Wybór dla pompy ciepła z buforem

Zbiornik buforowy pozwala zmagazynować wodę w instalacji z pompą ciepła i zapewnić jej optymalny przepływ przez pompę ciepła. W instalacjach tego typu montuje się zawory przełączające.

Zawory przełączające służą do szybkiego przełączania strumienia wody pomiędzy zbiornikiem buforowym a pozostałymi odbiornikami (np. grzejnikami). Mogą one być montowane zarówno w mniejszych instalacjach, jak i systemach o większych przepływach.Wyborem dla domowych instalacji z pompą ciepła i zbiornikiem buforowym może być zawór przełączający ESBE serii VZC, VZD, który został dodatkowo zabezpieczony przed zacinaniem się. Jeżeli grzejniki lub zbiornik nie są wykorzystywane przez 7 dni, siłownik będący częścią zaworu porusza nim, aby w razie konieczności zapewnić płynne i bezawaryjne przełączanie medium grzewczego.

W instalacji można także zamontować zawór przełączający bez wbudowanego siłownika. Należy wtedy zadbać o wybór właściwego siłownika lub sterownika. Co ciekawe, funkcję zaworu przełączającego może pełnić także zawór mieszający (o innym modelu przepływu). Warunek jego zastosowania jest jednak podobny do warunku stosowania zaworu przełączającego. Polega on na doborze siłownika z właściwym sygnałem sterującym. Do przełączania medium wykorzystuje się siłownik z sygnałem 2-punktowym. Instalacja ze zbiornikiem buforowym sprawdza się nie tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ogrzewaniem grzejnikowym, ale przede wszystkim w budynkach wymagających zasilania drugim źródłem ciepła. Jest to rozwiązanie stosunkowo popularne w polskich domach z uwagi na fakt, że pompa ciepła nie zawsze może zapewnić komfort temperaturowy w chłodne zimowe dni. Zdarza się, że oprócz pompy ciepła, inwestorzy decydują się na montaż np. kotła gazowego, kominka z płaszczem wodnym lub kolektorów słonecznych.

Pojemność zbiornika buforowego w instalacji z pompą ciepła wynosi zwykle 100-500 l, jednak ostateczny wybór zależy od mocy pompy ciepła, a także rodzaju odbiorników. Pojemność zbiornika powinna być wyższa dla instalacji z ogrzewaniem grzejnikowym (20l/1 kW pojemności pompy ciepła) i niższa dla instalacji z obiegiem ogrzewania podłogowego (10l/1 kW pojemności pompy ciepła).