Rekuperacja to układ, który stosuje się w domach energooszczędnych i pasywnych. Wszystko po to, aby poprawić standard energetyczny budynku. Rekuperację, czyli system odzysku ciepła, stosuje się przy układach wentylacyjnych. W dużym skrócie polega to na tym, że w trakcie wentylacji pomieszczeń odzyskiwana jest częściowo energia cieplna, która następnie wspiera działanie systemu grzewczego i/lub układu ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu generuje się realne oszczędności na ogrzewaniu. Odpowiednio przygotowany system sprawi, że szybko odczujesz różnicę w wysokości płaconych rachunków. Właśnie dlatego warto wybierać wentylację z rekuperacją zarówno w przypadku nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji.
Choć system rekuperacji odzyskuje ciepło i oddaje je do systemu grzewczego, to jednak nie jest w stanie go w stu procentach zastąpić. Jest to związane z tym, ze układ odzyskuje tylko część ciepła, które normalnie byłoby wydalane z budynku. Dzięki temu można ograniczyć zużycie energii pierwotnej w nieruchomości oraz zredukować koszty ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pod tym względem to rozwiązanie rekomendowane zarówno w przypadku tradycyjnego budownictwa, jak i obiektów energooszczędnych. Skala odzysku ciepła w rekuperacji jest jednak niewystarczająca do tego, aby w pełni zastąpić działanie podstawowego systemu ogrzewania.
Rekuperacja to rozwiązanie, które nie tylko wpływa na zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie nieruchomości. System ten poprawia też jakość powietrza w budynku. Wpływa to korzystnie na komfort i bezpieczeństwo domowników. Jest to związane z tym, że w rekuperatorach stosuje się różnego rodzaju filtry. Dzięki nim można pozbyć się m.in.: nieprzyjemnego zapachu, owadów i innych zanieczyszczeń czy też brudu z komina wentylacyjnego. Zastanawiasz się nad inwestycją w rekuperacje? Bez dwóch zdań jest to układ, który warto uwzględnić w swojej nieruchomości. Dzięki temu zoptymalizujesz koszty eksploatacji domu i zadbasz o swoją wygodę.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl