Zaprasowywanie zamiast lutowania

Rury miedziane w instalacjach wewnętrznych zazwyczaj łączy się lutem miękkim lub twardym, w zależności od przeznaczenia i medium. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem jest jednak technika połączeń zaprasowywanych stosowana w całej Europie już od ponad 20 lat. W tym roku połączenia zaprasowywane zostały w Polsce dopuszczone także w instalacjach gazowych!

Do 50% szybszy montaż i gwarancja bezpieczeństwa

Maksimum bezpieczeństwa w przypadku złączek zaprasowywanych Viega gwarantuje opatentowany przez tę firmę profil SC-Contur. Jego działanie polega na tym, że jeśli połączenie nie zostało prawidłowo zaprasowane, to zaraz po napełnieniu instalacji wodą pod ciśnieniem 1,0 – 6,5 bar wyraźnie widać w tym miejscu wypływającą ciecz. Podczas próby szczelności „na sucho” następuje natychmiastowy spadek ciśnienia w całym jego zakresie od 3,0 bar do 22,0 mbar . Niezaprasowane połączenie należy wtedy po prostu zacisnąć, co eliminuje ryzyko szkód podczas późniejszej eksploatacji instalacji.

Wyższe bezpieczeństwo - Wszystkie złączki zaprasowywane Viega są wyposażone w SC-Contur, który gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo. Dzięki niemu nieszczelne czyli nie zaprasowane połączenia są natychmiast zauważane.  

Szybsze tempo pracy - Tempo pracy w technice zaprasowywania Viega jest znacznie szybsze, niż w przypadku tradycyjnego lutowania. Do wykonania połączenia potrzebne po docięciu rury nakłada się złączkę i sprawdza głębokość wsunięcia i zaciska.Elastyczne i stabilne

Kolejnym ważnym argumentem jest szybka obróbka złączek zaprasowywanych Viega. Wystarczy wykonać trzy krótkie czynności – docięcie rury, nałożenie złączki, kontrola głębokości osadzenia – i już można zaprasować kształtkę. Kalibracja nie jest konieczna, jak w przypadku systemów innych producentów. Technika zaprasowywania firmy Viega pozwala zaoszczędzić 30-50% czasu (zależnie od przekroju przewodu) w porównaniu z lutowaniem. Ponieważ złączki Viega zaciska się jednocześnie przed i za karbem z uszczelką, są one szczególnie odporne na działanie sił rozciągających.

Tylko jedno narzędzie

Do zaprasowywania połączeń służą specjalne maszyny i szczęki zaciskowe. Oprócz zaciskarek sieciowych dostępne są również kompaktowe urządzenia akumulatorowe, które zapewniają dużą elastyczność. Dzięki małym wymiarom pozwalają na pracę w trudno dostępnych miejscach, na przykład w szybie instalacyjnym. W razie potrzeby jeszcze większą swobodę zapewniają obracane o 180° szczęki przegubowe.

Czystość - Technika zaprasowywania firmy Viega gwarantuje czyste środowisko pracy. Nie są tu konieczne uciążliwe czynności przygotowawcze jak suszenie przewodów czy związane ze sprzątaniem – usuwanie śladów ognia i lutowania.  

Praca w technice zaprasowywania firmy Viega wymaga zastosowania tylko jednego narzędzia. Instalator nie musi więc wozić ze sobą innych akcesoriów i nie ponosi kosztów zakupu butli gazowych czy materiałów lutowniczych.Bez ryzyka pożaru

Międzynarodowa popularność połączeń zaprasowywanych wynika przede wszystkim z wyższego bezpieczeństwa pracy w porównaniu z lutowaniem. Nie używamy tu otwartego ognia, więc nie ma ryzyka pożaru i można zrezygnować z określonych środków bezpieczeństwa. Dlatego instalacje w technice zaprasowywania można wykonywać bez przerw w eksploatacji nawet w obszarach przemysłowych zagrożonych wybuchem. Poza złączkami z miedzi Profipress oraz Profipress G, firma Viega posiada w ofercie również specjalne systemy do rur ze stali nierdzewnej (Sanpress i Sanpress Inox), stali ocynkowanej (Prestabo) oraz rur z tworzywa sztucznego (Pexfit Pro). Dzięki temu instalacje do różnych mediów wykonuje się za pomocą jednej zaciskarki wyposażonej w odpowiednie szczęki zaciskowe.

Zaprasowywanie zamiast lutowania - to się opłaca!