IMMERGAS: Kocioł przepływowy czy z zasobnikiem?

Kotły dwufunkcyjne nie zawsze umożliwiają komfortowe korzystanie z ciepłej wody.

Jest w nich ona podgrzewana przepływowo — w kotle nie ma żadnego jej zapasu. W związku z tym jej temperatura i strumień nie są stabilne. Staje się to szczególnie przykre, gdy korzystamy z prysznica, a w tym samym czasie ktoś odkręci drugi kran. Wtedy z reguły zaczyna lecieć na nas zimna woda.

Ta niedogodność nie występuje, gdy korzystamy z ciepłej wody z zasobnika. Na kocioł jednofunkcyjny i dołączany do niego zasobnik — pojemnościowy podgrzewacz wody — potrzeba dużo miejsca. Ale jeśli go nie ma, nie trzeba rezygnować z tego rozwiązania. Są produkowane dwufunkcyjne kotły wiszące ze wbudowanym zasobnikiem o pojemności kilkudziesięciu litrów. Wymiarami nie różnią się zbytnio od zwykłych kotłów dwufunkcyjnych (na przykład kocioł ze wbudowanym zasobnikiem o pojemności 45 l ma szerokość 58 cm, głębokość 38 cm i wysokość 89 cm). Jednocześnie są w stanie dostarczać ciepłą wodę o stabilnej temperaturze w ilości porównywalnej z dużymi podgrzewaczami pojemnościowymi dołączonymi do kotłów jednofunkcyjnych (wspomniany kocioł Immergas osiąga wydajność 13,9 l/min wody o temperaturze 40°C w ciągu pierwszych 10 minut poboru wody).

Kotły dwufunkcyjne bez zasobnika nie dają możliwości zastosowania instalacji cyrkulacji ciepłej wody. Jest ona potrzebna, kiedy jeden kran znajduje się w dużej odległości od źródła ciepła. Bez cyrkulacji po jego odkręceniu minie dłuższy czas, zanim popłynie z niego ciepła woda. Zasobnik, nawet o niedużej pojemności, wbudowany w kocioł, umożliwia już wykonanie instalacji cyrkulacyjnej i rozwiązanie problemu długiego oczekiwania na ciepłą wodę.

Ekspert: Cezary Szczepański, kierownik działu technicznego IMMERGAS