Mniejsze rachunki za ogrzewanie — poradnik

Rachunki za ogrzewanie spędzają sen z powiek niejednej osobie. Na szczęście jednak istnieją skuteczne sposoby na to, aby nieco je zmniejszyć. Dowiedz się, jak zadbać o to, aby wydawać mniej na ogrzewanie. Zapoznaj się z kilkoma sprawdzonymi metodami, dzięki którym wydatki Twojego gospodarstwa domowego znacząco się zmniejszą. Sprawdź, jak nie przepłacać za ogrzewanie.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń

Wiele osób ma tendencję do tego, aby utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę zdecydowanie wyższą, niż jest to konieczne. Wpływa to niekorzystnie na rachunki za ogrzewanie. Warto więc zadbać o to, aby zoptymalizować poziom ciepła, co wpłynie na obniżenie kosztów. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zdecydować się na montaż urządzeń przeznaczonych do automatycznego sterowania temperaturą. Służą do tego przede wszystkim głowice termostatyczne oraz zawory, które montuje się przy grzejnikach w poszczególnych pomieszczeniach.

Efektywne ogrzewanie oraz zapewnienie optymalnej temperatury jest możliwe dzięki urządzeniom sterowanym ręcznie lub nowoczesnym modelom typu smart. Tymi ostatnimi steruje się także zdalnie za pomocą np. smartfona. Jest to nie tylko funkcjonalne, ale także wygodne rozwiązanie. Zastanawiasz się, jaki jest optymalny poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach? Zaleca się, aby temperatura w sypialni nie przekraczała 17-19°C. Z kolei w łazience powinna ona oscylować w granicach 24-25°C. Są to temperatury, które korzystnie wpływają zarówno na zdrowie, jak i na ogólne samopoczucie. Dzięki termostatom można skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilka procent. Jeśli wychodzisz z domu na dłużej, to zmniejsz nieco temperaturę. W ten sposób nie obniżysz komfortu termicznego, ale skutecznie ograniczysz zużycie energii.

Efektywne ogrzewania a wietrzenie pomieszczeń — o tym musisz pamiętać

Właściwe wietrzenie pomieszczeń ma ogromny wpływ na rachunki za ogrzewanie. Jeśli będziesz to robić w niewłaściwy sposób, to narazisz się na wydatki. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym, gdy ogrzewanie pracuje przez całą dobę. Jeśli chcesz wpuścić do wnętrz świeże powietrze, na kilka minut przed otwarciem okna wyłącz termostat. Wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne. Po jego zakończeniu włącz ponownie regulator. Takie działanie pozwoli uniknąć sytuacji, gdy termostat po wykryciu spadku temperatury pomieszczenia rozpocznie intensywne grzanie. Pamiętaj! W sezonie grzewczym warto wykorzystywać promienie słoneczne do dogrzewania wnętrz. Jeśli na zewnątrz jest słońce, to odsłoń okna, aby wpadało ono do pomieszczeń. W pochmurne dni zasłaniaj okna, aby uniknąć uciekania ciepła. Jeśli Twój dom czy mieszkanie są ciemne i nie wszystkie pomieszczenia mają dostęp do naturalnego światła, warto w miarę możliwości je doświetlić. Jednym ze skutecznych sposobów jest zastosowanie szklanych ścianek działowych. Dzięki nim promienie słoneczne będą docierały w dalsze zakamarki mieszkania. Wpływa to korzystnie nie tylko na komfort termiczny, ale również na estetykę pomieszczeń.

Nie zasłaniaj kaloryferów, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie

Rachunek za ogrzewanie w bloku czy domu jednorodzinnym możesz także obniżyć poprzez zapewnienie swobodnego rozprzestrzeniania się ciepła. W tym celu nie należy stosować żadnych osłon na kaloryfery. Barierą dla ciepłego powietrza są także meble oraz grube zasłony. Zadbaj więc o to, aby w sezonie grzewczym nic nie przeszkadzało w pracy kaloryferów, a z pewnością zmniejszy to Twoje rachunki za ogrzewanie. Warto także wiedzieć, że stosowanie parapetów przy oknach zapobiega uciekaniu ciepła. Ich montaż przy kaloryferach może przynieść Ci wiele korzyści. Jeśli natomiast grzejnik nie jest umieszczony pod oknem, to dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie nad nim półki. W ten sposób wpłyniesz korzystnie na rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu.

Niezbędne jest także systematyczne odpowietrzanie grzejników. Gdy znajduje się w nich zbyt dużo powietrza, nie pracują one efektywnie. W takim przypadku potrzebują więcej energii, aby skutecznie ogrzać pomieszczenia. Zadbaj więc o montaż odpowietrzników, które skutecznie uporają się z tym problemem. Można je umieścić na końcówkach pionu, dzięki czemu nie będziesz musiał ich montować na każdym pojedynczym kaloryferze. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie separatorów, które umieszcza się tuż za urządzeniem grzewczym.

Innym skutecznym sposobem na to, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania, jest stosowanie specjalnych mat zagrzejnikowych. Są one pokryte folią aluminiową, która odbija ciepło i kieruje je do pomieszczeń.

Zadbaj o jakość instalacji grzewczej

Czy wiesz, że jakość Twojej instalacji wpływa na rachunki za ogrzewanie? Jeśli jest ona mało sprawna, a wydajność pozostawia wiele do życzenia, to będziesz płacić więcej. Aby tego uniknąć, trzeba zadbać o systematyczną kontrolę ogrzewania, zwłaszcza przed sezonem grzewczym.

Przegląd musi być przeprowadzony przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę, który sprawdzi stan techniczny poszczególnych urządzeń. Zajmie się także przeglądem kotła oraz wyczyszczeniem komina i przewodu powietrzno-spalinowego, jeśli taki znajduje się w Twoim domu. Jest to konieczne nie tylko ze względu na efektywność instalacji, ale także bezpieczeństwo. Fachowiec podczas przeglądu może także wyczyścić wymienniki ciepła oraz zamontować nowe filtry. W razie konieczności przeprowadzi również naprawy nieszczelnych połączeń oraz usunie ewentualne awarie. Zastanawiasz się, jak jakość instalacji może obniżyć rachunek za ogrzewanie? Dbając o stan techniczny, możesz zmniejszyć zużycie energii nawet o 5-8%.

Uszczelnij okna oraz drzwi

Okna oraz drzwi to miejsca, którymi ucieka najwięcej ciepła. Jeśli są niewłaściwie zabezpieczone, to rachunku za ogrzewanie domu czy mieszkania mogą być wyższe. Nawet niewielkie nieprawidłowości mogą powodować duże straty ciepła. Jeśli więc zauważysz, że Twoje okna czy drzwi mogą stanowić problem, zajmij się ich uszczelnieniem. Nie każdy wie, że okna są wyposażone w opcję letnią oraz zimową. Różnią się one od siebie dociskiem do framugi. Najczęściej ustawiona jest opcja neutralna. Aby ją zmienić, wystarczy przesunąć pozycję w prawo (w sezonie grzewczym) lub w lewo (poza nim). W ten sposób szybko i bezkosztowo zmienisz intensywność wymiany powietrza. Nawet takie z pozoru mało znaczące działanie może korzystnie wpłynąć na rachunki za ogrzewanie.

Obniż rachunek za ogrzewanie dzięki termomodernizacji

Problem nadmiernej utraty ciepła dotyczy przede wszystkim starszych nieruchomości. W ich przypadku bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej termomodernizacji. Zadbaj szczególnie o miejsca, w których dochodzi do największej utraty ciepła. W ten sposób Twoje rachunki za ogrzewanie domu mogą się znacząco obniżyć. W tym celu warto uszczelnić okna oraz drzwi zewnętrzne za pomocą uszczelek lub innych produktów. Nie zapomnij także o newralgicznych miejscach, takich jak piwnica czy garaż. Najczęściej są to pomieszczenia nieogrzewane, w których panuje niższa temperatura. Powinieneś więc zadbać o to, aby nie wpływała na obniżenie komfortu termicznego w pozostałych częściach domu lub mieszkania. Przeprowadzając termomodernizację, nie można także zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu rur instalacji transportujących wodę. W tym celu warto zastosować odpowiedni materiał izolacyjny. Dzięki temu ograniczysz straty ciepła oraz obniżysz swój rachunek na ogrzewanie.

Rachunki za ogrzewanie a koszty przygotowania ciepłej wody

Nie możesz zapomnieć o tym, że rachunki za ogrzewanie mieszkania czy domu obejmują także koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Szacuje się, że w przeciętnych nieruchomościach o średnim standardzie energetycznym ten proces pochłania aż 20% energii instalacji cieplnej. Jeśli więc zadbasz o to, aby ją obniżyć, możesz również to odczuć w wydatkach swojego gospodarstwa domowego. Jak sprawić, aby rachunki za ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody były niższe? Przede wszystkim zrezygnuj z długich kąpieli na rzecz szybkich pryszniców. Czy wiesz, że w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 50 litrów wody oraz zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do podgrzania wody? W ujęciu średniorocznym odczujesz to w znaczący sposób, gdyż Twój miesięczny rachunek za ogrzewanie będzie znacząco niższy niż do tej pory. Innym sposobem jest także montaż perlatora w kranie. Jest to specjalna końcówka z gęstym sitkiem o małych oczkach. Napowietrza ona wodę, co pozwala utrzymać wrażenie wysokiego ciśnienia, a jednocześnie wpływa na zmniejszenie jej zużycia.

Zmniejsz rachunki za ogrzewanie za pomocą nowoczesnych systemów grzewczych

Innym skutecznym sposobem na to, aby rachunki za ogrzewanie domu były znacząco mniejsze, jest montaż nowoczesnych instalacji. W tym celu możesz zdecydować się np. na innowacyjne ultrakompaktowe magazyny ciepła. Służy on do ekonomicznego przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Zamienia energię elektryczną w cieplną oraz przechowuje ją, aby następnie wykorzystać w celu przygotowania oraz dostarczenia wody. Jest to urządzenie o wysokim standardzie energetycznym, dzięki czemu zużywa mniej energii elektrycznej. Dzięki temu Twoje rachunki mogą być znacząco niższe, niż w przypadku podgrzewania wody np. za pomocą kotła. Pomyśl także o zastosowaniu inteligentnego systemu ogrzewania. Nowoczesne instalacje pozwalają na automatyczne dostosowywanie parametrów pracy do konkretnych potrzeb domowników. Takie systemy składają się m.in. z regulatorów, które samoczynnie sterują temperaturą wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu instalacja grzewcza pracuje wydajnie, a Ty możesz to odczuć poprzez niższe rachunki za ogrzewanie mieszkania czy domu. Wydatki na zapewnienie komfortu termicznego w poszczególnych pomieszczeniach stanowią dużą część kosztów eksploatacyjnych gospodarstwa domowego. Jednak korzystając z przedstawionych porad, możesz sprawić, że Twój comiesięczny rachunek za ogrzewanie będzie niższy. Zadbaj więc o zmniejszenie wydatków i zastosuj sprawdzone metody, które pozwolą Ci to osiągnąć.