Jak chronić wymiennik ciepła w instalacji ogrzewania z pompą ciepła?

Energooszczędne, ekologiczne tylko główne zalety nowoczesnych pomp ciepła. Urządzenia pozwalają na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do celów grzewczych. Mówimy tu o ogrzewaniu pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej.

W zależności od rodzaju pompy ciepła energia może być czerpana z gruntu, wody lub powietrza. Duży wpływ na wydajną i oszczędną pracę instalacji grzewczej ma odpowiednio obliczony i dobrany wymiennik ciepła. Chodzi o wymiennik po stronie wody ogrzewanej w przypadku centralnego ogrzewania (c.o.) oraz ogrzewanej i uzupełnianej w przypadku cieplej wody użytkowej (c.w.u.).

Dobór mocy podgrzewaczy przepływowych i zasobnikowych

Dobór podgrzewacza wody o odpowiedniej mocy czy też objętości jest kluczowy. Właściwa moc urządzenia przekłada się na komfort użytkowania i ekonomiczność jego pracy. Jeśli powierzchnia wymiany ciepła jest niewłaściwie dobrana to wydajność przekazywanego ciepła może być zbyt niska. Problem taki powstaje również, kiedy powierzchnie wymiany ciepła są dobrane optymalne, ale z czasem są coraz bardziej zanieczyszczone, co powoduje ograniczenie wymiany ciepła.

Co zanieczyszcza powierzchnię wymiany ciepła

Osady mineralne i biologiczne na powierzchniach wymiany ciepła powodują znaczące spadki założonego przez projektanta współczynnika wymiany ciepła. Jeśli w Twoim rejonie woda jest twarda, co jest dość powszechne na większości obszarów Polski, to po pewnym czasie pojawia się na wymienniku kamień. Na powierzchni wymiany ciepła wymiennika pracującego w zakresie temperatur 20-50° już po kilku dniach od uruchomienia instalacji pojawiają się mikroorganizmy, które tworzą warstwę biofilmu. Biofilm to struktura przestrzenna stworzona z żywych i martwych mikroorganizmów które kolonizują powierzchnie wymiany ciepła. Im większa grubość biofilmu tym współczynnik wymiany ciepła mniejszy. Osady powodują więc spadek wydajności efektywnej pompy ciepła.

Jak temu zaradzić?

Zimna woda zasilająca instalacje połączone z pompami ciepła powinna być uzdatniona w sposób zapobiegający powstawaniu osadów na powierzchniach wymiany ciepła. Najlepiej nie stosować wody zmienionej chemicznie na przykład poprzez jej zmiękczanie, ponieważ niektóre materiały w instalacji wodnej mogą być nieodporne na zbyt miękką wodę (miedź i jej stopy).

 Które powierzchnie są narażone na powstawanie osadów?

  • płytowe wymienniki ciepła
  • wężownice w zasobnikowych wymiennikach ciepła
  • pompy
  • zawory
  • czujniki temperatury



W zależności od rodzaju zamontowanych w instalacji pompy ciepła urządzeń czy to wymiennik płytowy, podgrzewacz z wężownicą czy płaszczem grzewczym, powierzchnie wymiany ciepła powinny być chronione przed powstawaniem osadów. Nowoczesne pompy ciepła są prawie bezobsługowe. Wymagają okresowego serwisowania i to właśnie w trakcie przeglądów serwisowych okazuje się, że uzyskiwana temperatura wody jest za niska. Powodem jest inny niż pierwotnie zakładany przepływ ciepła od czynnika pompy ciepła do wody. Osoba serwisująca pompę ciepła, zazwyczaj stwierdza zakamienienie i musi dokonać odkamieniania instalacji grzewczej by powrócić do pierwotnie założonych parametrów. Zabezpieczeniem przed powstawaniem osadów pomimo stosowania twardej wody jest zastosowanie elektronicznego, bezobsługowego i ekonomicznego uzdatniacza wody.

Elektroniczne uzdatniacze wody HydroFLOW

Efekt działania elektronicznych uzdatniaczy wody to w głównej mierze zabezpieczenie powierzchni instalacji i armatury przed powstawaniem twardych trudno usuwalnych osadów mineralnych bez konieczności demineralizacji wody. Uzdatniacze HydroFLOW dodatkowo ograniczają korozyjność instalacji i armatury nawet do 65%.

Elektroniczne uzdatniacze wody z technologią Hydropath znakomicie sprawdzają się w instalacjach grzewczych zarówno domowych jak i komercyjnych. Ich działanie polega na wprowadzeniu do cieczy sygnału elektronicznego o wysokiej częstotliwości.

Powstające w wyniku działania technologii Hydropath, na bazie jonów minerałów rozpuszczonych w wodzie zarodki krystalizacji, skutecznie zapobiegają krystalizacji minerałów na ścianach rur i armatury w postaci twardych osadów. Krystalizacja następuje w cieczy. Sygnał emitowany przez urządzenia HydroFLOW rozchodzi się po całej instalacji wodnej i dociera do wszystkich odbiorów nawet przy wodzie nie płynącej. Dodatkowo ta technologia umożliwia usuwanie już istniejących osadów kamienia z rur i innych elementów instalacji np. pomp, wymienników, zaworów.

Technologia Hydropath to nowoczesny niechemiczny sposób na uzdatnianie wody. Jeśli od jakiegoś czasu eksploatujesz instalację grzewczą zasilaną pompą ciepła to, w sposób nieinwazyjny możesz pozbyć się osadów mineralnych i biologicznych stosując elektroniczny uzdatniacz wody HydroFLOW Pearl Plus. Technologia Hydropath umożliwia usuwanie już istniejących osadów kamienia z rur i innych elementów instalacji.

https://hydropath.pl/hydroflow-pearl-plus/

Elektroniczne uzdatniacze wody HydroFLOW z linii Pearl są to produkty do samodzielnego montażu. Urządzenia te montuje się na zasilaniu zimną wodą instalacji. Jedno urządzenie nie tylko ochroni instalację grzewczą, ale również całą instalację wodną w budynku oraz podłączone do niej odbiory np. pralkę i zmywarkę przed powstawaniem osadów kamienia na grzałkach.

 Zalety:

  • niewielkie rozmiary pozwalają na montaż w dowolnym miejscu,
  • mała pobierana przez urządzenie moc 1,2W, powoduje, że urządzenie nie zużywa dużo prądu,
  • trwałość urządzeń HydroFLOW wynosi ponad 20 lat co powoduje, że jednorazowa inwestycja jest na lata,
  • urządzenia HydroFLOW nie wymagają przeglądów i serwisowania,
  • jedno urządzenie HydroFLOW, właściwie dobrane do wielkości budynku chroni całą rozległą instalację wodną,
  • porównywalna lub niższa cena w stosunku do zmiękczaczy jonowymiennych.

 https://hydropath.pl/shop/

Więcej informacji znajduje się na stronie www.hydropath.pl