Czyszczenie palnika SAS MULTI FLAME

W celu oszczędnego zużycia paliwa oraz uzyskania deklarowanej mocy i sprawności cieplnej kotła niezbędne jest utrzymanie w należytej czystości przestrzeni paleniskowej palnika, oraz kanałów konwekcyjnych wymiennika.

W przestrzeni paleniskowej szczególną uwagę należy zwrócić na okresowe oczyszczanie otworów (poz.1) w płycie paleniska automatycznego oraz na jego ściankach bocznych. Czynności te należy wykonywać po wygaszeniu kotła, gdy palenisko ostygnie do temperatury umożliwiającej bezpieczne czyszczenie urządzenia.

Dostęp do paleniska możliwy jest po zdjęciu obudowy (część górna, poz.2), przy użyciu dostępnych narzędzi (np. pogrzebacz), wykorzystując uchwyt montażowy na obudowie (poz.4).

Demontaż obudowy należy przeprowadzić ostrożnie tak, aby nie uszkodzić zamontowanej w niej kształtki ceramicznej – szamotu (poz.3). Po demontażu obudowy należy oczyścić również powierzchnię kształtki ceramicznej z pozostałości po spalaniu biomasy (popioły, spieki).

Dodatkowo należy dokonywać okresowego oczyszczania znajdującej się pod paleniskiem komory powietrznej, w której gromadzi się popiół spadający z płyty paleniska automatycznego. Czyszczenia takiego dokonuje się poprzez wyczystkę komory powietrznej (poz.6), która znajduję się pod paleniskiem automatycznym. Okresowego czyszczenia wymaga również kanał nadmuchowy (poz.5) doprowadzające powietrze do procesu spalania. Po oczyszczeniu paleniska należy zamknąć wyczystkę komory powietrznej oraz zamontować obudowę paleniska wraz z kształtką ceramiczną.

Mechanizm czyszczenia paleniska wykonuje cykliczne przedmuchy oraz ruch rusztowin. Spalanie gorszej jakości paliw może powodować gromadzenie się na płycie paleniska (część stała) pozostałości w postaci popiołu. Wówczas należy zdemontować obudowę paleniska i usunąć popiół do szuflady popielnicowej. Gromadzenie popiołu nie jest wadą w działaniu palnika a konsekwencją spalania paliw gorszej jakości. Sterowanie pracą podajnika paliwa, wentylatora nadmuchowego odbywa się automatycznie w zależności od zapotrzebowania na moc cieplną. Częstotliwość załączania mechanizmu rusztów ruchomych (poz.7) należy dostosować w zależności od jakości stosowanego paliwa.

Istotne również dla prawidłowej eksploatacji paleniska jest czyszczenie wymiennika kotła (wg załączonej DTR kotła) oraz przewodu kominowego.

Zakończenie palenia

Po zakończeniu sezonu grzewczego lub w innych przypadkach planowanego wyłączenia kotła należy doprowadzić do wypalenia się zasypanej porcji paliwa. Po wygaszeniu kotła i ostudzeniu należy usunąć z paleniska wszystkie pozostałości po spalonym paliwie i dokonać czyszczenia oraz konserwacji całego kotła. Na okres przerwy w funkcjonowaniu kotła w szczególności zabezpieczyć należy mechanizm podający paliwo do komory paleniskowej. W okresie przestojów w pracy kotła zalecane jest pozostawienie otwartych drzwiczek w celu zabezpieczenia wymiennika przed wykraplaniem wilgoci (przedwczesna korozja). Jeżeli kocioł został wyłączony z pracy, należy uruchamiać raz na tydzień mechanizm podajnika. Dzięki temu unika się zablokowania ślimaków wewnątrz rury oraz mechanizmu rusztów ruchomych. Na okres przerwy w sezonie grzewczym nie należy spuszczać wody z kotła i instalacji. W przypadku awaryjnego wygaszenia kotła rozpalone paliwo należy usunąć do blaszanych pojemników i wynieść na zewnątrz kotłowni.

Uwaga: Nie wolno gasić paliwa wodą w pomieszczeniu kotłowni!