Przygotowanie domu do montażu pompy ciepła.

Coraz więcej osób stawia w swoich domach na podniesienie standardu cieplnego budynku. Nie bez znaczenia są w tym przypadku pompy ciepła.

 Ceny kupna i instalacji tego rozwiązania są dla inwestorów coraz mniejszą przeszkodą, zwłaszcza że na jego zakup i montaż można uzyskać różnego rodzaju dotacje i dofinansowania. Stając przed wizją budowy domu, każdy inwestor powinien zastanowić się nad tym, czy montaż pompy ciepła nie będzie w jego przypadku najlepszym rozwiązaniem. Warto podkreślić, że ten rodzaj urządzenia grzewczego jest rekomendowany także do istniejących i modernizowanych budynków. Jeśli jednak o pompie ciepła właściciel budynku pomyśli już na etapie projektowania budynku, uniknie późniejszych, kosztownych przeróbek.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz moc pompy ciepła?

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace instalacyjne, należy sprawdzić nie tylko koszt montażu pompy ciepła, ale również dokonać stosownych obliczeń. Najistotniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o pompy ciepła, jest moc urządzenia, a także zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Decydując się na samodzielne obliczanie zapotrzebowania cieplnego, można określić za pomocą przeznaczonych do tego kalkulatorów.

Wówczas należy podać takie parametry jak:

  • ilość, rodzaj oraz rozmieszczenie otworów okiennych
  • gabaryty budynku
  • rodzaj zastosowanego fundamentu
  • wybrane systemy wentylacji.

W którym miejscu najlepiej zamontować pompę ciepła?

Projektując dom, warto zastanowić się, w którym miejscu będzie stała jednostka wewnętrzna pompy ciepła. Dobrze pamiętać o tym, że gabarytami przypomina ona lodówkę, więc nie trzeba wydzielać specjalnie osobnego pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Ważne jest jednak, aby jak najwcześniej zaplanować miejsce montażu pompy ciepła. Wówczas łatwiejsze będzie rozmieszczenie pozostałych elementów instalacji grzewczej.