Czyste Powietrze dla powodzian - wybierając pompę ciepła postaw na fachowego instalatora

12 grudnia 2024 r. została uruchomiona edycja programu Czyste Powietrze, przeznaczona dla osób poszkodowanych przez wrześniową powódź. Środki z programu można przeznaczyć na termomodernizację i zmianę źródła ogrzewania, a wśród możliwych do wyboru opcji są pompy ciepła, jedna z najbardziej efektywnych i ekonomicznych technologii grzewczych.

NFOŚiGW zarezerwował kwotę 300 mln złotych, która zostanie przeznaczona dla mieszkańców województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Warunkiem otrzymania dofinansowania w jest wybór urządzenia z Listy ZUM, a obecność na niej jest gwarantem wysokiej jakości urządzenia. Jednak by uzyskać oczekiwany efekt, w przypadku każdego rodzaju źródła ogrzewania, kluczowy jest również prawidłowy dobór oraz montaż urządzenia.

Nasi doradcy techniczni pozostają do dyspozycji osób zainteresowanych skorzystaniem z programu, służąc fachowym wsparciem na kluczowym etapie określenia potrzeb energetycznych budynku, projektu systemu i doboru urządzenia. Dbałość o te kwestie, wraz z fachowym montażem, który w przypadku naszej firmy realizują przeszkoleni instalatorzy, a przed uruchomieniem dodatkowo sprawdzają serwisanci jest gwarancją, że system będzie działał sprawnie, zapewniając ciepło przy niskich kosztach użytkowania. Nie ma wątpliwości, że jeśli będziemy kierować się tymi zasadami, to przeznaczone na pompy ciepła środki pozyskane z programu Czyste Powietrze przyniosą użytkownikom wiele korzyści. Tak jak miało to miejsce dotychczas – mówi Tomasz Tchórzewski, Dyrektor ds. Inwestycji w Stiebel Eltron.

Wiedza instalatorów jest kluczowa z perspektywy klienta

Rekomendacja ze strony instalatora w wielu przypadkach jest głównym czynnikiem decyzji zakupowej inwestora. Dobry instalator jest świadom, że jego wiedza o urządzeniach i sposobie funkcjonowania pomp ciepła ma fundamentalne znaczenie do oferowania i późniejszego instalowania optymalnego z punktu widzenia klienta rozwiązania. De facto pompa ciepła jest transmiterem, a nie emiterem ciepła (wykorzystuje energię z ziemi, wody lub powietrza) i dla sprawnego projektowania systemu grzewczego opartego o to urządzenie niezbędna jest dobra znajomość hydrauliki.

Śmiało można powiedzieć, że w większości przypadków, gdy system nie działa w ogóle lub nie działa poprawnie, dzieje się tak nie za przyczyną wady urządzenia, a właśnie błędów podczas ich doboru, projektowania instalacji czy jej wykonania. Dlatego w tym fachu tak ważne jest samodoskonalenie – mówi Tomasz Tchórzewski.

Ekspert dodaje, że obok posiadania aktualnej wiedzy, dobrego instalatora cechuje również rzetelność i terminowość. Te aspekty mają znaczenie dla inwestora, który musi skoordynować pracę różnych ekip pracujących na budowie. Zdarza się, że na etapie instalacji ogrzewania wykorzystującego pompy ciepła urządzenie zostanie źle dobrane lub błędnie wykonana zostanie hydraulika, kluczowy element systemu. Taki błąd, wynikający na przykład z niewystarczającej wiedzy, może skutkować tym, że układ nie jest w stanie przekazać całego ciepła dostarczonego przez pompę. A ten aspekt negatywnie wpływa na koszty jego eksploatacji. Urządzenie, mimo poprawnego doboru, nie spełnia swoich funkcji, a użytkownik jest zmuszony do dogrzewania swojego domu z innego źródła. Również dbałość o estetykę wykonania instalacji bywa niekiedy problematyczna, co może doskwierać inwestorowi, który buduje wymarzony dom. Prawidłowego doboru urządzenia dokonuje się zawsze indywidualnie, w odniesieniu do specyficznych cech i potrzeb budynku (czy jest nowy lub modernizowany, czy posiada jedno czy dwa źródła ciepła, jaka jest wielkość okien, czy obiekt wyposażono w ogrzewanie podłogowe, punkt biwalentny etc.). Mnogość i złożoność tych zagadnień sprawiają, że instalator musi nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Odpowiedzialni wytwórcy wspierają specjalistów montujących ich urządzenia, mając świadomość że zależy od tego satysfakcja klienta i powodzenie ich biznesu.

W tym modelu działa Stiebel Eltron. Naszym fachowym instalatorom udostępniamy zasoby centrów szkoleniowych w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku oraz know-how pracujących tam specjalistów. Na co dzień są dla nich również dostępne narzędzia planistyczne do przygotowywania koncepcji technicznych oraz szczegółowych rozwiązań dla klienta – wyjaśnia Tomasz Tchórzewski, koordynator projektu Fachowy Instalator Stiebel Eltron.

Instalatorzy mogą także korzystać z konsultacji i porad dotyczących konkretnych projektów systemów grzewczych. Przedstawiciele marki wizytują wspólnie z nimi budowy, by w ten sposób rozstrzygnąć wymagające tego kwestie.

– Służymy wszechstronnym wsparciem, a codzienne kontakty sprawiają, że ze zdecydowaną większością naszych instalatorów jesteśmy na „ty”. Nie zostają oni z nurtującymi ich problemami sami, a dobry kontakt i wzajemne zaufanie ułatwia uzyskanie najlepszych efektów, co niewątpliwie jest dobrą wiadomością dla klienta – dodaje.

Dobry instalator prawdę ci powie

Znaczenie dobrej komunikacji, jakości urządzeń połączonej z ich uproszczeniem, a także wsparcia w pogłębianiu wiedzy podkreślają również instalatorzy.

Niezależnie od tego, że pompy produkcji Stiebel Eltron są dopracowane i jednocześnie nie przekombinowane, co zdecydowanie ułatwia ich montaż, to możliwość doskonalenia technicznej wiedzy jest dodatkową wartością. Co ważne, przedmiotem szkoleń są właśnie sprawy stricte techniczne. Jako instalator cenię sobie dostępność działu technicznego, serwisantów a także menadżerów. Wszystko to sprawia, że nasz model pracy w zasadzie obejmuje projekt i dobór urządzenia, następnie jego montaż, której prawidłowość potwierdzają serwisanci. Kolejnym krokiem jest często wizyta u sąsiadów danego klienta, którzy pod wpływem jego pozytywnych doświadczeń składają zapytanie o pompę ciepła dla siebie – mówi Mateusz Wypych, fachowy instalator z Częstochowy.

Jak się ustrzec przed błędami?

Gwarancją poprawności montażu jest jej sprawdzenie przez serwis producenta podczas pierwszego uruchomienia. Ten etap jest niezbędny do uzyskania gwarancji na zakupione urządzenia. Stiebel Eltron Polska posiada sieć ponad 550 autoryzowanych instalatorów – na terenie całego kraju. W połączeniu z dobrze rozwinięta siecią serwisową, wspierają one inwestora na każdym etapie inwestycji.

Zgłoszenie zamontowanego systemu do serwisu producenta sprawia, że niemal do zera eliminujemy ryzyko niepoprawnej instalacji. Jeśli na tym etapie coś było nie tak, to serwis to wychwyci, a instalator będzie musiał poprawić – podsumowuje Tomasz Tchórzewski, ze Stiebel Eltron, producenta rozwiązań grzewczych i wentylacyjnych.