Realne oszczędności dzięki modernizacji kotłowni

Rosnące koszty zakupu energii sprawiają, że inwestorzy, właściciele i zarządcy nieruchomości poszukują rozwiązań, pozwalających zoptymalizować koszty utrzymania budynków. Wielu decyduje się na modernizacje, które realnie mogą wpłynąć na zużycie gazu, czy innych paliw. Doskonałym przykładem jest kotłownia w budynku biurowo-produkcyjnym firmy Flamco Meibes Sp. z o.o. w Lesznie, gdzie po zwiększeniu mocy źródła ciepła uzyskano oszczędności na poziomie 25%.

 

Zrównoważony rozwój to jeden z najistotniejszych tematów ostatnich czasów. Leży u podstaw codziennego życia na poziomie lokalnym przekładając swoje znacznie na skalę globalną. Rosnąca inflacją oraz ceny surowców naturalnych mobilizują do szukania oszczędności. Poprzez nowoczesne oraz energooszczędne rozwiązania można świadomie chronić środowisko oraz generować oszczędności co stanowi dziś podstawę zrównoważonego rozwoju. Zakład w Lesznie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się świata zmierzył się z wyzwaniem wykorzystania potrzeb innowacyjności, energooszczędności oraz modernizacji osiągając już dziś znaczące rezultaty. W 2021 roku podjęto decyzję o modernizacji kotłowni w Lesznie, która zasila budynek biurowy, produkcyjny oraz magazyn. Wraz z rozwojem zakładu zapotrzebowanie na ciepło wzrosło, a dotychczasowy system nie był w stanie pokryć zapotrzebowania na ogrzewanie. Stara kotłownia posiadała moc 180 kW (działała od 2012 roku), a ogrzewanie opierało się na 3 kotłach kondensacyjnych wspomaganych systemem solarnym. Nowa koncepcja przewidywała zmodernizowanie źródła ciepła do 4 kotłów kondensacyjnych o mocy 63 kW. Działanie zwiększyło całkowitą moc nowej kotłowni do 250 kW. System solarny pozostał. Prace modernizacyjne w kotłowni zostały przeprowadzone w październiku 2021 roku. Zgodnie z początkowym założeniem wszystkie elementy oprócz kotłów i komina zrealizowano z wykorzystaniem technologii i produktów Aalberts hydronic flow control.

Modernizacja na wielu szczeblach

W celu zwiększenia wydajności systemu grzewczego oraz zmniejszenia kosztów energii wprowadzono szereg działań, których celem było wyeliminowanie strat cieplnych. W budynku produkcyjnym dokonano modernizacji nagrzewnic i wyposażono je w zawory balansujące Nexus Dynamic, dodatkowo wykonano izolację orurowania.

  • W części biurowej zmodernizowano wentylację, zmieniając ją z grawitacyjnej na mechaniczną.
  • Nastąpiła wymiana starych grzejników na nowe i wyposażono w głowice Simplex i Comap.
  • Zmieniono również automatykę, stare analogowe regulatory zastąpiono regulatorami Comap Smart Home.
  • Cała instalacja została oczyszczona z wykorzystaniem produktów marki Sentinel.

Po dwóch latach od modernizacji dokonaliśmy analizy kosztów zużycia gazu przed i po modernizacją. Dane pokazują, że rozwiązania, które zostały wdrożone już na starcie generują widoczne oszczędności.

Widoczne oszczędności

Zużycie gazu w kWh przed modernizacją od październik 2020 do września 2021 było na poziomie 370 126kWh. Zużycie gazu po modernizacji od października 2021 do września 2022 wyniosło 275 661 kWh. Przy jednoczesnym zwiększeniu mocy źródła ciepła uzyskaliśmy oszczędności na poziomie 25%. Obok oszczędności poprawił się komfort pracy pracowników , którzy odczuwają bezpośrednio pozytywne efekty modernizacji. Dziś kotłownia oprócz funkcji ogrzewania budynków służy do celów szkoleniowych oraz pokazowych i stanowi najlepszą wizytówkę swojej branży. Świadomość znaczenia zrównoważonego rozwoju jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Przez długi czas głównym celem tej strategii był wpływ na środowisko naturalne, dziś jednak ogromną wagę ma ona również na froncie gospodarczym oraz społecznym. Wykorzystanie produktów oraz systemów grupy Aalberts HFC pomogło zmniejszyć zużycie energii i emisję szkodliwych zanieczyszczeń tym samym wspierając zrównoważony rozwój cyklu życia budynku.