Zarówno gruntowe pompy ciepła, jak i ich powietrzne odpowiedniki czerpią na odnawialnych źródłach energii, a zatem niewyczerpanych zasobach naturalnych. Inwestując w pompę ciepła nie musimy zatem bać się o bezpieczeństwo dostaw, tak jak ma to miejsce w przypadku gazu, rosnących cenach stawek za surowce, problematycznych przyłączach. Na tym nie kończą się jednak zalety tego rozwiązania. Ogrzewanie pompą ciepła jest także atrakcyjne ze względów finansowych: na zakup pompy ciepła oraz jej montaż zarówno w gospodarstwie jednoosobowym jak i gospodarstwie wieloosobowym osoby fizyczne mają możliwości uzyskania dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych, programów rządowych i gminnych dopłat. Sprawdź, dlaczego warto postawić na tanie ciepło ze środowiska i z jakich programów możesz skorzystać, by skrócić okres zwrotu swojej inwestycji!
Zależy Ci na nowoczesnym, intuicyjnym i wydajnym sposobie ogrzewania domu? Zastanawiasz się jak działa pompa ciepla? Pompa ciepła to najbardziej ekologiczny i zaawansowany technicznie system grzewczy zarówno w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, jak i modernizowanych domach. Pompa ciepła składa się z dwóch centralnych punktów: dolnego źródła ciepła, z którego urządzenie pobiera energię termiczną i górnego źródła ciepła, któremu ciepło jest przepompowywane poprzez parownik, sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Dolnym źródłem ciepła dla pompy jest środowisko: ciepło możemy czerpać z gruntu, powietrza lub wody. Górne źródło to nic innego, jak instalacja centralnego ogrzewania domu, której zadaniem jest równomierne rozprowadzenie ciepła po budynku. Niezależnie od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, urządzenie nie tylko pokryje zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu, ale zadba o przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Istnieją także zaawansowane modele, które latem schłodzą pomieszczenia dzięki odwróconemu biegowi termodynamicznemu.
Dofinansowanie pomp ciepła jest dostępne z różnych źródeł. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która kładzie nacisk na proekologiczne rozwiązania, sprzyja takiemu stanowi rzeczy. W 2023 dla przyszłych prosumentów decydujących się na instalacje oparte na OZE, a zatem również na pompy ciepła przygotowane zostały dopłaty między innymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej, poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, uzyskać można także środki finansowe pochodzące z programu Moje Ciepło, czy też Czyste Powietrze uwzględniające wymianę źródła ciepła na nowoczesny i ekologiczny system grzewczy. Sprawdź, które dofinansowanie na pompę ciepła będzie dla Ciebie właściwe, ile możesz zyskać i o jakich formalnościach należy pamiętać przy składaniu wniosku.
Program rządowy, wspierający bezpieczną i zieloną energetykę został w najnowszej edycji poszerzony. Najistotniejszą zmianą w porównaniu z poprzednimi odsłonami, jest możliwość uzyskania wsparcia finansowego na zakup i montaż pompy ciepła. Program potrwa do 22 grudnia br. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Maksymalne dofinansowanie do pompy ciepła wynosi 58 tysięcy złotych. Co jeszcze należy wiedzieć?
Wniosek dla prosumenta dostępny jest online, przez stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Termin rozpatrzenia wniosku wynosi obecnie 90 dni, ze względu jednak na duże zainteresowanie może zostać wydłużony.
Finansowe wsparcie do zakupu i montażu pompy ciepła oferuje także program Moje Ciepło. Beneficjentami są tutaj właściciele, osoby fizyczne, które posiadają udziały w nowym budynku mieszkalnym, co odróżnia Mój Prąd od Mojego Ciepła (montaż pomp ciepła według zasad programu Mój Prąd obejmuje także modernizowane budynki). Dofinansowanie do pompy ciepła z programu moje ciepło dla osób fizycznych, uwzględnia jednak jedynie domy o podwyższonym standardzie energetycznym. Otrzymane środki przeznaczone są na zakup gruntowych pomp ciepła, powietrznych pomp ciepła oraz ich montaż.
Dopłatę na wymianę źródeł ciepła na nowoczesne urządzenia możemy zyskać w programie Czyste powietrze 3.0
Dofinansowanie na wymianę starego kotła należy się również wtedy, kiedy planujemy zastąpienie go pompą ciepła. Oprócz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, Czyste Powietrze przewiduje także pulę środków na finansowanie prac termomodernizacyjnych (docieplenie budynku, wymiana okien). Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, będące właścicielami remontowanych domów starszego typu. Co należy wiedzieć?
Zakup pomp ciepła to niewątpliwie spory koszt, obciążający gospodarstwo domowe. Dlatego w 2023 w ramach programu Czyste Powietrze 3.0 właściciele domów jednorodzinnych wykazujący najniższe zarobki, mogą otrzymać prefinansowanie inwestycji aż do 50 % kosztów kwalifikowanych. Jest to niewątpliwa zmiana: materiały konieczne do montażu pompy ciepła możemy kupić za otrzymaną dotację.
Uzupełnieniem programu Czyste Powietrze, jest program Moje Ciepłe mieszkanie: osoby fizyczne zamieszkujące w budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą skorzystać z dopłat na wymianę źródła ciepła, termomodernizację, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Podatnicy, którzy decydują się na montaż pompy ciepła mogą odliczyć ten zakup od podatku. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tysiące złotych, a odliczyć możemy także inne przedsięwzięcia poprawiające standard energetyczny naszego domu:
Obliczoną na podstawie wystawionych faktur kwotę należy ująć w załączniku PIT/0 w części B. Rozliczając się z małżonkiem maksymalnie możemy odliczyć 106 tysięcy złotych.
Wsparcie w finansowaniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych oferują także Urzędy Marszałkowskie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy też Fundusz Termomodernizacji zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki finansowe można także pozyskać na szczeblu gminnym: część samorządów oferuje dopłaty do wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania domu, zarówno w gospodarstwie jednoosobowym, jak i gospodarstwie wieloosobowym. Należy jednak zwrócić uwagę, czy oferowane przez gminy dofinansowanie do pompy ciepła nie koliduje z innym rodzajem dopłat, z których ewentualnie chciałby skorzystać beneficjent.
Decydując się na inwestycję w pompę ciepła warto pamiętać o tym, by kompleksowe usługi projektów instalacji wraz z montażem pomp ciepła powierzyć profesjonalnej firmie. Doświadczony projektant nie tylko przygotuje dla Ciebie dokumentację techniczną i projekt spełniający wymagania, ale także doradzi, które dofinansowanie do pompy ciepła będzie dla Ciebie najwłaściwsze. W przeciwieństwie do wykonawców z szarej strefy, bez upoważnień do wykonywania instalacji, stosownej wiedzy oraz doświadczenia, firmy działające od lat na rynku HVAC zajmą się wszystkim: od projektów instalacji pomp ciepła, po ich montaż aż do opieki posprzedażowej. Decydując się na usługi z pewnego źródła masz także gwarancję transparentnego rozliczenia i otrzymania faktury, która jest niezbędnym wymogiem, uprawniającym do uzyskania dofinansowania.