Potencjalne pytania dla studentów na egzamin z ogrzewnictwa część 2

Każdy student zna trud egzaminów i wie, że bez odpowiedniego przygotowania ciężko je zdać.

Aby Wam ulżyć w trudach nauki, chcielibyśmy zaproponować kolejną listę potencjalnych pytań wraz z odpowiedziami z ogrzewnictwa, które niejeden Profesor mógłby zadać na egzaminie

Co to jest charakterystyka pompy?

Charakterystyka pompy jest to wykres przedstawiający zależność między przepływem objętościowym a ciśnieniem pompy (wysokością, na jaką możne podnieść wodę), która pracuje przy stałej prędkości obrotowej. Na podstawie charakterystyki można określić wydajność pompy przy określonym ciśnieniu i na odwrót. Z przebiegu wyznaczonej charakterystyki, można dobrać pompę tak, aby odpowiadała indywidualnym potrzebom klienta.

Co to jest charakterystyka sieci przewodów?

Charakterystyka sieci przewodów jest to wykres przedstawiający zależność między przepływem a stratą ciśnienia, która powstaje w instalacji. Charakterystyka ta zmienia się w zależności od średnicy rur. Przy małych średnicach, jest ona bardziej stroma, a ze wzrostem tych średnic, staje się ona bardziej płaska.

Co to jest punkt pracy instalacji?

Punkt pracy instalacji jest to punkt przecięcia się charakterystyki pompy z charakterystyką sieci przewodów, czyli taki, który otrzymuje się poprzez naniesienie się obu charakterystyk na siebie. Określa on ciśnienie oraz przepływ, dla których pompa pracuje z najlepszą wydajnością. Punkt pracy ulega zmianie, w momencie, kiedy zmienia się strata ciśnienia.

Wymień rodzaje paliwa stosowanego w systemach grzewczych.

Są to paliwa:

  •        gazowe: głównie gaz ziemny, a także gazy płynne,
  •        stałe: drewno, węgiel (kamienny, brunatny, koks), torf,
  •        płynne: olej opałowy (lekki, średni lub ciężki).
    

Co to jest ciepła woda użytkowa?

Ciepła woda użytkowa jest to woda zdatna do picia, która została wcześniej podgrzana w podgrzewaczu za pomocą odpowiedniego źródła ciepła.

Jakie znasz źródła ciepłej wody użytkowej?

Podgrzewanie wody użytkowej zachodzi dzięki następującym źródłom:

  •        kolektory słoneczne,
  •        pompy ciepła do zaopatrzenia w c.w.u.,
  •        kotły kondensacyjne jednofunkcyjne,
  •        kotły kondensacyjne wielofunkcyjne.
    

Jakie cechy powinny spełniać instalacje c.w.u.?

Instalacje ciepłej wody użytkowej powinny:

  •        dostarczać ciepłą użytkową o jak najwyższym stopniu i jakości, niezależnie od pory dnia oraz w temperaturze pożądanej przez użytkownika,
  •        być proste w obsłudze,
  •        być niezawodne,
  •        mieć opcję regulacji temperatury ciepłej wody,
  •        pracować z zasadami bezpieczeństwa.



Co to jest armatura regulująca?

Armatura regulująca jest to grupa elementów, która porównuje mierzone wielkości fizyczne z wielkościami ustalonymi i koryguje nastawy w urządzeniach, tak, aby osiągały one wymagane stany techniczne systemu.

Jakie wymagania musi spełniać wszelki rodzaj armatury w systemach grzewczych?

Armatura powinna być: odporna na korozje, przydatna w instalacjach wody użytkowej, łatwa w montażu, cicha podczas wykonywanej pracy, prosta w obsłudze, łatwa w naprawie, a także generować małe straty ciśnienia.

Co to jest ciśnienie końcowe instalacji?

Ciśnienie końcowe jest takim nadciśnieniem, które występuje przy maksymalnej temperaturze roboczej.

Do czego służy ogranicznik temperatury bezpieczeństwa?

Ograniczniki temperatury bezpieczeństwa montowane są w bezpośrednich źródłach ciepła w celu zapobiegnięcia przekroczenia granicznej temperatury wody w kotle.

Jak działa ogranicznik temperatury bezpieczeństwa?

Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa uruchamia się w momencie, gdy regulator temperatury nie działa. Po przekroczeniu tej granicznej temperatury wyłącza on palnik, a także blokuje przed samoczynnym zapłonem, co powoduje zaprzestanie ogrzewania wody w kotle.

Dlaczego bakterie Legionella są groźne dla zdrowia człowieka, opisać jak należy się ich pozbywać z instalacji ciepłej wody użytkowej.

Bakterie Legionella powodują zakaźną chorobę dróg oddechowych, a także tak zwaną gorączkę Pontiac, która przebiega jak choroba grypopodobna. Jedną z metod usuwania takich bakterii jest dezynfekcja termiczna. Powinna ona obejmować cały układ instalacji wraz ze wszystkimi punktami poboru wody. Przy stosowaniu temperatury powyżej 70°C komórki bakterii Legionella są niszczone w czasie kilku minut. W podgrzewaczach cieplej wody należy także podnosić temperaturę powyżej 70°C. Każdy punkt poboru wody w instalacji powinien być dezynfekowany, przy w pełni otwartym wylocie przez przynajmniej trzy minuty przy temperaturze powyżej 70°C Do uzyskania dezynfekcji termicznej instalacji należy mierzyć czas i temperaturę u podstawy każdego pionu cyrkulacyjnego. W każdym punkcie poboru należy sprawdzić temperaturę wypływającej wody.

Jakie cechy powinny posiadać grzejniki w pomieszczeniach?

Grzejniki w pomieszczeniach powinny posiadać następujące cechy:

  •        posiadanie wyprofilowanych kształtów bez ostrych krawędzi,
  •        mały ciężar,
  •        mała pojemność cieplna,
  •        odporność na korozję,
  •        regulacja ciepła zależnie od potrzeb użytkowników,
  •        prosty w obsłudze montaż,
  •        niewielkie rozmiary, a przy tym dobra wymiana ciepła.
    

Opisz ogrzewanie powierzchniowe (podłogowe).

Ogrzewanie podłogowe polega na rozmieszczeniu rurek grzewczych w podłodze, która wykończona jest zazwyczaj terakotą, gresem lub kamieniem. Stosuje się je przy takich rodzajach materiałów podłogowych, bo świetnie przewodzą ciepło. W przypadku takiego ogrzewania wymiana ciepła zachodzi jedynie na drodze promieniowania. Głównymi zaletami takich systemów są: zmniejszenie udziału ogrzewania grzejnikowego oraz lepszy rozkład temperatur niż przy grzejnikach ściennych.

Czy instalacja ogrzewcza wodna systemu zamkniętego z grzejnikami może być przystosowana całkowicie lub w części jako wodna instalacja chłodnicza?

Jest to możliwe, pod jeżeli instalacja spełnia wymogi dotyczące:

  •        jakości wody w instalacjach ogrzewania pochodzące z normy PN-93/C-04607,
  •        zabezpieczania instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi - PN-B-02414:1999.



Zapraszamy do zapoznania się z 1 częścią pytań:

http://www.ogrzewnictwo.pl/nauka-i-biznes/potencjalne-pytania-na-egzamin-z-ogrzewnictwa

Materiały:

Pytania został opracowane na podstawie książki „Systemy Centralnego Ogrzewania i Wentlacji”, Joachim Albers, Rainer Domme, Henry Montaldo-Ventsam, Herald Nedo, Eugen Ubelacker, Josef Wagner. Z języka niemieckiego przełożyli: mgr inż. Stanisław Broszkiewicz, mgr inż. Maciej Dobrzyński, mgr Karina Gasz, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne Warszawa, 2007 r.

Pytanie 13:

http://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/zabezpieczenie-instalacji-c-w-przed-rozwojem-bakterii-legionella-sposoby-na-mikroby

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

"Opracowanie redakcja www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl [RK]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji."