5 Problemów z twardą wodą w Twoim hotelu

Branża turystyczna jest niezwykle konkurencyjna. Każdego roku ogromna liczba hoteli i pensjonatów walczy o uwagę gości. Zbyt twarda woda w hotelach wpływa jednak nie tylko na komfort klientów, a wytrącające się z niej osady są bezpośrednią przyczyną znacznych strat finansowych.

Poznajmy 5 problemów, które może spowodować woda o podwyższonej twardości w obiektach turystycznych.

Dlaczego jakość wody w hotelach i pensjonatach jest tak ważna?

Woda odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach funkcjonowania hoteli. Jej wysoka jakość ma realny wpływ na pozytywne odczucia gości, przekładając się na ich przychylne opinie i zadowolenie z pobytu. Pamiętajmy jednak, że wodę w hotelach wykorzystuje się nie tylko do kąpieli i przygotowywania napojów, czy posiłków. Woda w hotelach niezbędna jest także do funkcjonowania basenów, jacuzzi, czy spa, używa się jej też do prania i sprzątania, a także zasilania pralek czy zmywarek. Poza tym woda jest nośnikiem ciepła w systemach ogrzewania, a także czynnikiem chłodzącym w systemach klimatyzacyjnych. Warto więc zadbać o jej jakość, wybierając odpowiednią metodę uzdatniania. Jakie problemy powoduje twarda woda w hotelach?

Co to jest twarda woda?

Twarda woda zawiera duże ilości rozpuszczonych minerałów, zwłaszcza wapnia i magnezu. W Polsce woda uznawana jest za twardą, gdy jej twardość węglanowa przekroczy 150 mg CaCO3/l. Woda o podwyższonym stopniu twardości występuje niemal w całym kraju. Mimo że nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ze względu na wytrącające się z soli wapnia i magnezu osady jest wyzwaniem dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, czy obiektów turystycznych.

Sprawdźmy jakie problemy mogą wiązać się z twardą wodą i na jakie straty może narazić właścicieli hoteli, czy pensjonatów.

1. Straty ciepła

Pod wpływem ciepła dochodzi do rozkładu znajdujących się w twardej wodzie wodorowęglanów wapnia i magnezu, a na powierzchniach wymienników ciepła, kotłach parowych czy bojlerach osadza się się kamień kotłowy. Osady te zwiększają izolacyjność termiczną, co oznacza znaczne straty energii. Osady powodują też przegrzania powierzchni wymiany ciepła, co jest częstą przyczyną uszkodzeń urządzeń grzewczych. W praktyce, nawet bardzo cienka warstwa osadów sprawia, że koszty eksploatacji i konserwacji obiektu drastycznie rosną.

2. Kosztowne awarie

Awarie których przyczyną są osady mogą okazać się nie tylko bardzo kosztowne, lecz także kłopotliwe dla gości. Osady wytrącające się z twardej wody przyczyniają się do niedrożności w instalacjach, powodując wahania ciśnienia i trudności w uzyskaniu odpowiedniej temperatury wody. Kamień osadzający się na powierzchniach urządzeń sanitarnych może powodować też uszkodzenia mechaniczne. Z kolei urządzenia jak czajniki, żelazka, czy zmywarki ulegają szybszemu zużyciu, wymagają częstszej konserwacji i napraw.

3. Bezpieczeństwo mikrobiologiczne

Z powstawaniem osadów wiąże się też kwestia bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Ze względu na porowatą powierzchnię, osady stanowią niezwykle korzystne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Pogorszenie się jakości mikrobiologicznej wody i rozwój niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, np. typu Legionella, jest bardzo poważnym zagrożeniem dla gości i personelu. Wystąpienie takich bakterii mogłoby narazić gości na duże niebezpieczeństwo a także nieodwracalnie zrujnować reputację obiektu.

4. Skuteczność środków czyszczących

Poza tym, że pranie nie jest miękkie i puszyste, twarda woda sprawia, że środki czyszczące, takie jak mydła, szampony czy proszki do prania są mniej efektywne. Minerały zawarte w twardej wodzie reagują z substancjami chemicznymi w produktach czyszczących, zmniejszając ich skuteczność. Twarda woda często pozostawia też resztki detergentów na tkaninach, co z kolei może prowadzić do podrażnień skóry i być bardzo uciążliwe dla gości. Również sprzątanie łazienek i toalet (plamy i osady na armaturach, wannach, kabinach prysznicowych) jest w przypadku twardej wody bardziej wymagające, czasochłonne i kosztowne.

5. Walory smakowe wody

Twarda woda może wpływać na jakość przygotowywanych na jej bazie napojów i posiłków. Obecne w twardej wodzie minerały zmieniają smak i konsystencję potraw, a także wpływają na jakość gotowania. Woda o podwyższonej twardości może być przyczyną gorzkiego smaku kawy lub herbaty a także metalicznego posmaku. W przypadku gotowania makaronu lub warzyw, twarda woda może sprawić, że będą one twardsze, a ich smak mniej wyraźny. Kolejnym problemem jest powstawanie osadów na naczyniach i sztućcach, co utrudnia ich mycie i czyni mniej higienicznymi.

Dlaczego warto zainwestować w zmiękczacz wody dla hotelu?

Aby rozwiązać problem twardej wody w hotelu, czy pensjonacie, warto rozważyć inwestycję w zmiękczacz wody. Taka decyzja przyniesie korzyści zarówno dla gości, środowiska naturalnego, jak i portfela właściciela. Zmiękczacz wody EuroClean AquaSoftener działa na zasadzie wymiany jonowej – odpowiedzialne za twardość wody jony wapnia i magnezu ulegają wymianie na nieszkodliwe jony sodu. Korzystanie z uzdatnionej, miękkiej wody poprawi efektywność energetyczną obiektu, przedłuży żywotność urządzeń i zapobiegnie kosztownym awariom. W przypadku hoteli i pensjonatów, niezwykle istotne jest także ograniczenie zużycia detergentów oraz lepsza jakość i smak wody oraz bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Inwestycja w zmiękczacz wody EuroClean AquaSoftener to nie tylko wygodne rozwiązanie, które umili pobyt gościom, ale również inwestycja, która zwróci się w przyszłości. W celu doboru odpowiedniego zmiękczacza wody zachęcamy do kontaktu z ekspertem EuroClean.