Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021

WT 2021, czyli stworzona pod kątem energooszczędności oraz troski o środowisko naturalne, aktualizacja warunków technicznych stawianych budynkom powstającym od 1.01.2021 roku.

Z uwagi na stały rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja wytycznych dopuszczających budynek do użytku pod kątem jak najniższych strat energii powstaje średnio co 5 lat – ostatnią nowelizację Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło w roku 2017 (WT 2017). Jakim przepisom rozporządzenia trzeba będzie sprostać tym razem? Jakie to będzie miało konsekwencje dla wyboru oraz użytkowania urządzenia grzewczego?

Nowe wytyczne energooszczędnego domu

Standardy WT 2021 są związane z izolacyjnością cieplną oraz oszczędnością energii. Nowe wymogi dla budynków i instalacji obejmują zmianę maksymalnych dopuszczalnych wartości współczynników:

  •    U – przenikania ciepła (grubość/jakość materiału izolacyjnego)
  •    EP – zapotrzebowania na energię początkową nieodnawialną (pochodzącą z surowców nieodnawialnych)



Chodzi więc o ścisłą kontrolę nad tym, ile budynek straci ciepła (ile ciepła „ucieknie” przez izolację, stolarkę okienną) oraz jakie jest jego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną niezbędną do ogrzania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania CWU, oświetlenia. Oczywiście w obu sytuacjach dąży się do jak najmniejszych strat energetycznych, a więc do jak najniższych wartości U i EP. Dla energooszczędności domu istotny jest także współczynnik EK, który w projekcie określa zapotrzebowanie na energię końcową. Uwzględnia on dwa poprzednie współczynniki, ponieważ określa, ile energii zostanie rzeczywiście zużytej oraz jak bardzo danym paliwem obciążone zostanie środowisko, co z kolei wynika zarówno z konstrukcji danego budynku, jak i z pracujących w nim instalacji. Obostrzeniom będzie podlegał każdy projekt domu jednorodzinnego, który pozwolenie na budowę otrzyma po 31 grudnia 2020 roku. Do nowych norm WT 2021 dostosować się będą musiały także budynki, które od tej daty będą rozbudowywane lub modernizowane. Co ważne, wszystkie projekty, które nie zostaną sfinalizowane do końca roku 2020, także będę podlegały nowym warunkom technicznym.

WT 2021 a ogrzewanie budynku jednorodzinnego

Współczynnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię początkową (EP) ściśle się wiąże z rodzajem zastosowanego w domu ogrzewania. Aby projekt domu jednorodzinnego odpowiadał nowemu rozporządzeniu, nie wystarczy zadbać o właściwą izolację obiektu – równocześnie trzeba postawić na instalację grzewczą wykorzystującą surowce odnawialne. Obecnie EP dla budynku jednorodzinnego nie może przekraczać wartości 95 kWh/(m2/rok). Nowe przepisy redukują tę wartość do 70 kWh (m2/rok). Trzeba zaznaczyć, iż nowych restrykcyjnych standardów nie spełniają nie tylko tradycyjne kotły na węgiel, ale także kotły olejowe i gazowe – również te najnowszej generacji.

Wybór urządzenia grzewczego

Jakie urządzenie grzewcze najlepiej spełnia wymogi Ministerstwa Infrastruktury?

Do obniżenia wskaźnika EP najbardziej się przyczyniają odnawialne źródła energii (OZE), czyli takie, które w procesie przetwarzania wykorzystują energię wiatru, promieniowania słonecznego, energię geotermalną. Co z tym się wiąże, coraz większą popularność zyskują pompy ciepła – urządzenia te najlepiej spełniają wymagania WT 2021 w odniesieniu do EP, ponieważ umożliwiają duży udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku.

Pompa ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie przemiany termodynamicznej, wymuszając przepływ ciepła z gruntu, wody lub powietrza do ogrzewanych pomieszczeń i/ lub instalacji CWU. Co jest tutaj kluczowe, pompa nie wytwarza ciepła, lecz je przekazuje ze źródła dolnego (źródło ciepła) do górnego (instalacja). I właśnie od tego, co stanowi dolne źródło ciepła – grunt, woda czy powietrze – najczęściej zależy decyzja o wyborze rodzaju pompy. Wyróżniamy pompy: gruntowe, wodne i powietrzne. Wprawdzie obecnie większość pomp ciepła jest zasilanych drogą energią elektryczną, jednak wykorzystują one surowce odnawialne, które są darmowe i niewyczerpane.

Nowe eko trendy

W ślad za nowymi przepisami i z myślą o jak najtańszej eksploatacji gospodarstw domowych, z pewnością wzrośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak:

  •    Panele fotowoltaiczne, które umożliwiają zamianę energii promieni słonecznych w energię elektryczną, co w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem stanie się źródłem zasilania pomp ciepła.
  •    Rekuperacja, czyli wentylacja przebiegająca z odzyskiwaniem ciepła pochodzącego z usuwanego, zużytego już powietrza (bez wychładzania i zawilgacania pomieszczeń).
  •    Rekuperator jest wymiennikiem ciepła: świeże powietrze zostaje ogrzane ciepłem w nim zgromadzonym (z powietrza wymienianego) oraz oczyszczone z alergenów.
    

Sterowanie ogrzewaniem w służbie energooszczędności

Wymogi techniczne domów jednorodzinnych zawarte w WT 2021 skupiają się na źródłach ciepła odnawialnych i ekologicznych, a więc dużego znaczenia nabierają niskotemperaturowe instalacje grzewcze (ogrzewanie płaszczyznowe; podłogówka) oraz automatyka sterująca.

Dlaczego?

Chociażby dlatego, że – optymalne w myśl nowych przepisów – urządzenia grzewcze, pompy ciepła, najlepszą sprawność osiągają w systemach niskotemperaturowych. Z kolei ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego sterowania. Nie wspominając o tym, że zamontowanie w każdym pomieszczeniu regulatorów dostosowuje temperaturę w domu do indywidualnych potrzeb użytkownika, ograniczając kosztowne i nieekologiczne stany przesterowania.

Idąc krok dalej, optymalizację poboru energii, wynikającą z zastosowania automatyki (systemy sterujące ogrzewaniem), można założyć już na etapie projektowania budynku, jako wspomaganie rozwiązań budowlanych.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Firma SALUS Controls posiada w swojej ofercie nowoczesne produkty służące do sterowania ogrzewaniem podłogowym – przewodowo, bezprzewodowo, przez Internet (z wykorzystaniem bramki i aplikacji internetowej). Oszczędności, ekologia oraz zwiększony komfort cieplny to najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania naszych urządzeń.

Zalety produktów marki SALUS Controls:

  •    Tworzenie stref ciepła: w celu osiągnięcia optymalnego komfortu cieplnego – osobna regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu
  •    Optymalizacja zużycia energii
  •    Precyzyjne algorytmy sterowania: PWM, TPI, ITLC
  •    Prosty montaż i podłączenie
  •    Wysoka jakość użytych materiałów
  •    Korzystna cena zakupu w zestawieniu z innowacyjnością rozwiązań
  •    Funkcjonalność i możliwość dobrania indywidualnego systemu na bazie wielu wersji produktów
    

Przykładowe produkty SALUS Controls

Quantum SQ610RF to wielofunkcyjny regulator temperatury, ze wbudowanym czujnikiem wilgotności, przeznaczony do bezprzewodowego sterowania produktami serii SALUS Smart Home. SQ610RF zapewnia sterowanie online (poprzez UGE600 i aplikację mobilną). Wśród wielu rewolucyjnych cech tego urządzenia na uwagę zasługują: możliwość wyboru algorytmu sterującego (ITLC, histereza, siłownik THB), wejście na dodatkowy czujnik (temperatury, zajętości – np. karta hotelowa), blokada PIN i ustawienie limitów temperatury (hotelarstwo), a także luksusowa funkcja komfortowej podłogi (Warm Floor).

Z kolei VS10WRF to cyfrowy regulator temperatury z precyzyjnym algorytmem grzania TPI, również z wejściem na dodatkowy czujnik temperatury (podłogi/powietrza) lub zajętości (np. karta hotelowa). VS10WRF służy do bezprzewodowego sterowania urządzeniami z serii SALUS Smart Home: listwa centralna KL08RF, głowica TRV, moduł sterujący RX10RF. Może być sterowane offline (z koordynatorem CO10RF – wówczas pracuje jako regulator tygodniowy, dobowy lub programator czasowy CWU – z RX10RF) oraz online (za pomocą bramki UGE600 i aplikacji SALUS Smart Home). Oferuje możliwość tworzenia własnych harmonogramów.

UGE600, czyli uniwersalna bramka internetowa do urządzeń serii SALUS Smart Home. Sprzedawana z kablem LAN i zasilaczem, jest łatwym w montażu koordynatorem systemu SALUS Smart Home, który – wraz z bezpłatną aplikacją – pozwala na bezprzewodowe sterowanie online urządzeniami w sieci. Obsługa urządzeń następuje z poziomu smartfona lub komputera.

Reasumując

Aby spełnić standardy określone w nowym rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury, domy jednorodzinne będą musiały być dobrze izolowane oraz zasilane zieloną energią (obojętną dla środowiska). Im większy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku mieszkalnego, tym większe szanse na sprostanie standardom WT 2021.

Naszą przyszłością są więc domy energooszczędne, w których zaletą nie do przeceniania – poza wymiarem ekologicznym – jest tańsza eksploatacja (ciepło akumulowane wewnątrz budynku).

Urządzenia sterujące ogrzewaniem nie tylko znacznie się przyczyniają do podniesienia komfortu cieplnego użytkowników, ale – poprzez ograniczenie stanów przesterowania i bezcelowego zużywania energii – wspomagają walkę z globalnymi zmianami klimatycznymi i ich fatalnym wpływem na zdrowie człowieka.