Zawory w instalacji hybrydowej na 4 sposoby

Instalacja z pompą ciepła to zwykle instalacja hybrydowa, w której działa więcej niż jedno źródło ciepła. Dodatkowym źródłem ciepła może być np. kocioł elektryczny lub kocioł gazowy, który pozwala utrzymać komfort temperaturowy w chłodniejsze dni.

Choć zakup pompy ciepła to kosztowna inwestycja, zwraca się ona wraz z upływem czasu. Prawidłową pracę instalacji z pompą ciepła i drugim źródłem zapewniają odpowiednie zawory przełączające, które pozwalają „przełączać” strumień medium dostarczanego z jednego, bądź drugiego źródła ciepła. Zimą, gdy kocioł gazowy „zastępuje” pompę ciepła, zawór przełączający z sygnałem 2-punktowym pozwala na sprawne i ciągłe zasilanie układu w ciepłą wodę. Zawory przełączające można również montować po stronie „odbiorników”, np. do przełączania między grzejnikami a zasobnikiem CWU.

Szybkie działanie

Najpopularniejszym zaworem przełączającym, który stosuje się w instalacjach z pompami ciepła, jest zawór przełączający ESBE serii VZC, VZD. 

Charakterystyczną cechą wspomnianego zaworu jest błyskawiczny (3-sekundowy) czas przełączania, dzięki któremu zmiany źródła ciepła nie są zauważalne dla użytkownika. Zawór charakteryzuje się również brakiem przecieków wewnętrznych oraz odpornością na korozję (korpus wykonany z mosiądzu DZR). Jeżeli zawór nie pracuje przed 7 dni, siłownik wymusza pracę zaworu poprzez jego poruszanie, co zapobiega zacięciom w normalnej pracy. Do zaworu przełączającego dostępne są części zamienne – siłowniki, które można wymieniać bez konieczności demontażu zaworu.

Przeciw skroplinom

Alternatywnymi, choć nieco „wolniejszymi” zaworami przełączającymi są zawory ESBE serii MBA130. Są one równie szczelne, jednak w odróżnieniu od zaworów serii VZD, VZD, nie mają części zamiennych. Dodatkowym elementem zaworów przełączających jest rezystor, który zabezpiecza elementy elektryczne siłownika przed skroplinami. Korpus zaworów jest wykonany z niklowanego mosiądzu. Czas obrotu zaworu przełączającego wynosi 40 sekund, czyli nieco dłużej niż wynosi zalecany czas dla przełączania strumienia medium, jednakże mogą one współpracować z instalacjami o wyższym współczynniku Kvs (nawet do 11,3 m3/h). 

Oddzielne siłowniki

Wśród zaworów przełączających, które można stosować w instalacjach z pompami ciepła, warto wyróżnić również takie, które nie mają zintegrowanego siłownika. Są to zawory obrotowe ESBE serii VRG230, do których należy dopasować odpowiedni siłownik 2-punktowy serii ARA (odrębny produkt). Dobry dobór siłownika obrotowego sprawia, że doskonale współpracuje one z zaworem przełączającym i dokładnie steruje pozycją zawieradła.

Co ciekawe, we wspomnianym zastosowaniu można również wykorzystać zawór mieszający (np. serii VRG130). Pomimo, że jego pierwotne zastosowanie jest inne, zawór ten w połączeniu z siłownikiem 2-punktowym może odpowiadać za przełączanie strumienia medium. Czas obrotu dobranego siłownika wynosi, w zależności od wybranego modelu, od 15 do 60 sekund. W przypadku instalacji z pompami ciepła najlepszym rozwiązaniem będzie wybór siłownika posiadającego jak najszybszy czas przełączania (15 lub 30 sekund). Choć wspomniane zawory z siłownikami stosuje się najczęściej do przełączania strumienia medium między odbiornikami, warto znać wszystkie możliwe zastosowania.

Warto wiedzieć, że zawory przełączające różnią się nie tylko czasem przełączania, ale również maksymalną temperaturą medium. Maksymalną chwilowa temperatura medium, na jaką mogą być narażone zawory serii VRG to temperatura ok. 130°C. Niewiele mniej (czyli 110°C ) wynosi ona w przypadku zaworów VZC, VZD. Należy mieć na uwadze, że zbyt długie poddawanie zaworów maksymalnym parametrom temperaturowym pracy może wpłynąć na ich okres eksploatacji.