Akcesoria do pomp ciepła – co warto kupić?

Pompy ciepła to coraz popularniejsze urządzenia, które pozwalają na zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z ogrzewaniem wody użytkowej i całego budynku. Aby mogły działać prawidłowo, należy jednak dobrać do nich odpowiednie akcesoria. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Odpowiadamy

Najpopularniejsze akcesoria do pomp ciepła

Na rynku można znaleźć wiele akcesoriów do pomp ciepła, które pozwalają na zwiększenie funkcjonalności tych urządzeń. Do najpopularniejszych należą:

  • panel kontrolny – pozwala na łatwe zarządzanie ogrzewaniem i chłodzeniem z wykorzystaniem krzywych pogodowych,
  • zawór z siłownikiem – jest używany do sterowania ogrzewaniem ciepłej wody,
  • wymienniki ciepła – odpowiadają za wymianę ciepła między powietrzem lub płynem a docelowym medium,
  • pompy obiegowe – ich zadaniem jest wymuszanie obiegu nośnika ciepła, dzięki czemu energia jest rozprowadzana równomiernie w całym systemie grzewczym,
  • akcesoria instalacji hydraulicznej, czyli zawory, rozdzielacze, manometry itd. – umożliwiają sterowanie i właściwe rozmieszczenie medium w systemie.

W pompach ciepła stosuje się oczywiście również inne akcesoria w tym m.in. separatory powietrza czy części pozwalające na zwiększenie wydajności lub stabilniejszy montaż. Obecnie wybór jest naprawdę ogromny. Decydując się na zakup dodatkowego osprzętu do pompy ciepła, należy się wziąć pod uwagę konkretny model i parametry techniczne urządzenia.

Wymienniki ciepła do pomp

Wymienniki ciepła stanowią jeden z najważniejszych elementów pompy ciepła. Na rynku można znaleźć warianty płytowe, rurowe czy spiralne. Umożliwiają wymianę energii pomiędzy nośnikiem ciepła a medium docelowym.

Dostępne w sklepach modele wymienników ciepła to:

  • wymiennik płytowy – składa się z płyt połączonych w taki sposób, aby umożliwić przepływ cieczy grzewczej. Ten rodzaj wymiennika ciepła jest popularny ze względu na dużą wydajność, a także kompaktowość i elastyczność,
  • wymiennik skraplacz-parownik – pozwala na przekazywanie ciepła między medium chłodzącym a grzewczym. W fazie chłodzenia czynnik chłodniczy paruje, a w fazie ogrzewania skrapla się, pozwalając na przeniesienie ciepła,
  • wymiennik rurowy – składa się z rur, które umożliwiają przepływ cieczy grzewczej,
  • wymiennik powietrze-powietrze – umożliwia przenoszenie ciepła między powietrzem zewnętrznym a wewnętrznym bez konieczności używania cieczy.

Pompa ciepła – akcesoria takie jak sterowniki, czujniki i sondy

Ważnymi elementami pompy ciepła są też sterownik i regulator. Takie akcesoria pozwalają na stałe monitorowanie pracy urządzenia. Dzięki nim użytkownik może sterować temperaturą i dostosowywać parametry do zmieniających się warunków pogodowych oraz indywidualnych potrzeb. Z kolei czujniki i sondy pozwalają na monitorowanie parametrów pracy pompy ciepła. Akcesoria te mierzą zarówno temperaturę, jak i ciśnienie czy wilgotność. Można je zintegrować z systemem, w którym działa pompa ciepła. Taki krok pozwala na uzyskanie precyzyjnych wyników pomiarów.

Najczęściej stosuje się następujące akcesoria do pomp ciepła:

  • czujniki temperatury – monitorują temperaturę w różnych punktach wewnątrz i na zewnątrz pompy ciepła. Mogą być umieszczone w kolektorach gruntowych, wody, powietrza zewnętrznego czy w obwodzie grzewczym. Pomagają w kontrolowaniu i regulowaniu temperatury, zapewniając optymalną wydajność systemu,
  • sonda czynnika chłodniczego – jest wykorzystywana do monitorowania stanu czynnika chłodniczego w obiegu pompy ciepła. Pozwala na kontrolę parametrów pracy i zapobiega potencjalnym problemom z czynnikiem chłodniczym,
  • czujniki ciśnienia – monitorują ciśnienie w obwodzie grzewczym i chłodniczym, pozwalając na kontrolę pracy systemu i zachowanie jego stabilności,
  • czujniki przepływu – służą do monitorowania przepływu czynnika grzewczego w obiegu, co pomaga w utrzymaniu optymalnej wydajności urządzenia,
  • czujniki wilgotności – pozwalają na kontrolę wilgotności powietrza, co może być istotne dla komfortu i zdrowia mieszkańców.

Zestawy montażowe do pomp ciepła

Ważnymi akcesoriami do instalacji pomp ciepła są także zestawy montażowe. To wszystkie produkty, które umożliwiają instalację urządzenia w budynku. Najważniejsze elementy montażowe stosowane w przypadku pomp ciepła to:

  • kable,
  • złącza,
  • podkładki,
  • śruby i nakrętki,
  • uchwyty.

Zestawy montażowe różnią się w zależności od producenta i modelu pompy oraz specyfiki systemu grzewczego, w którym będzie używana. Przed zakupem zestawu montażowego zawsze warto się skonsultować ze specjalistą ds. systemów grzewczych. Taki krok pozwala się upewnić, że zawiera on wszystkie elementy potrzebne do prawidłowego montażu i działania danej pompy ciepła.

Jak zwiększyć efektywność pompy ciepła?

Istnieją również akcesoria do pomp ciepła, które pozwalają na zwiększenie efektywności sprzętu. To specjalna izolacja termiczna przyjmująca postać rurek, mat izolacyjnych lub folii. Pomagają one uchronić instalację przed nadmierną utratą ciepła. Dzięki temu system staje się wydajniejszy i szybciej nagrzewa wodę użytkową. Warto pamiętać, że izolacja termiczna powinna być odpowiednio dostosowana do rodzaju pompy, jej zastosowania oraz otoczenia. Dobrze wykonana izolacja pomaga zmniejszyć straty ciepła i poprawia efektywność systemu grzewczego, co przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ogólną oszczędność eksploatacyjną. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu izolacji. Po wielu latach użytkowania może bowiem ulec uszkodzeniu i stracić swoje właściwości. Istnieją także inne produkty dedykowane do pomp ciepła, które zwiększają wydajność systemu. To między innymi sterowniki pozwalające na dostosowanie parametrów pracy do aktualnie panujących warunków pogodowych czy systemy rekuperacji, które odzyskują ciepło z wentylacji.

Jak ograniczyć hałas generowany przez pompę ciepła?

Niektóre akcesoria do pomp ciepła pozwalają na obniżenie hałasu generowanego przez urządzenie. Należy do nich specjalna izolacja przeciwwibracyjna. Ma ona za zadanie nie tylko zmniejszyć hałas, lecz także zapewnić większą stabilność sprzętu. W tej roli sprawdza się doskonale pianka akustyczna czy mata wygłuszająca. Na rynku można również znaleźć inne akcesoria przeciwwibracyjne. To specjalne podpory, na których umieszcza się urządzenie. Ważne jest dobranie odpowiednich produktów do budowy danej pompy i jej masy, tak aby zapewnić stabilność całej konstrukcji. Dobrym pomysłem jest również zdecydowanie się na osprzęt tnący dla silników elektrycznych. Może on pomóc zmniejszyć poziom hałasu generowany przez jednostkę napędową. Akcesoria do pompy ciepła tego typu ograniczają drganie, zapewniając większą stabilność urządzenia.

Akcesoria ograniczające zamarzanie pompy ciepła

Jeśli chodzi o urządzenie, jakim jest pompa ciepła, akcesoria pozwalają również na uchronienie go przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi – w tym przed chłodem. Wśród produktów zapobiegających rozsadzeniu urządzenia warto wyróżnić:

  • zawory spustowe – montuje się je na przewodzie zasilającym i powrotnym. Akcesoria do pompy ciepła tego typu mają za zadanie regulować temperaturę czynnika w urządzeniu. Gdy spadnie ona poniżej dopuszczalnej granicy, zawory spustowe otworzą się samoistnie. Dzięki temu dojdzie do opróżnienia rur i wymiennika z wody, a co za tym idzie – nie rozsadzi ona elementów instalacji,
  • zasilanie awaryjne – akumulatory UPS to akcesoria do pomp ciepła, które pozwalają na zasilanie pompy ciepła w sytuacji, gdy dojdzie do awarii sieci elektroenergetycznej. Dzięki nim możliwe jest zachowanie przepływu wody, a co za tym idzie – zapobieganie jej zamarzaniu w systemie. Niektóre nowoczesne pompy ciepła są wyposażone we wbudowane zasilanie awaryjne. Istnieje również opcja podłączenia urządzenia do agregatu prądotwórczego działającego w budynku.

Akcesoria do pomp ciepła – dlaczego warto je kupić?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które może przyczynić się w znacznym stopniu do zmniejszenia kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Aby jednak zwiększyć jej wydajność, trzeba zastosować specjalne akcesoria. Niektóre z tych produktów pozwalają na szybsze nagrzewanie wody lub powietrza, a inne umożliwiają chronienie urządzenia przed zamarzaniem czy przestojami w pracy. Jeśli chodzi urządzenie, jakim jest pompa ciepła, akcesoria pozwalają na dodanie mu dodatkowych funkcji czy poprawę działania tych już istniejących. Dzięki nim możliwe staje się lepsze zarządzanie parametrami urządzenia poprzez dopasowanie ich do własnych preferencji czy aktualnej pory roku. Niektóre akcesoria sprawiają również, że sprzęt może działać wydajniej bez konieczności zużywania dodatkowej ilości prądu. Urządzenia dedykowane do pomp ciepła często są więc elementami przyczyniającymi się do zmniejszenia kosztów eksploatacji systemu. Akcesoria do pomp ciepła zapewniają również dłuższą żywotność urządzenia. Chronią je przed rozerwaniem pod wpływem zamarzającej cieczy czy zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza. Pompa ciepła jest drogim sprzętem, dlatego warto na bieżąco dbać o jej stan techniczny. Wówczas będzie mogła pełnić swoją funkcję przez nawet kilkadziesiąt lat.