Kurz, brud i inne zabrudzenia mogą zasłaniać elementy grzejne i zmniejszać efektywność grzania. Grzejniki należy czyścić wilgotną ścierką z mikrofibry bez użycia detergentów, mogących mieć negatywny wpływ na powłokę lakierniczą. Stanowczo zabrania się czyszczenia grzejników mocnymi środkami chemicznymi i szczotkami z twardym włosiem, które mogą uszkodzić antykorozyjną powłokę. Należy pamiętać, by grzejniki oczyszczać zawsze, gdy są wyłączone. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i włączeniem grzejników. Podczas jego trwania też warto przetrzeć je wilgotną ścierką.
Główną przyczyną zapowietrzenia jest nieprawidłowy dopływ wody. Spowodowany jest najczęściej pęcherzykami powietrza, które przedostają się do rur. Podstawowe oznaki zapowietrzonego grzejnika dzielą się na dwa rodzaje, sygnały:
Odpowietrzając grzejnik, warto tę czynność wykonać w dwóch etapach:
Przed sezonem grzewczym należy sprawdzić szczelność zaworów zarówno przy grzejnikach, jak i w szachtach przy rozdzielaczach w instalacji C.O. Szacht instalacyjny to pionowy kanał w konstrukcji budynku służący do pionowego prowadzenia instalacji np. sanitarnych, gazowych, elektrycznych wewnątrz budynku.
Sprawdzając zawory termostatyczne poza ich szczelnością ważnym jest skontrolowanie działania wkładek termostatycznych poprzez zdjęcie głowic i sprawdzenie ruchomości iglicy zaworu.
Coraz popularniejszymi na rynku są wszelkiego rodzaju polimerowe inhibitory zarówno czyszczące, jak i zabezpieczające instalacje C.O. Warto też, raz na kilka lat, przepłukać i uzdatnić ciecz w instalacji środkiem chroniącym przed powstawaniem zanieczyszczeń, wytrącaniem się kamienia, rdzy i mułów. Dzięki takim zabiegom przedłużymy żywotność grzejników i zaworów.
Mało kto również pamięta o sprawdzeniu miejsc w grzejnikach, w których są wkręcone korki zabezpieczające. Należy pamiętać, że posiadają one gumowe oringi uszczelniające, które z czasem przez wzgląd na różnicę temperatur parcieją powodując nieszczelność. Tzw. pocenie się przy korkach będzie powodowało powolny rozwój korozji pod lakierem.
Prawidłowo użytkowany grzejnik powinien służyć przez lata. Dlatego też zabrania się wieszania na kaloryferze mokrych ścierek, zwłaszcza tych, które używaliśmy wcześniej do sprzątania. Pozostałości detergentów mogą wejść w reakcję z powłoką lakierniczą i uszkodzić ją. Zdarza się, że na grzejniku dochodzi do odprysku lakieru bądź zadrapania. Dlatego trzeba od czasu do czasu uważnie obejrzeć grzejnik i poszukać ewentualnych mikro odprysków i rys. Takie miejsca zabezpieczyć należy lakierem w sztyfcie lub w sprayu przeznaczonym do tego celu. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie grzejnika przed wdaniem się korozji, która może utrudnić korzystanie z niego i sprawną wymianę ciepła. Każde, najmniejsze nawet zarysowanie może doprowadzić późniejszych wycieków.
Aby grzejnik mógł w pełni wykorzystać swój potencjał, a użytkownicy mogli cieszyć się pomieszczeniem o komfortowej temperaturze należy przestrzegać pewnych zasad:
Właścicielom, szczególnie małych domostw, zdarza się zasłaniać grzejniki meblami, zasłonami i innymi przedmiotami codziennego użytku. Skutkuje to gromadzeniem się ciepła w jednym miejscu i uniemożliwieniem jego równomiernego rozproszenia po pomieszczeniu. Takie działanie wpływa również na wyższe koszty ogrzewania. Należy pozostawić minimum 15 – 20 centymetrów odległości. Pozostawienie przestrzeni wpłynie na prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i efektywne wykorzystanie całej energii.
Często dostajemy również pytania, czy jeżeli nie ma w domu lokatorów, warto wyłączyć na ten czas grzejnik. Odpowiedź brzmi nie. Nigdy nie należy całkowicie wyłączać grzejników. Gdy pomieszczenie zbyt mocno się wychłodzi, jego ponowne ogrzanie wymaga znacznie więcej energii. Wpłynie to na zwiększenie pracy grzejnika i wyższe rachunki. Dlatego warto kontrolować temperaturę w pomieszczeniu i nie dopuścić do jej spadku poniżej 18 stopni. Do kontroli pracy grzejnika służy termostat. Brak termostatu powoduje emanowanie pustej energii w formie zbędnego ciepła. Jak można się domyślić, jest to rozwiązanie nieenergooszczędne i nieekonomiczne.
Ważne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Jeżeli grzejnik cały czas pracuje, poziom wilgotności w powietrzu drastycznie maleje i prowadzi do nieprzyjemnie suchego powietrza. Łatwiej wtedy o zachorowanie, ponieważ suche powietrze wysusza błony śluzowe. Warto wyposażyć się w narzędzie zwane higrometrem, które mierzy wilgotność w pomieszczeniu. Zalecane jest, aby wynosiła ona od 40 do 60 procent. Można włączyć nawilżacz powietrza lub postawić przy grzejniku naczynie z wodą. Dzięki temu woda zacznie parować i wilgotność się zwiększy.
Ważne
Podsumowanie
Na koniec
Dzięki tym prostym krokom możesz zoptymalizować wydajność grzejnika, obniżyć rachunki za energię i cieszyć się ciepłem przez całą zimę.