Nowości w ArCADia-TERMO

Nowy program ArCADia-TERMOCAD 7 został wzbogacony o innowacyjne funkcjonalności w porównaniu do swojego poprzednika ArCADia-TERMO.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Użytkowników oraz rosnącemu znaczeniu technologii BIM, stworzyliśmy unikalną hybrydę – połączenie kalkulatora do obliczeń cieplnych z edytorem graficznym CAD.

Nowy produkt — TERMOCADIA

Wbudowany edytor TERMOCADIA pozwala stworzyć graficzny, przestrzenny, parametryczny model architektoniczny budynku, który przekonwertowany na model cieplny wymienia dane z programem ArCADia-TERMOCAD.

Udoskonalono wymianę danych pomiędzy graficznym modelem cieplnym a programem obliczeniowym.

Dzięki wbudowaniu w ArCADia-TERMO edytora CAD, oba programy są ze sobą lepiej skomunikowane i od teraz możliwa jest wielokrotna wymiana danych pomiędzy rysunkiem a programem ArCADia-TERMOCAD.

Jakakolwiek zmiana wymiarów czy struktury budynku na rysunku, dodanie lub usunięcie przegród, pomieszczeń lub kondygnacji w dowolnym momencie obliczeń, nawet już po wcześniejszym wyeksportowaniu modelu cieplnego i rozpoczęciu obliczeń cieplnych, zostanie zaktualizowana w ArCADia-TERMOCAD, bez utraty wcześniej wprowadzonych danych, np. dotyczących utworzonych stref cieplnych i stref chłodu, systemów w budynku czy danych do obliczeń audytu lub analizy środowiskowo-ekonomicznej. Także zmiana w ArCADia-TERMOCAD parametrów pomieszczeń, takich jak nazwa, temperatura czy funkcji ogrzewane/nieogrzewane znajdzie odzwierciedlenie na rysunku. Za każdym przełączeniem pomiędzy ArCADia-TERMOCAD a TERMOCADIA, do pomieszczeń zdefiniowanych na rysunku będzie też przekazywana obliczona na nowo ich moc cieplna.

Raporty XML

Program daje teraz także możliwość m.in. generowania raportu świadectwa charakterystyki energetycznej w formacie XML, który można wczytać do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

Od tej pory sporządzone świadectwo można zarejestrować w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków na dwa sposoby: eksportując je bezpośrednio z programu opcją „Wyślij certyfikat” lub wczytując plik XML na platformę Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

Jeszcze wygodniejsza edycja raportów w ArCADia-TEXT

Raporty RTF można edytować bezpośrednio w programie, poprzez wbudowany edytor tekstowy ArCADia-TEXT.

Przycisk otwierający wybrany raport w edytorze tekstowym ArCADia-TEXT znajduje się w etapie Wydruki.

Precyzyjna mapa

Dodano także szczegółową mapę OpenStreetMap, która pozwala na wskazanie dokładnej lokalizacji budynku celem doboru właściwej strefy klimatycznej.

Audyty efektywności energetycznej

W wersji PRO dodano opcję uwzględnienia w obliczeniach audytu zapotrzebowania energii na cele oświetlenia oraz urządzeń elektrycznych.

Dwa nowe etapy są dostępne w części Audyt, po wybraniu tematu obliczeń „Audyt efektywności energetycznej”. Są to etapy Sprzęt i urządzenia oraz Oświetlenie. W etapie Sprzęt i urządzenia można wskazać do modernizacji wybrane urządzenia: sprzęt AGD (pralki, suszarki, chłodziarki, zamrażarki, piekarniki, zmywarki), sprzęt IT (komputery, drukarki, itd.) oraz napędy do urządzeń elektrycznych. Obliczenia są wykonywane metodą uproszczoną podaną w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 10 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii.

W etapie Audyt – Oświetlenie oceny opłacalności modernizacji instalacji oświetlenia można dokonać jedną z czterech metod:

- na podstawie natężenia i skuteczności oświetlenia,

- na podstawie mocy opraw,

- wymiany źródeł światła,

- wymiany opraw oświetleniowych.

Dwie pierwsze wyżej wymienione metody są metodami szczegółowymi, których obliczenia bazują na metodologii dotyczącej świadectw i charakterystyk energetycznych (wyznaczanie wskaźnika LENI, obliczenia zgodne z normą PN-EN 15193), a dwie ostatnie to metody uproszczone podane w rozp. MG z 10 sierpnia 2012 r., dotyczącego audytów efektywności energetycznej.

Wyliczona oszczędność energii końcowej i pierwotnej, uzyskana dzięki zaproponowanym modernizacjom, jest przeliczana na tony oleju ekwiwalentnego, która to wielkość jest istotna w audytach efektywności energetycznej.

Nowy raport przegród

Jest też dostępny nowy raport „Zestawienie przegród”, w którym podane są wszystkie przegrody występujące w budynku, z podziałem na kondygnacje i typy, wraz z ich wymiarami i orientacją względem stron świata. Tego typu zestawienie przegród jest zazwyczaj wymagane do dołączenia do opracowań audytów na cele RPO.

Raport jest dostępny w etapie Wydruki w grupie raportów „Obliczenia cieplne”.

Więcej dostępnych materiałów termoizolacyjnych

W bazie edytora materiałów budowlanych znalazły się produkty termoizolacyjne marki ISOVER.

W bazie edytora materiałów budowlanych dostępna jest szeroka gama produktów termoizolacyjnych ISOVER, do docieplenia ścian czy dachów.

Nowe warunki techniczne

Od wersji ArCADia-TERMO 6.6 zmodyfikowano również sposób, w jaki dokonuje się wyboru warunków technicznych w projekcie. W programie ArCADia-TERMOCAD można wykonywać obliczenia z użyciem warunków technicznych WT 2008, WT 2014, WT 2017 lub WT 2021.

W celu wskazania warunków technicznych, jakie mają być przyjęte za wartości referencyjne, należy w menu Ustawienia – Opcje – Wybór obliczeń wybrać jedną z dostępnych opcji.

Pod przyciskiem Parametry WT, który uaktywnia się po wybraniu WT 2014,2017 lub 2021, dostępny jest podgląd wymaganych wartości wsp. U oraz wskaźnika EP.

Informacja o wybranych wartościach referencyjnych pojawi się na górnym pasku okna programu, obok tytułu wykonywanych obliczeń, oraz w raporcie projektowanej charakterystyki energetycznej.

Odpowiednie wartości referencyjne będą także widoczne w tablicach dostępnych w poszczególnych etapach obliczeń. Jeśli Użytkownik skorzysta z wysuwanej listwy startowej i wybierze na niej temat obliczeń, program automatycznie przyjmie aktualnie obowiązujące warunki techniczne, czyli obecnie WT 2017.

Rysuj w TERMOCADIA, LICZ w ArCADia-TERMOCAD

Użytkownik ma do wyboru dwie drogi obliczeń: pełne obliczenia wyłącznie w ArCADia-TERMOCAD, z ręcznym definiowaniem przegród, strat przez przenikanie oraz struktury i wymiarów budynku, albo współpracę z edytorem graficznym.

Schemat pracy z ArCADia-TERMOCAD, z wykorzystaniem graficznego modelu cieplnego, powinien wyglądać następująco:

  1. Otwarcie ArCADia-TERMOCAD