Projekt prawa o wydobywaniu ropy i gazu - niebawem konsultacje

Projekt prawa o wydobywaniu ropy i gazu, w tym z łupków, jest na etapie opracowywania, a konsultacje z branżą zaplanowane – Ministerstwo Środowiska odpowiada Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo – Wydobywczego.

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy o wydobywaniu węglowodorów. Kierunkowe założenia rozwiązań legislacyjnych zostały przyjęte przez Radę Ministrów 16 października br., a szczegółowe przepisy na tej podstawie pojawią się w projekcie ustawy. Opracowany i opublikowany projekt ustawy rozpocznie proces szerokich konsultacji społecznych, w tym w szczególności z całą branżą wydobywczą.

Odnosząc się do opinii Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (OPPPW) Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju, powiedział:

- Zależy nam na dialogu z każdym inwestorem. Traktujemy opublikowane wczoraj przez OPPPW stanowisko z należytą uwagą, tym bardziej że odbyliśmy na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele spotkań z przedstawicielami tej organizacji i wiemy, że każda przedstawiana przez nich opinia jest efektem mozolnie wypracowywanego wspólnego stanowiska między członkami OPPPW. Dzisiaj spotkaliśmy się ponownie i omówiliśmy m.in. wczorajsze stanowisko organizacji. I po raz kolejny poczuliśmy, jak ten dialog jest potrzebny – np. wyjaśniliśmy sobie z OPPPW, że jest zwykłym nieporozumieniem postrzeganie roli NOKE jako regulatora rynku wydobywczego.

W odniesieniu do niektórych szczegółowych uwag OPPPW, MŚ informuje:

  1.    W opinii Ministerstwa Środowiska, ocena roli i kompetencji NOKE S.A. przestawiona przez OPPPW wynika z nieporozumienia. NOKE S.A. będzie podmiotem prawa handlowego, a nie organem administracji publicznej – nie może i nigdy nie będzie więc regulatorem rynku wydobywczego. NOKE S.A. będzie inwestorem - udziałowcem konsorcjów wydobywczych, a tym samym uczestnikiem tego rynku. Natomiast kompetencje nadzorcze i regulacyjne w zakresie sektora wydobywczego należeć będą do ustanowionego w ramach administracji publicznej Nadzoru Geologicznego. Rozdzielenie tych ról zostało jednoznacznie zakomunikowane w przyjętych przez Radę Ministrów założeniach do projektu ustawy.
  2.    Ministerstwo Środowiska konsekwentnie od początku prac nad nową ustawą stoi na stanowisku, że maksymalne łączne obciążenie przemysłu wydobywczego podatkami (tzw. „government take” obejmujące wszystkie opłaty i podatki w tym także CIT i podatek od nieruchomości). tj. na poziomie nie przekraczającym 40% zysków brutto, jest podstawowym warunkiem opłacalności dla inwestorów wydobycia węglowodorów w Polsce i pozostanie jednym z pryncypiów przy pracach nad projektem ustawy – zgodnie z założeniami przyjętymi przez Radę Ministrów.


Jednocześnie bezdyskusyjna pozostaje potrzeba zwiększenia przychodów samorządów lokalnych z tytułu wydobycia węglowodorów z wykorzystaniem nowej stawki opłaty eksploatacyjnej (24 zł za 1000 m 3 wydobytego gazu wysokometanowego).

Szczegóły metodologii kalkulacji poziomu „government take” ujętego w założeniach do ustawy przyjętych przez Radę Ministrów, są z całą pewnością w posiadaniu Ministerstwa Finansów.

Niezrozumiałe są przesłanki stojące za opinią OPPPW, że większość firm wydobywczych – członków OPPPW, które są obecnie jeszcze na etapie poszukiwania i rozpoznawania złóż, miałyby być obciążone nowymi podatkami, w przeciwieństwie do innych firm – również członków OPPPW, które już teraz wydobywają gaz i ropę w Polsce, a które miałyby być wg OPPPW zwolnione z płacenia tych podatków. Byłoby to rażące naruszenie zasady równości wobec prawa. Nieuprawnione jest więc żądanie dyskryminacyjnego traktowania tych, nowych w większości, podmiotów działających na polskim rynku wydobywczym.

Kryteria procesu prekwalifikacji podmiotów dopuszczonych do ubiegania się o koncesje będą wzorowane na najlepszych, sprawdzonych modelach europejskich (np. norweskim) i będą dotyczyły wiarygodności finansowej, technologicznej i środowiskowej. Kryteria te zostaną precyzyjnie sformułowane w projekcie ustawy.

Źródło: EkoNews

Foto: Włodzimierz Włoch