Projekt instalacji PV jest wizualizacją graficzną z zawartą informacją o mocy instalacji, użytych komponentach, rozplanowania instalacyjnego. Zostaniesz przygotowany pod kątem sytuacji prawnej, Ustawy OZE i Prawa Budowlanego oraz certyfikacji systemów PV w Polsce.
Podczas praktycznego szkolenia przejdziesz drogę od określenia współczynników temperaturowych, podziału instalacji i podłączenia do sieci przez montaż, falowniki, instalację odgromową, zabezpieczenia, przewody, aż po sprawność modułów, odstępy między rzędami, kończąc na optymalizatorach mocy.
Projektowanie systemów fotowoltaicznych jest przede wszystkim szkoleniem praktycznym, podczas którego nauczysz się tworzyć i nanosić instalację na projekt, dobierać moc i ułożenie instalacji oraz weryfikować czynniki mające wpływ na instalację fotowoltaiczną. W ATUM podczas szkolenia warsztatowego nauczymy Cię wykonywać projekt instalacji od samych podstaw przy użyciu bezpłatnych oprogramowań dostępnych online. Projektowanie PV to szansa na rozwój dla każdego z Was!
Biorąc pod uwagę instalacje fotowoltaiczne to projekt należy dostosować do celu jakiemu ma służyć, dlatego uprawnienia osoby sporządzającej taką dokumentacje będą uzależnione od przeznaczenia projektu.
projekty techniczne, koncepcyjne, do celów przetargowych itp. – ten rodzaj dokumentacji może wykonywać projektant posiadający podstawową wiedze techniczną w zakresie instalacji PV. Do tego typu projektów nie są wymagane szczegółowiej uprawnienia, a jedynie odpowiednia wiedza techniczna potwierdzona szkoleniem. Osoba sporządzająca taki projekt powinna posiadać wiedzę techniczną w zakresie części elektrycznej, konstrukcyjnej i wykonawczej instalacji PV. Mile widziany jest tytuł technika elektryka, studia kierunkowe OZE, uprawnienia UDT, uprawnienia SEP.
instalacje projektuje projektant z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji i sieci elektrycznej i elektroenergetycznej bez ograniczeń. Przy większych projektach potrzebny jest dodatkowo projektant z części architektonicznej lub konstrukcyjnej. Do uzyskania takich uprawnień potrzeba 5 lat studiów kierunkowych, 3 lat praktyki w projektowaniu pod opieką osoby z uprawnieniami, 2 lata praktyki na budowie, zdania egzaminu państwowego pod uprawnienia budowlane, wpis do Izby Budowlanej, wykupienie ubezpieczenia od błędów projektowych.
Projektowanie systemów PV
Omówienie przykładowego rachunku za energię elektryczną, omówienie ZM (wniosek zgłoszenia mikroinstalacji), omówienie klasycznych systemów PV opartych o falowniki szeregowe oraz pełnej (SolarEdge) i selektywnej optymalizacji.
Projektowanie za pomocą kartki i kalkulatora:
Sprawdzenie parametrów prądowo-napięciowych ze względu na zmienne warunki atmosferyczne.
Pozostałe elementy instalacji PV.
Kosztorysowanie, czas zwrotu.
Wsparcie projektowe za pomocą aplikacji internetowych:
Podsumowanie.