Tak przepłacasz za prąd w firmie. Dlaczego warto dbać o wentylację i filtry?

Niestety, o stanie wentylacji oraz filtrów w niej zawartych często się zapomina. A jest to jedna z najbardziej newralgicznych instalacji w firmie. Dzięki niej, uzyskujemy odpowiedni komfort termiczny oraz wilgotnościowy, a także otrzymujemy świeże i rześkie powietrze. Ponadto, wentylacja to również miejsce, w którym filtrowane są zanieczyszczenia - czy to z powodu dbałości o pracowników w firmie, czy to mając na uwadze jakość naszych produktów oraz usług.

Jako praktycy rynku filtracyjnego widzimy, że nawet osoby odpowiedzialne za utrzymanie w czystości i porządku biur oraz fabryk, po prostu zapominają o wentylacji. Nie zagląda się do niej do momentu, aż w niepożądanych miejscach nie pojawią się dziwne zapachy, lub nie przestaną pracować mechaniczne elementy systemu wentylacyjnego. To błąd. Wiadomo przecież, że wentylacja to również miejsce, w którym odbywa się konsumpcja energii elektrycznej - chociażby z uwagi na obecne tam turbiny. Im bardziej są zanieczyszczone filtry, im więcej jest uchybień w pracy systemu - tym więcej prądu one zużywają. Ale nie tylko. Również ruchome elementy tych urządzeń będą zużywać się szybciej, jeżeli powietrze nie będzie odpowiednio filtrowane. Standardem jest używanie mat filtracyjnych w systemach wentylacyjnych. Takie włókniny powinny charakteryzować się budową progresywną. Co to oznacza? Najprościej - tyle, że w takiej macie włókna od strony zanieczyszczonego powietrza upakowane są mniej ciasno. A im dalej wewnątrz, tym mocniej upakowane włókienka. Dzięki temu, mniejsze drobiny nie blokują powierzchni filtracyjnych dla tych większych. W takiej włókninie “mieści się” więcej zanieczyszczeń, a skuteczność jest o wiele, wiele większa. Włókniny z budową progresywną są ponadto trwalsze i bardziej niezawodne: wystarczają na długo i wcale nie są drogim sposobem na zwiększenie czystości powietrza w firmie. Taki filtr ponadto nie generuje dużych spadków ciśnienia w systemie wentylacyjnym. Dzięki temu, mechaniczne elementy odpowiedzialne za wymuszanie obiegu powietrza nie pracują z większym wysilaniem i… zużywają mniej prądu. Co więcej, bardziej wysilona turbina zepsuje się szybciej: a to z kolei wygeneruje kolejne koszty. Odpowiedzialne biura oraz fabryki wolą zapobiegać takim sytuacjom, niż “bohatersko z nimi walczyć”.

Włókniny filtracyjne służą nie tylko w wentylacji samej w sobie. Są doskonałymi “kompanami” również w lakierniach i malarniach. Najbardziej popularne to włókniny filtracyjne w klasach G2/EU2 ISO coarse 50%, G3/EU3 ISO coarse 60%, G4/EU4 ISO coarse 65% oraz M5 ePM10 50 %. Potocznie określane jako filtry wstępne lub zgrubne. Na rynku dostępne są maty w różnych gramaturach, a wykonane są one w stu procentach z nierozerwalnych, poliestrowych włókien - łączonych termicznie, wielowarstwowo. Jak wspomnieliśmy, są one zbudowane z dbałością o obecność tzw. “budowy progresywnej”. Maty filtracyjne są zgodne z klasami filtracji z normy EN 779:2012, ISO 16890 oraz charakteryzują się trudnopalnością według DIN 53438-F1. To oznacza, że otrzymujesz produkt najwyższej jakości i przy okazji - bezpieczny również w kontekście jego magazynowania.

 W FILTERM oferujemy maty filtracyjne zwyczajowo w standardowych wymiarach: 2m x 20mb. Niemniej, różni klienci mają różne oczekiwania. Możliwe jest uzyskanie takich mat w innych wymiarach. Preferencyjne podejście do potrzeb odbiorców naszych włóknin pozwala użytkownikom na ich szybszą instalację oraz adaptację. Nie trzeba ich wtedy docinać samodzielnie, a ponadto - otrzymuje się gwarancję, że będziemy z niej zadowoleni. Wieloletnie doświadczenie na rynku filtracyjnym pokazuje nam dobitnie, że wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów to istotna wartość.

Włókniny filtracyjne “do zadań specjalnych”?

Wydaje się, że włókniny do wentylacji, malarni lub lakierni to bardzo proste produkty, niekoniecznie wyrafinowane. To błąd. Istnieją bowiem takie maty, które charakteryzują się wysoką klasą filtracyjną: F6, F7 oraz F9, a także wyspecjalizowane do pracy w środowisku farb, lakierów, bejc - Paint Stop. Jeżeli wiemy, iż nasza włóknina będzie musiała mierzyć się z dużą ilością lub trudnymi zanieczyszczeniami (takimi jak na przykład mgła lakiernicza) - dobrze jest wybrać matę w wyższej klasie filtracyjnej. Uzyskujemy wtedy gwarancję, iż ów filtr podoła swojemu zadaniu - a my ochronimy elementy naszego systemu wentylacyjnego przed uszkodzeniem lub zużyciem. Należy również nadmienić, iż dostępne są również takie maty, które potrafią niwelować przykre zapachy, impregnowane węglem aktywnym oraz dezodoryzujące - świetne w biurach lub takich miejscach jak restauracje. Dobra jakość filtrów oraz ich poprawne stosowanie to dla nas gwarancja odpowiedniej pracy wentylacji. Nadmieniliśmy, iż istotna jest praca turbin - ich ruchome elementy są wrażliwe na pojawienie się zanieczyszczeń. Wniknięcie ich wewnątrz łożysk może spowodować ich przedwczesne zużycie. Co więcej, również elementy elektroniczne - jeżeli zostaną zanieczyszczone drobinami, które przewodzą prąd - może dojść do zwarcia i uszkodzenia tego elementu. Tego typu awarie są czasami trudne do “zdiagnozowania” i naprawienia, przez co będziemy tracić nie tylko czas, ale również pieniądze. Dbanie o jakość systemu wentylacyjnego, to obowiązek, który zwyczajnie się opłaca. Odpowiednie korzyści odczujemy na własnej skórze i… na rachunkach za prąd. A w obecnych czasach niestety mierzymy się z ogromnym wzrostej cen energii elektrycznej. Ponadto, warto wskazać na fakt, iż dobrej jakości filtry mają duży stosunek chłonności w zakresie zanieczyszczeń, do przepuszczalności. A to oznacza, że nie zabierają one niepotrzebne ciśnienia powietrza i nie powodują, że turbiny muszą pracować mocniej i… zużywać więcej energii.

 Mało kto o tym pamięta, ale odpowiednia filtracja jest w stanie oszczędzać spore ilości prądu. Nie bez znaczenia jest dbanie o odpowiednie ciśnienie w systemie wentylacyjnym oraz o jego szczelność. Zdarza się ponadto, że dochodzi do wycieków powietrza i… robi się problem. Filtracja i wentylacja stają się wtedy zupełnie nieefektywne. Odpowiedzią na taki problem może być przeprowadzenie audytu instalacji filtracyjnej oraz wentylacji. Użycie proszku fluorescencyjnego oraz lampy UV pozwala uwidocznić wycieki i odpowiednio na nie zareagować.

Optymalizacja pracy systemu wentylacyjnego to również wartość w kontekście dobrostanu pracowników. Zarówno w biurach, jak i fabrykach - odpowiedni obieg powietrza jest absolutnym wymogiem. Wysokowydajny system wentylacji to rzecz, na którą należy zwracać uwagę. Filtrowanie niepożądanych drobin oraz obieg powietrza to gwarancja odpowiedniego zdrowia pracowników: a to przecież nasza największa wartość. Efektywniejsze: filtracja oraz wentylacja to lepsze samopoczucie osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie i… mniejszy odsetek zwolnień lekarskich. Ale nie tylko. Bo warto zwrócić uwagę również na ochronę środowiska naturalnego. Ostatecznie wszelkie zanieczyszczenia generowane w naszej firmie, wylądują na zewnątrz. Warto dbać o to, by szkodzić naturze jak najmniej - odpowiedzialna filtracja to również ochrona tego, co jest degradowane w zastraszającym tempie. Doskonale widzimy to, że nasz świat jest coraz bardziej niszczony przez działalność człowieka.

Filtracja w wentylacji: korzyści, które musisz znać

Wentylacja to jeden z bardziej newralgicznych elementów naszego przedsiębiorstwa. Warto dbać o to, by była ona jak najefektywniejsza oraz jak najlepiej zaopatrzona. Lepiej zabezpieczone efekty naszej pracy: produkty oraz usługi, zdrowsi pracownicy, lepiej działający system wentylacji (i zużywający mniej prądu), a także znaczne obniżenie naszego negatywnego wpływu na środowisko naturalne - to korzyści, którymi warto się kierować. W Polsce, w większości korzystamy z energii pochodzącej ze spalania węgla, mniejszy rachunek za prąd to także dowód na to że dbamy o naszą planetę. Natomiast włókniny filtracyjne to niezwykle uniwersalne produkty, które pozwalają na zatrzymywanie dużych ilości pyłu przy niskim spadku ciśnienia oraz zachowaniu bardzo długiej żywotności. Budowa progresywna będąca absolutnym standardem to gwarancja długiej żywotności włókniny oraz jej efektywnej i owocnej pracy dla przedsiębiorstwa. Możliwe jest również zamówienie włóknin wykonanych w odpowiedniej technice, między innymi odpornej na wyładowania elektrostatyczne. W przypadku drobin, które mogą zapalić się od niewielkiej iskierki, pochodzącej od “tarcia” poszczególnych molekuł między sobą - jest to nieodzowne. Twoje przedsiębiorstwo zdecydowanie potrzebuje jak najlepszego systemu filtracyjnego. Skorzystaj z naszej oferty i dowiedz się więcej na temat tego, co możesz zrobić dla swojej firmy. Przejdź do naszego formularza kontaktowego i porozmawiaj z naszym ekspertem owłókninach do wentylacji w Twojej firmie.