Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.
Wymienniki płytowe mogą być wykonywane jako skręcane i lutowane. Ich zastosowanie to układu chłodnicze, instalacje wody lodowej, pompy ciepła, instalacje solarne, instalacje free cooling, ciepłownictwo i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
W przypadku doboru wymiennika ciepła istotnym parametrem jest żądana moc wyjściowa, temperatura obiegów oraz dopuszczalne straty ciśnienia. Parametry pracy wymiennika zależą m.in. od liczby płyt, sposobu ich łączenia i przepływu strumieni. Można stosować zestawy płyt o identycznym wyżłobieniu lub płyty o różnym wyżłobieniu na przemian. Stosowane rozwiązania w łączeniu płyt wymiennika można podzielić na trzy rodzaje:
Opracowanie redakcja : (A.J.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl