Wentylacja w łazience i kuchni – czy to konieczne?

Wentylacja jest niezbędną częścią każdego domu w celu dopływu świeżego, czystego powietrza. Jak wiadomo najwięcej zapachów oraz wilgoci produkowanych jest właśnie w łazience jak i kuchni, dlatego też jeżeli zależy nam na dostarczeniu świeżego powietrza lub uniknięcia powstania grzybów oraz pleśni na ścianach – konieczna będzie prawidłowo zaplanowana wentylacja.

Co to oznacza?

Tradycyjny sposób wentylacji nazywa się systemem grawitacyjnym. Naturalny ruch powietrza w domu rozpoczyna się od pomieszczeń z nawiewami, a następnie kieruje się w stronę kuchni lub łazienki, gdzie zamontowane są wywietrzniki. Dzięki temu powstały ciąg usuwa nieświeże powietrze z pozostałych pokoi.

W kuchni oraz łazience powinien znajdować się wywiew – szczególnie w nowo wybudowanych budynkach. Powodem tego jest fakt, że w nowoczesnych domach okna oraz drzwi są szczelne i nie dopuszczają powietrza do pomieszczenia, zaś w starych domach jest na odwrót dzięki czemu powietrze dociera do pomieszczenia. Celem wywiewu jest odprowadzenie zapachów produkowanych w obu pomieszczeniach, natomiast nawiew ma za zadanie wprowadzić czyste, świeże powietrze do pomieszczeń. Kolejną opcją wentylacji w kuchni jest okap kuchenny– gdy go włączymy, szybko i skutecznie eliminuje wszelkie opary.

Podsumowując, „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania.” – wentylacja w kuchni oraz łazience jest konieczna.