Czego się wystrzegać i jakich błędów unikać, wybierając wkład kominkowy?

Na rynku można znaleźć szereg firm oferujących tanie zestawy kominka z wkładem grzewczym.

Wykonawcy przyciągają klientów konkurencyjną ceną, oferując jak najtańsze produkty. Z niewiedzy lub ze źle pojętej oszczędności, nie oferują wyrobów dobrej jakości. W efekcie kominek funkcjonuje nieprawidłowo, jest brudny, a nawet nie ogrzewa domu. Po dwóch latach "męczenia się" z takim kominkiem nabywca zniechęca się, a kominek staje się nieużytecznym meblem. Abyś nie został kolejnym niezadowolonym użytkownikiem, wskażemy Ci, na co zwrócić uwagę wybierając wkład do Twojego domu.

Podejmując decyzję o wyborze wkładu kominkowego, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, czy spala on drewno całkowicie i wskutek tego w pełni wykorzystuje zawartą w drewnie energię. Warunkami całkowitego spalania są:

  • Wysoka temperatura w komorze paleniskowej (nie mniej niż 600°C). Optymalna temperatura to 850-1000°C.
  • Wystarczający czas reakcji, aby gorące gazy mogły się dobrze wymieszać z powietrzem i przereagować
  • Wystarczająca ilość tlenu



Dbaj o środowisko

Dym niecałkowicie spalonego drewna zawiera wiele związków organicznych (m.in.: węglowodory, np. benzole, kwasy organiczne, aldehydy, kreozole, fenole i inne aromaty). Niektóre z tych substancji są silnie zapachowe, a niektóre uważa się nawet za szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu należy zadbać o dobrze uregulowane spalanie w odpowiednim palenisku.

Moc wkładu grzewczego 

Aby kominek funkcjonował dobrze, moc paleniska musi być dobrana odpowiednio do wielkości Twojego domu i potrzeb grzewczych. Jeżeli wybrany kominek okaże się zbyt duży, efektywność jego użytkowania będzie niska, co doprowadzi do pokrycia szyb i wnętrza kominka sadzą. Jeżeli zaś kominek okaże się za mały, w trakcie użytkowania będzie on stale przeciążony, a jego żywotność znacząco się skróci.

Komora spalania

Pełne wykorzystanie energii zawartej w drewnie możliwe jest tylko wtedy, gdy gazy drzewne mogą możliwie długo odreagować w bogatej w tlen atmosferze komory paleniskowej. Gazy te mogą wytworzyć nawet do 60% energii cieplnej powstałej w całym procesie spalania. Aby w pełni wykorzystać potencjał spalanego drewna, należy stworzyć warunki, w których mieszanina gazów i tlenu osiąga temperaturę ok. 350 do 600°C. Na ten element należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kominka, ponieważ wiele palenisk pozwala na ulatywanie niedopalonych gazów przez komin.

Szamotowe wyłożenie komory spalania

Najczęściej spotykanym problemem w przypadku wkładów jest zbyt niska temperatura osiągana w komorze paleniskowej. Z tego względu należy wybierać paleniska wyłożone wykładziną żaroodporną, która rozgrzewa się szybko i wskutek tego wytwarza wysoką temperaturę paleniska, a co za tym idzie – osiąga wysoką wydajność spalania.

Rozdział powietrze do spalania

Drewno jest spalane najlepiej, gdy dopływ powietrza jest całkowicie otwarty, a płomienie dość wysokie. W ten sposób uzyskujemy zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, ponieważ cząsteczki gazów są w pełni spalane i wytwarzają ciepło.

Nieszczelne drzwiczki

Przy spalaniu drewna niekorzystny jest zarówno niedobór jak i nadmiar powietrza. Jeżeli do paleniska zostanie doprowadzona zbyt duża ilość powietrza, jego nadwyżka zostanie ogrzana, a następnie wyprowadzona przez komin, zabierając energię cieplną. Przy spalinach o temperaturze 200°C każdy niepotrzebnie doprowadzony i ogrzany metr sześcienny powietrza oznacza stratę 70 Wh.

Przyłącze powietrza z zewnątrz

Do właściwego funkcjonowania kominka niezbędny jest właściwy przepływ powietrza. Ciąg w kominie może być zakłócony jeśli Twój dom jest bardzo szczelny lub jeżeli wentylacja mechaniczna powoduje jego odwrócenie. W takiej sytuacji funkcjonowanie kominka może być zakłócone. Zalecanym rozwiązaniem, które zapobiega problemowi, jest podłączenie bezpośrednio do paleniska tzw. zewnętrznego dolotu powietrza do spalania.

Dopływ powietrza pierwotnego

80% powietrza wykorzystanego w procesie spalania powinno być doprowadzone do paleniska jako powietrze pierwotne. Powietrze pierwotne umożliwia rozkład składników drewna i tworzenie się gazu drzewnego, a ponadto jest niezbędne do spalania węgla drzewnego.

Dopływ powietrza wtórnego

20% powietrza wykorzystanego w procesie spalania należy doprowadzić do obszaru spalania gazu drzewnego jako powietrze wtórne — umożliwia ono pełne spalanie gazów drzewnych. Powietrze wtórne doprowadzane do obszaru spalania gazu musi być możliwie mocno podgrzane, aby nie studziło płomieni — w przeciwnym razie gaz nie zostanie spalony dokładnie.

Deflektor

Mieszanie powietrza wtórnego z bardzo gorącymi gazami stanowi jeden z technicznych problemów w produkcji palenisk. Gorące gazy ze względu na właściwości fizyczne mieszają się niewłaściwie. W dobrych paleniskach udoskonala się mieszanie przez zastosowanie dysz i odpowiednio zaprojektowanego deflektora.

Z rusztem czy bez?

W przypadku wykorzystania rusztu, powietrze przepływające od dołu przez palące się drewno zamienia ok. 60% wagi drewna w gaz drzewny. Duża ilość drewna otrzymuje wysoką temperaturę i w krótkim czasie uwolnione zostaje 60% paliwa w formie palnego gazu. Zdarza się, że tak duża ilość palnego gazu przekracza wydajność paleniska i niespalony gaz opuszcza wkład. W efekcie paliwo nie jest w pełni wykorzystane, a w dymie pojawiają się duże ilości sadzy i smoły. Spalanie drewna bez rusztu (na popiele) trwa dłużej i z tego powodu jest lepiej oceniane. Dodatkowo duża ilość popiołu w palenisku spowalnia tempo spalania węgla drzewnego.

Nie popełniaj błędów, które mogą Cię sporo kosztować — jeżeli masz pytania, zwróć się z nimi do eksperta.