Takie systemy pozwalają na optymalizację produkcji ciepła w różnych warunkach pogodowych, skutecznie zaspokajają większe zapotrzebowanie na energię oraz eliminują ryzyko braku ciepła w przypadku awarii jednego ze źródeł.
W systemie hybrydowym odpowiednia instalacja i automatyka umożliwiają optymalizację działania urządzeń, aby wykorzystać najbardziej efektywne i ekonomiczne źródło ciepła w danych warunkach pogodowych. Na przykład, gdy zimą temperatura spada poniżej określonego poziomu i pompa ciepła nie jest w stanie osiągnąć wymaganej wydajności, potrzebne ciepło dostarcza kocioł. Dzięki zastosowaniu sterowników i termoregulatorów, zmiana źródła ciepła odbywa się automatycznie
Urządzenia grzewcze mogą działać na przemian, co nazywa się układem alternatywnym, lub mogą pracować jednocześnie przez pewien czas, co określa się jako układ równoległy.
TERMICA oferuje kilka rozwiązań do układów hybrydowych.
Oprócz odpowiednio dobranego wymiennika ciepłej wody użytkowej (CWU), kluczowym elementem systemów hybrydowych jest zbiornik buforowy. Magazynuje on nadmiar energii, aby można było z niej skorzystać, gdy bieżąca podaż energii jest niewystarczająca. Woda zgromadzona w buforze może być używana zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i do systemu grzewczego. Spośród urządzeń TERMICA można oczywiście dobrać bufory odpowiednie do różnych potrzeb.
Wszystkie urządzenia TERMICA to zbiorniki i wężownice wykonane w Polsce z atestowanych stali nierdzewnych europejskich producentów. To przekłada się między innymi na higieniczne przygotowanie CWU, długoletnie użytkowanie oraz brak konieczności wymiany anody ochronnej.
Mimo że instalacje hybrydowe są droższe na etapie inwestycji, stają się coraz bardziej popularne, ponieważ podczas eksploatacji umożliwiają pozyskiwanie tańszej energii i zapewniają bezpieczeństwo energetyczne.