Mikroenergetyka: Elektryczne ogrzewanie konwekcyjne

Ogrzewanie konwekcyjne polega na tym, że energia elektryczna zamieniana jest na ciepło na bieżąco stosownie do potrzeb i tam, gdzie jest ono wymagane.

W urządzeniach tych oddawanie ciepła odbywa się głównie na zasadzie naturalnej konwekcji (czasem wspomaganej wentylatorem). Każdy ogrzewacz wyposażany jest w indywidualny regulator temperatury (termostat). Do tej grupy zaliczane są także przenośne termowentylatory używane nawet poza sezonem grzewczym do szybkiego podniesienia temperatury w danym pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewacze konwekcyjne są wykonywane w dwu wersjach: jako samodzielnie stojące lub tylko do zamontowania na ścianie. Wielu producentów wyposaża jednak grzejniki wolnostojące w dodatkowe uchwyty pozwalające na zamontowanie grzejnika na ścianie obiektu, przez co stają się one bardziej uniwersalne.

Urządzenia te sprawdzają się dobrze jako ogrzewanie uzupełniające. Ich zaletą jest niski koszt zakupu i łatwość montażu. Wada natomiast jest konieczność stosowania taryfy całodobowej, co podnosi koszty eksploatacji. Dlatego taki typ ogrzewania stosowany jest rzadko jako ogrzewanie podstawowe budynku. Jednak wszędzie tam, gdzie potrzebne są małe wymiary i szybkość działania, a w dodatku konwektor używany jest sporadycznie, trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie.

Charakterystyka:

  • praca w systemie jedno — lub dwutaryfowym,
  • moc zainstalowana równa mocy grzewczej,
  • maksymalna moc grzewcza (dla jednego urządzenia) około 3 kW,
  • możliwość regulacji temperatury pomieszczenia i jej okresowego obniżania.