod kątem systemu grzewczego przestała być tak opłacalna i należy dokładnie zweryfikować jej potencjał oraz koszty pod kątem zapotrzebowania energetycznego nieruchomości.

Dlaczego przy fotowoltaice płaci się wysokie rachunki?

Kluczowe zmiany dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych weszły w życie w 2022 roku. Jeżeli osoba posiadająca instalacje PV podłączyła ją do sieci po 1 kwietnia 2022 roku, to obejmuje ją inny rodzaj rozliczeń. Polega on na tym, że wygenerowana energia oddawana jest do systemu krajowego po rynkowej cenie dla hurtu, a następnie kupowana po cenach detalicznych. Docelowo prowadzi to do wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Jest to związane z tym, że obecne ceny hurtowe są relatywnie niskie, a za kupno prądu z sieci płaci się nawet o 60 groszy więcej za 1 kWh. Dla nieruchomości o zapotrzebowaniu rocznym na poziomie 10 000 kWh może to powodować koszty nawet na poziomie pięć tysięcy złotych i więcej. Obecna sytuacja rynkowa sprawia, że fotowoltaika przestała być opłacalna. Właściciele instalacji nie dają jednak za wygraną i do Rzecznika Praw Obywatelskich trafia coraz więcej pism ze skargami. Jest to związane z tym, że fotowoltaika była reklamowana jako tanie i ekologiczne źródło energii, a ostatnie kilkanaście miesięcy pokazuje co innego. 

Czy inwestycja w fotowoltaikę ma sens?

Tak naprawdę każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Zawirowania na rynku energetycznym oraz niekorzystne, z punktu widzenia właścicieli instalacji, metody rozliczeń energii sprawiają, że czas zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża. Niestety może dojść do sytuacji, że fotowoltaika nie zdąży się zwrócić. Najbardziej opłacalna jest wtedy, gdy w danej nieruchomości występuje wysoka autokonsumpcja lub dedykowany magazyn energii. Pozwala to zredukować pobór prądu w godzinach wieczornych i nocnych, co zmniejsza wysokość rachunków. Jeżeli myślisz o inwestycji w panele fotowoltaiczne, to dokładnie zweryfikuj ich opłacalność i skonsultuj swoją sytuację z ekspertem branżowym.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl