Czysta Energia dla Wszystkich

"Czysta energia dla wszystkich" to nowy dokument wydany przez Komisję Europejską 30 listopada — to największy pakiet legislacyjny w historii polityki energetycznej.

Prognozuje się, że razem z innymi propozycjami legislacyjnymi, które są w przygotowaniu, 90% europejskich ramowych regulacji w dziedzinie energii ukształtuje rynek energetyczny w Europie na kolejne 10-15 lat. Ten zdecydowany krok z punktu widzenia biznesowego będzie stanowił wypełnienie Porozumienia Paryskiego — regulacje pomogą wdrożyć istniejące już technologie oraz poprawi jakość życia mieszkańców miast na całym świecie.

Pakiet legislacyjny uwzględnia efektywność energetyczną w szczególności, co przekłada się na rozwój europejskiego rynku energii. Koszty inwestycyjne nigdy nie były niższe, dlatego Unia Europejska powinna skorzystać na przyjęciu regulacji, których celem jest większa efektywność energetyczna - 40% do roku 2030.

Zaproponowana w pakiecie legislacyjnym zmiana dyrektywy odnośnie charakterystyki energetycznej budynków mierzy się z ważnym problemem — zapomnianym wymiarem efektywności energetycznej, czyli optymalizacji lub braku optymalizacji systemów technicznych budynku: systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i ciepłej wody. Taką efektywność zapewni automatyzacja oraz regulacja instalacji bez względu na to czy ciepło pobierane jest z pieca, czy z odnawialnego źródła energii. Wiążące się z tym koszty inwestycji są niskie, jednak zwrot z niej jest szybki i duży.

Wspomniane rozwiązania mogą być pomocne w przyszłości w tworzeniu inteligentnych budynków. Jednak obywatele UE potrzebują wymiernych korzyści już teraz: 50 do 100 mln z nich nadal nie jest w stanie kontrolować swoich wydatków na ogrzewanie, ze względu na brak urządzeń do regulacji temperatury w pomieszczeniach — to właśnie tych obywateli nowa regulacja brać pod uwagę.

Rolą Uni Europejskiej powinno być tworzenie podstaw prawnych pozwalających na inteligentną modernizację zasobów budowlanych, przygotowaną na wpływ rewolucji cyfrowej — inteligentne i połączone budynki mogą przynieść ogromne korzyści dla Europy i dla mieszkańców w formie przystępnych kosztów energii oraz większego komfortu życia. Dla obszaru budownictwa cyfryzacja powinna napędzić rozwój innowacji i nowych modeli biznesowych zapewniając Uni Europejskiej konkurencyjność.

„Polska ma przed sobą długą drogę w stronę transformacji energetycznej. Polskie systemy grzewcze są przestarzałe, najczęściej stosowane rozwiązania są oparte na spalaniu węgla, a prawidłowa regulacja temperatury dotyczy niecałych 30% wszystkich budynków. Według raportu przygotowanego przez BPIE zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne. Liczby te pokazują, jak wiele mamy do zrobienia dlatego tym bardziej pozytywnie przyjmujemy przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet legislacyjny, który nie tylko prowadzi do rozwoju inżynierii w Europie, ale też realizuje ustalenia Porozumienia Paryskiego” - powiedział Adam Jędrzejczak, prezes zarządu Danfoss Poland.