Czym grzać dom, pompa ciepła czy kocioł c.o na biomasę? Co wybrać?

Czym grzać wygodnie i tanio, a przede wszystkim ekologicznie? 

Takie pytanie zadaje w obecnych czasach dużo klientów, nie tylko modernizujących domy, ale też budujących nowe . Obecnie w ramach walki ze smogiem jest wiele urządzeń grzewczych. które można zakupić z dopłatą nie tylko do ich zakupu, ale i montażu.

W programie Czyste Powietrze dotowane urządzenia grzewcze to przede wszystkim pompy ciepła i kotły CO na biomasę. Są to obecnie dwa popularne źródła ciepła na naszym rynku. Które urządzenie wybrać?

Pompa ciepła nie nadaje się do każdego budynku. 

Bardzo promowane pompy ciepła to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie wymagają komina, a ich instalacja jest prosta, więc nie dziwi fakt, że jest to urządzenie promowane nie tylko w kampaniach reklamowych, ale też przez samych instalatorów. Zarabiają oni duże marże na szybkim i tanim montażu, a zakup pompy jest dotowany nie tylko z czystego powietrza, ale też z programu mój prąd.

Wystarczy poczytać w Internecie lub obejrzeć wiele filmów na YouTube, aby przekonać się, że jednak nie każdy budynek może być skutecznie ogrzany przez pompę ciepła. Pompy ciepła najbardziej sprawdzają się w nowoczesnych pasywnych budynkach dobrze ocieplonych z niskotemperaturową instalacją grzewczą. Dodatkowym atutem jest brak konieczności budowy komina, co pozwala zaoszczędzić parę tysięcy zł na kosztach montażu.

Jeśli mamy budynek o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, słabo izolowany z przestarzałą instalacją grzewczą starego typu to już wybór nie jest taki oczywisty. Musimy wówczas zainwestować kilkadziesiąt tysięcy w modernizację całej instalacji co.

W takiej sytuacji jak szybko zwróci się nam inwestycja w pompę ciepła?

A jeśli dach naszego budynku uniemożliwia montaż instalacji fotowoltaicznej, to wówczas wybór pompy ciepła nie jest już tak opłacalny i warto zainteresować się nowoczesnym kotłem grzewczym np. na pellet. Kotły co na pellet firmy Cichewicz mają kompaktowe wymiary i mają minimalne wymagania, co do miejsca w kotłowni.  Pompy ciepła wymagają odpowiednio zaprojektowanej instalacji grzewczej i wbrew obiegowym opiniom nie musi być to tylko instalacja podłogowa, bo mogą być to też grzejniki. Grzejniki jednak wówczas muszą być odpowiednio przewymiarowane i dobrane tak, aby mogły pracować na niskim parametrze, czyli na niskiej temperaturze wody zasilającej. W przypadku braku odpowiedniej instalacji oraz odpowiedniego izolacji domu warto zatem zainteresować się inwestycją w porządny i solidny kocioł grzewczy – jeśli mamy dostęp do biomasy – to szybko się nam zwróci.

Biorąc pod uwagę dofinansowanie na zakup i montaż kotła na biomasę np. na pellet czy drewno, na pewno jest to urządzenie będące wciąż interesującą alternatywą dla pomp ciepła. Należy też pamiętać, że jeśli użytkownik ma zasoby własnej biomasy, np. posiada własny las plantacji roślin energetycznych, sad czy baloty słomy to używając kotła grzewczego, na biomasę ma praktycznie darmowe ogrzewanie. Stosując np.: serię kotłów Biowarmer na trociny, zrębki, pellet i brykiet nie ograniczamy się jedynie do granulatu trocinowego. Należy pamiętać , że pompa ciepła to jednak wciąż używanie prądu do grzania, czyli jesteśmy zależni energetycznie od spółek państwowych i dystrybutorów energii elektrycznej. Obecne taryfy i rozwiązania dotyczące odkupu prądu z instalacji fotowoltaicznych niestety nie gwarantują w 100% bezpieczeństwa energetycznego użytkownikowi takiej instalacji. Pytanie jest, co będzie się działo z kosztami grzania pompą jeśli ceny energii elektrycznej wzrosną, a my nie mamy instalacji fotowoltaicznej na dachu do kompensowania cen prądu.

Nie warto ograniczać się jednego paliwa, czyli alternatywa dla pelletu.

Przy wyborze kotła co na biomasę warto kierować się dostępnością danego paliwa w okolicy oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będę używał paliwa z własnych zasobów czy będę kupował go na rynku. 

Biomasę możemy pozyskać we własnym zakresie i dzięki czemu grzać dom lub firmę całkowicie za darmo to np. drewno i odpady drewna, zrębki drzewne, trociny lub baloty i brykiety ze słomy. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są kotły grzewcze hybrydowe typu kombi, w których można spalać zarówno drewno, jak i pellet np. Sigma Dual albo Biowarmer na drewno, zrębki i pellet. 

Jest wiele tańszych paliw niż pellet a równie ekologicznych np.: zrębka, trociny, brykiety. Są to znacznie tańsze paliwa energetyczne do tego często nawet łatwiejsze w pozyskaniu. Jeśli nasza firma dysponuje potencjałem takiej odpadowej biomasy, to można się ogrzewać praktycznie za darmo. Mając dostęp to taniej zrębki czy trociny mamy praktycznie darmowe paliwo i wcale nie trzeba go przetwarzać na brykiet, czy pellet. Można je spalać automatycznie w serii innowacyjnych kotłów co typ Biowarmer. Cena takiego kotła c.o z podajnikiem na zrębki i trociny jest trochę wyższa niż pieca na pellet, ale mamy szerszy zakres paliwa zastosowawczego co nie tylko obniża nam koszty grzania, ale sprawia, że jesteśmy bardziej niezależni energetycznie.

Należy dodać, że spalanie biomasy luzem w naszych kotłach co serii Biowarmer odbywa się podobnie jak pelletu – całkowicie automatycznie. Tak jak model kotła c.o na pellet – tak na zrębce czy trocinie opisywany kocioł ma niską emisję i działa w pełni automatycznie. Palnik się sam mechanicznie oczyszcza i odżużla a grzałki elektryczne odpowiedzialne są za rozpalanie i wygaszanie paliwa w sposób automatyczny – możemy to zrobić także przez smartfona lub poprzez komputer jeśli mamy zainstalowany moduł WIFI .

Innowacyjny palnik na biomasę umożliwia efektywne spalanie różnych rodzajów paliw o różnej granulacji i wilgotności. Nie musimy stosować kalibrowanej biomasy o określonych parametrach, gdyż wzmocnione przekładnie w podajniku śrubowym podadzą paliwo o zmiennej granulacji np. zrębki o długości do nawet 8 cm. Podajnik poradzi sobie też z brykietem trocinowym i ze słomy, a także z bardziej sypkimi paliwami jak trocina czy drobne zrębki. Takie rozwiązanie jest idealne do taniego grzania twojego biznesu, bo możemy spalać nie tylko tani lub darmowy opał, ale bazując o własne zasoby biomasy zyskujemy 100 % niezależność energetyczną. Kupując nasz innowacyjny kocioł biomasowy Biowarmer uzyskujesz dostęp do technologii spalania najtańszych paliw i to trybie całkowicie automatycznym. Co ważne, wilgotność paliwa do 38 % daje nam możliwość spalania nie tylko suszonego paliwa a też świeżego wprost z produkcji.

Kotły grzewcze na zgazowanie drewna to wciąż ekonomiczny wybór.

Kotły co Sigma na 50 cm drewno zgazowane, są też dotowane do zakupu i ich montażu w ramach programu czyste powietrze. Dzięki technice pirolizy mamy czyste spalanie drewna i jeśli ktoś ma dostęp do własnego surowca albo może kupić drewno w atrakcyjnej cenie, jest to wciąż najtańsze ogrzewanie na rynku, które daje też stuprocentową niezależność energetyczną swojemu użytkownikowi. Piece na zgazowanie drewna są wciąż popularnym źródłem ciepła w całej Europie i użytkowane są nawet w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech, czyli krajach o dużej zamożności społeczeństwa. Palenie drewnem w solidnym nieskoemisyjnym piecu zgazowane drewno to żaden wstyd – tym bardziej że można zawsze połączyć parę źródeł ciepła i stworzyć tzw. kotłownię biwaletną czy hybrydową.

Szukając obniżenia kosztów ogrzewania w firmie, należy wykonać bilans energetyczny, który jasno określi nasze wymagania – czy mamy pobór ciepła sezonowy, czy stały np.: do technologii suszenia. Jakie mamy straty i zyski ciepła oraz jakich temperatur potrzebujemy. Dobór kotła grzewczego z podajnikiem do biomasy w tym do grzania pelletem musi być wykonany przez doświadczony personel lub firmę instalacyjną.