Wymienniki ciepła - Czyszczenie z osadów mineralnych oraz trwała ochrona przed powstawaniem osadów mineralnych


Osady w wymienniku ciepła mogą prowadzić do poważnych problemów w systemach chłodzenia.

Osady w rurach mogą powodować korozję pod powierzchnią osadu, pogorszenie przewodzenia ciepła, zwiększenie przeciwciśnienia cieczy i zmniejszenie natężenia przepływu. Ostatecznie, każdy z tych czynników prowadzi albo do obniżenia wydajności systemu, awarii albo do skrócenia żywotności wymiennika ciepła. Konsekwencją jest zwiększenie kosztów dla użytkowników wymienników ciepła i skraplaczy.

Biorąc pod uwagę mnogość problemów wynikających z powstawania osadów mineralnych w wymiennikach ciepła, rozwiązaniem jest albo zabezpieczenie wymienników przed powstawaniem osadów lub ich usuwanie tak często, jak to możliwe.

Czyszczenie wymiennika ciepła to stosunkowo szybki, średnio skomplikowany, ale czasami kosztowny zabieg. Niestety, jeśli jest ono niefachowo i nieprawidłowo wykonane może doprowadzić do degradacji materiału z jakiego wykonany jest wymiennik i w konsekwencji znacznego skrócenia okresu eksploatacji. Problemy mogą pojawić się przy stosowaniu silnych środków chemicznych lub stosowania mechanicznego kruszenia osadów mineralnych.

Ze względu na oszczędności w kosztach paliwa, uzyskane z wyższej wydajności systemu przy wysokiej czystość powierzchni wymiany ciepła, opłacalne jest by wymienniki pracowały zawsze w optymalnej, maksymalnej sprawności.

Uzdatniacz wody HydroFLOW C - zabezpiecza wymienniki przed osadami

Technologia Hydropath

Technologia związana jest z emisją do cieczy, sygnału elektrycznego częstotliwości około 120 kHz przez elektroniczny uzdatniacz wody zamontowany na rurze. Sygnał rozchodzi się za pośrednictwem wody na setki metrów. Powoduje on, że przy zasilaniu wymienników ciepła woda o dużej mineralizacji, następuje tworzenie w cieczy na bazie jonów rozpuszczonych w niej minerałów, zarodków krystalizacji. Krystalizacja przy zastosowaniu technologii Hydropath jest krystalizacją homogeniczną (w cieczy) a nie heterogeniczną (na powierzchni wymiany ciepła).

Nasze rozwiązanie dotyczące usuwania osadów, to niechemiczny, niemechaniczny i bezinwazyjny, proces eliminacji twardych osadów kamienia kotłowego przy pomocy sygnału elektrycznego.

W wyniku takiego czyszczenia, które realizowane jest w trakcie normalnej pracy systemu, nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni wymiany ciepła.

Opatentowana technologia umożliwia nie tylko czyszczenie rur, wymienników i innych urządzeń z osadów z twardych mineralnych, ale również pozwala na trwałe zabezpieczenie powierzchni wymiany ciepła przed powstawaniem twardych osadów mineralnych.

Czyszczenie wymiennika w trakcie jego eksploatacji

Jeśli osad mineralny jest luźny, usuwanie go nie sprawia problemów.

Powstały w wyniku działania sygnału elektrycznego osad na powierzchniach wymiany ciepła jest zbudowany z mikrokryształków luźno połączonych. W naturalny sposób, wraz z przepływającą wodą jest on porywany, unoszony i może być usuwany z instalacji. W przypadku stosowania technologii Hydropath, kryształki osadów mają wielkość 10 do 50 µm. Nie powodują więc zatykania nawet wąskich przestrzeni i przesmyków występujących w wymiennikach płytowych. Prędkość przepływu wody nie musi być duża, by usunąć drobny osad z urządzenia i instalacji.

W porównaniu do mechanicznych metod usuwania osadu z wymiennika, przy zastosowaniu technologii Hydropath nie powstają większe elementy pokruszonego osadu, które mogłyby ograniczyć lub całkowicie uniemożliwić przepływ wody w wymienniku lub instalacji.