Kominek sposobem ogrzania domu

Zimne jesienne i zimowe wieczory to idealny czas dla posiadaczy kominków. Mogą wtedy ogrzać się w cieple urządzenia, które zazwyczaj pełni jedynie rolę dekoracji salonu, ponieważ polskie prawo zabrania wykorzystywania kominków jako jedynego źródła ogrzewania. Aby odpowiednio dobrać a następnie długo cieszyć się ich ciepłem poznajmy bliżej KOMINKI.

 

Kominek składa się z dwóch podstawowych części, czyli obudowy i paleniska (otwartego lub zamkniętego), w którym spalane jest drewno lub paliwa drewnopochodne. Najlepiej wykorzystywać drewno z drzew liściastych, jak dąb czy buk, mające wilgotność ok. 15%.

Palenisko otwarte czy zamknięte?

Otwarte palenisko kominka to jedynie ok. 20% zysk ciepła. Choć nikt nie umniejsza walorów estetycznych takiego rozwiązania, to warto również zwrócić uwagę na wyższe zanieczyszczenie spalin powstałych w trakcie spalania w palenisku otwartym. Wkłady lub kasety kominkowe to paleniska zamknięte, które mogą dostarczać nawet 80% ciepła ze spalania a powstałe spaliny są przyjaźniejsze środowisku. Ta najbardziej widoczna różnica pomiędzy otwartym a zamkniętym paleniskiem jest wynikiem lepszej akumulacji ciepła w tym drugim przypadku. Dlatego też większość powstających kominków jest wyposażona we wkład lub kasetę.Wkłady zabudowywane są w nowych kominkach. Kasety montowane w paleniskach otwartych pozwalają zwiększyć ich wydajność cieplną. Jeżeli zdecydujemy się na wkład już w trakcie projektowania naszego kominka, warto zwrócić uwagę na wkład z płaszczem wodnym. Dzięki wymiennikom ciepła, spaliny oddają ciepło do wężownicy nagrzewając tym samym wodę, którą możemy wykorzystać w układzie centralnego ogrzewania lub c.w.u. Pamiętajmy także, że kominek jest urządzeniem wyjątkowo ciężkim, choćby wkład kominkowy to czasem nawet 250kg. Dodając do tego ciężką obudowę i inne materiały wykończeniowe ciężar konstrukcji może sięgać nawet 400kg! Projekt naszego kominka musi także zawierać podstawę kominka ocieplaną np. styropianem, aby konstrukcja nie pękała pod wpływem temperatury, czy wilgoci. Kominek obudowujemy zazwyczaj materiałami łatwo dostępnymi jak klinkier.

 

Podłączenie

Nasz kominek powinien znajdować się jak najbliżej komina i mieć doprowadzone powietrze z zewnątrz, gdyż w procesie spalania zużywana jest bardzo duża ilość tlenu. Brak takiej instalacji nawiewnej może powodować pobieranie powietrza z najbliższego otworu wentylacyjnego. W przypadku otworu wentylacji wywiewnej staje się to po prostu niebezpieczne. Pamiętajmy, że ciąg kominowy zależy od wysokości i przekroju poprzecznego komina. Połączenie z kominem należy umieścić jak najwyżej na wypadek gdybyśmy postanowili zmienić wkład na większy. Po prostu łatwiej wydłużyć rurę odprowadzającą spaliny niż tworzyć nowy otwór, gdy wejście do komina okaże się być za nisko. Pamiętajmy, aby nie iść również za daleko w drugą stronę. Wlot kominowy musi znajdować się w odległości co najmniej 50cm od stropu. Dlatego warto połączenie umieścić na wysokości 180-200 cm od poziomu posadzki.

Rozpalanie

Wbrew pozorom rozpalanie ognia w kominku nie jest sprawą prostą. Najpierw należy wpuścić trochę ciepłego powietrza z pomieszczenia do komina uchylając drzwiczki wkładu. Zarówno komin jak i sam wkład źle znoszą duże wahania temperatur. Dlatego warto najpierw rozpalić kawałek gazety, również po to, aby sprawdzić czy w kominie nie występuje ciąg wsteczny. Nikt nie lubi marznąć, dlatego zazwyczaj staramy się rozpalić w kominku dużo i szybko. Niestety może to prowadzić do przegrzania i uszkodzenia kominka, a w dalszej konsekwencji nawet do pożaru. Ogień powinien palić się w stałym tempie a ilość dokładanego paliwa nie powinna być większa niż do 2/3 wysokości paleniska.


Grzanie czy dogrzewanie?

Jak już wspomnieliśmy polskie prawo nie uwzględnia kominków jako urządzeń mogących pełnić funkcję jedynego źródła ogrzewania. Jednak wciąż wiele osób próbuje. Pamiętajcie: kominek z otwartym paleniskiem oddaje do pomieszczenia jedynie 15-20% energii powstającej podczas spalania. Reszta energii ucieka przez komin, dlatego też otwarte kominki nie są w stanie ogrzać większych powierzchni. Dodatkowym minusem kominka jako jedynego źródła ogrzewania jest duże zużycie paliwa (drewna) dla uzyskania odpowiedniej ilości energii. Oszczędniejszym rozwiązaniem jest palenisko zamknięte.

Sezon, sezon i po sezonie…

Odpowiednia eksploatacja kominka zapewnia jego wysoką i długotrwałą sprawność. Pamiętajmy zatem, że o kominek również trzeba dbać po zakończeniu sezonu grzewczego. Czyszczenie szybki, paleniska i popielnika to czynności, które może wykonać każdy. Warto zadbać o te elementy, aby szczęśliwie korzystać z kominka. Skoro już o szczęściu mowa, pamiętajmy o regularnych wizytach kominiarza. Drożny przewód kominowy jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa w naszym domu.

Awangardowo

Producenci i projektanci kominków mają obecnie znacznie szerszą ofertę niż klasyczne kominki znane z pięknych, starych filmów. Możemy w miarę możliwości (komin!) i chęci zainstalować kominek na środku pokoju z okrągłym paleniskiem, w którym ogień będzie widać z każdej strony. Inną ciekawą propozycją jest kominek unoszący się nad ziemią. Konstrukcja mocowana do sufitu daje złudzenie unoszącego się płomienia. Wybór odpowiedniego kominka nie jest prosty, ale coraz szersze oferty producentów pozwalają dopasować go do naszych preferencji zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym. Nam pozostaje jedynie korzystanie z uroków żywego ognia w pięknym kominku.

 

 

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Foto: Buderus