Czym jest Logoterma i jakie jest jej zastosowanie?

Stacje mieszkaniowe Logoterma to miniwęzły, które nazywane są również mieszkaniowymi lub domowymi stacjami ciepła. Wykorzystuje się je w systemie decentralnym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz do sterowania ogrzewaniem w danym lokalu. Są to kompaktowe urządzenia, które instaluje się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Dowiedz się więcej na temat stacji Logoterma oraz zalet, z jakimi wiąże się ich stosowanie.


Czym dokładnie jest Logoterma?

Logoterma to nic innego jak mieszkaniowy węzeł cieplny. Jest on nazywany także miniwęzłem lub indywidualną stacją cieplną. Jej główną funkcją jest przygotowywanie ciepłej wody użytkowej w systemie przepływowym. Odpowiada także za sterowaniem centralnym ogrzewaniem w danym mieszkaniu znajdującym się w budynku wielorodzinnym. To właśnie dzięki stacji Logoterma wszyscy jej użytkownicy mają kontrolę nad tym, ile ciepła zużywają, a więc także nad swoimi rachunkami.

W jaki sposób zbudowana jest Logoterma?

Stacja ta jest indywidualną częścią układu grzewczego, odrębną dla każdego lokalu znajdującego się w budynku. System wymaga zastosowania tylko trzech pionów: zasilania oraz powrotu centralnego ogrzewania, a także zimnej wody. Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest bowiem w stacji tylko w momencie jej poboru, w sposób przepływowy, dlatego nie ma konieczności gromadzenia jej w zbiorniku. W praktyce oznacza to, że w budynkach, w których stosuje się stacje Logoterma, nie ma potrzeby stosowania pionu ciepłej wody użytkowej oraz cyrkulacyjnego. Wpływa to na zmniejszenie nakładów inwestycyjnych związanych z tworzeniem instalacji w zabudowie wielorodzinnej.

Elementy, z których zbudowana jest Logoterma, to przede wszystkim:

  • regulator przepływu,
  • płytowy wymiennik ciepła wykonany ze stali nierdzewnej,
  • ciepłomierz,
  • wodomierz,
  • filtry siatkowe,
  • zawór strefowy z siłownikiem,
  • odpowietrzniki,
  • zawory,
  • izolowane rury ze stali nierdzewnej.


W jaki sposób działa Logoterma?

Warto wiedzieć, w jaki sposób działa indywidualna stacja cieplna Logoterma. Czynnik grzewczy, czyli gorąca i uzdatniona woda, jest doprowadzony pionami ze źródła ciepła, którym może być kotłownia, węzeł zbiorczy lub pompa ciepła, do stacji Logoterma zlokalizowanej w okolicy zasilanego mieszkania. Najważniejszym elementem stacji jest regulator przepływu, czyli PM Regler. Stacja Logoterma reguluje poszczególne parametry ogrzewania dzięki informacjom zgromadzonym przez programatory pokojowe. Jeśli temperatura w pomieszczeniach spada poniżej ustalonej wartości, regulator pomieszczeniowy wysyła sygnał do siłownika i otwiera zawór strefowy w Logotermie. Dzięki temu czynnik grzewczy przepływa do odbiorników (mogą to być tradycyjne grzejniki lub pętle ogrzewania podłogowego). Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury obieg jest ponownie zamykany. Zawór strefowy centralnego ogrzewania ustala pożądany przepływ wody przez grzejniki, który jest zgodny z obliczonym zapotrzebowaniem konkretnego mieszkania na ciepło.


Warto wiedzieć, że pierwszeństwo ma system przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeśli więc w lokalu zostanie uruchomiony pobór c.w.u. poprzez odkręcenie kranu z gorącą wodą, to układ dostaje o tym informację. Zmienia się bowiem ciśnienie zimnej wody. W takiej sytuacji zawór PM-Regler odcina przepływ czynnika do grzejników i kieruje go do wymiennika płytowego. Jednocześnie do stacji Logoterma dopływa także zimna woda z wodociągów. Przedostając się przez wymiennik, zostaje ogrzana do temperatury wynoszącej około 55°C i trafia do punktu poboru. Gdy pobór ciepłej wody się zakończy, zawór PM-Regler wraca do pierwotnego położenia i woda grzewcza trafia ponownie do grzejników. Bardzo istotne dla użytkowników stacji mieszkaniowej Logoterma jest to, że podczas przygotowywania ciepłej wody użytkowej komfort cieplny nie zostaje zaburzony z uwagi na bezwładność cieplną układu.Taka indywidualna stacja jest wyposażona w filtry siatkowe. Ich funkcją jest wychwytywanie wszelkich zanieczyszczeń, dzięki czemu nie przedostają się one dalej.Ponadto użytkownicy stacji mieszkaniowych mogą kontrolować ilość zużytego ciepła i wody oraz precyzyjnie rozliczać się z dostawcami mediów. Jest to możliwe dzięki zamontowanemu w każdej stacji wodomierzowi oraz ciepłomierzowi.

Mieszkaniowy węzeł cieplny — co musisz o nim wiedzieć?

Na rynku są dostępne różne wersje stacji Logoterma. To, która z nich powinna zostać wybrana, zależy przede wszystkim od tego, jakie parametry mają dostarczane media (m.in. od pożądanej temperatury ciepłej wody użytkowej i jej ciśnienia w kranach). Klasyczne wersje stacji są wyposażone w sześć lub siedem króćców odpowiedzialnych za:

  • dostarczanie zimnej wody do stacji,
  • dostarczanie zimnej wody do lokalu mieszkalnego,
  • zasilanie i powrót ze źródła ciepła,
  • zasilanie oraz powrót z instalacji centralnego ogrzewania,
  • dostarczenie ciepłej wody użytkowej do lokalu mieszkalnego.


Standardowa stacja Logoterma dostarcza 12 litrów/min c.w.u. o temperaturze 55°C przy zapewnieniu określonych parametrów czynnika grzewczego. Oznacza to, że może efektywnie pokryć zapotrzebowanie mieszkania, w którym znajduje się łazienka, kuchnia oraz WC. W przypadku, gdy Logoterma ma obsługiwać więcej pomieszczeń sanitarnych w mieszkaniu (np. kilka łazienek jednocześnie), powinna być zdecydowanie wydajniejsza. Warto wtedy wybrać model, który będzie dostarczał nawet 22 litry wody na minutę.Dla podniesienia komfortu użytkowników Logoterma może być dodatkowo rozbudowana o inne elementy, takie jak np. mieszacz termostatyczny. Jest to specjalny zawór, który służy do utrzymania temperatury c.w.u. na stałym poziomie. Warto również pomyśleć o zakupie kompletnego zestawu cyrkulacyjnego. Ten element pozwala znacząco skrócić czas oczekiwania na ciepłą wodę użytkową. Taki zestaw jest niezbędny wtedy, gdy objętość instalacji od stacji do punktu czerpania jest większa niż 3 dm³. Logoterma może być również wyposażona w moduł do ogrzewania podłogowego.

W jaki sposób steruje się stacją Logoterma?

Sterowanie pracą stacji Logoterma jest możliwe dzięki programatorowi, który montuje się w mieszkaniu. To właśnie na nim należy ustawić temperaturę, jaka ma panować w pomieszczeniach. Jeśli spadnie ona poniżej ustalonego poziomu, to stacja automatycznie rozpocznie proces dostarczania ciepła. Programator instaluje się w najchłodniejszym pomieszczeniu. Sterowanie ogrzewania w pozostałych pokojach realizuje się na głowicach termostatycznych, które są umieszczone na każdym z grzejników. Pozwala to zachować optymalny komfort termiczny w każdym pomieszczeniu.

Jak właściwie zaprojektować system ze stacjami Logoterma w budynku?

Przed montażem stacji Logoterma niezbędne jest przeprowadzenie obliczeń projektowych w budynku, w którym mają się one znajdować. Powinno być to wykonane przez specjalistów przy użyciu programów rekomendowanych przez producenta tych urządzeń. Warto również zwrócić się do producenta stacji o nieodpłatną pomoc projektową. Pozwoli to uniknąć błędów, które mogłyby negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego systemu w przyszłości. Montaż stacji musi odbywać się zgodnie z wytycznymi budowlanymi oraz elektrycznymi. Jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników, którzy będą z niej korzystać. Stacje najczęściej montowane są w szachtach instalacyjnych znajdujących się na klatkach schodowych. Ich szerokość oraz głębokość musi być odpowiednia, aby Logoterma się w nich zmieściła. Wielkość szachtów musi także umożliwiać swobodny dostęp do stacji oraz poszczególnych jej elementów, takich jak m.in. wodomierz oraz ciepłomierz.Po zamontowaniu mieszkaniowego węzła cieplnego niezbędna jest jego regulacja, jak i regulacja całej instalacji włącznie ze źródłem ciepła.

Logoterma — czy warto się na nią zdecydować?

Warto poznać najważniejsze zalety tego urządzenia. Zastosowanie tych stacji cieplnych niesie bowiem ze sobą wiele korzyści, które wpływają na ich dużą popularność. Główną zaletą jest bez wątpienia indywidualna kontrola nad zużywanym ciepłem przez użytkowników poszczególnych lokali. Miniwęzeł odpowiada bowiem za przygotowanie c.w.u. oraz obsługę centralnego ogrzewania w każdym z mieszkań znajdujących się w budynku. Dla użytkowników oznacza to, że płacą jedynie za energię, którą faktycznie zużywają. Logoterma pozwala ograniczyć straty przesyłowe, które występują w tradycyjnych systemach w drodze od źródła ciepła do punktu poboru. Mieszkańcy poszczególnych lokali sami decydują o tym, ile ciepła potrzebują. Mogą w ten sposób zapewnić sobie optymalny komfort termiczny, co przekłada się na lepsze samopoczucie.Inną zaletą indywidualnych stacji cieplnych jest także bezpieczeństwo, jakie zapewniają. Za sterowanie centralnym ogrzewaniem oraz podgrzanie wody odpowiada pojedynczy układ mieszkaniowy. Cały proces odbywa się w jego obrębie i nie ma żadnego wpływu na pozostałe stacje znajdujące się w budynku. Dodatkowo, w przypadku zastosowania stacji Logoterma, nie mówimy o czymś takim jak koniec/początek sezonu grzewczego w budynku. Każdy z użytkowników sam decyduje ile trwa okres grzewczy w jego mieszkaniu i kiedy chce, aby jego grzejniki oddawały ciepło do pomieszczeń.Stacje Logoterma to energooszczędne urządzenia, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych układów grzewczych. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie. Ich montaż wiąże się z nieco wyższymi kosztami w porównaniu do standardowych instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, ale ich użytkowanie znacząco obniża koszty eksploatacyjne. W praktyce więc poniesione wydatki szybko się zwracają. Są to systemy, które korzystnie wpływają na obniżenie wskaźnika EP budynku, co jest kluczową kwestią dla obecnie projektowanych obiektów wielorodzinnych. Ich montaż jest więc doskonałym rozwiązaniem, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.