Bardzo często do ogrzewania stosuje się geotermalne pompy ciepła w połączeniu. Schładzacz podgrzewa wodę poprzez nadmiar gazów powstałych w wyniku sprężania, które zostałyby uwolnione z powrotem do ziemi. W okresie letnim pompa geotermalna wytwarza dużą ilość ciepła, które zaspokaja potrzeby ciepłej wody, ale w okresach o niższych temperaturach, takich jak jesień, zima i wiosna, wytwarzane ciepło nie jest wystarczające, więc gospodarstwa domowe muszą również korzystać z zasobników ciepłej wody, aby zaspokoić swoje potrzeby. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej?
Rozmiar i wskaźnik natężenia pracy
Zależy to od energii wykorzystywanej do zasilania systemu lub rodzaju systemu. W przypadku podgrzewaczy bezzbiornikowych lub przepływowych ważne jest określenie natężenia przepływu, czyli liczby urządzeń, które będą pracowały w tym samym czasie i korzystały z ciepłej wody. Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest optymalna temperatura wody potrzebna do prawidłowej pracy wszystkich urządzeń. Innym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest wskaźnik natężenia pracy grzejnika. Jest to ilość ciepłej wody, która jest produkowana w ciągu godziny przy pełnym zbiorniku. Wartość ta jest dodatnio związana z pojemnością akumulacyjną, wielkością palnika i jego charakterem. Im większy jest rozmiar palnika, tym większa będzie produkcja wody, ponieważ mniej czasu potrzeba na wyprodukowanie litrów wody w porównaniu z podobnym kotłem, ale o mniejszym rozmiarze.Rodzaj użytego palnika jest również bardzo ważny, ponieważ niektóre są bardziej wydajne i mocniejsze. Zaleca się wybór trybu, który może zaspokoić zapotrzebowanie w godzinach szczytu. Oznacza to najwyższą ilość wody, która jest zużywana o określonej porze dnia w zależności od liczby osób w domu i używanych urządzeń zasilanych gorącą wodą
Typ paliwa
Rodzaj stosowanego paliwa, jego dostępność i koszt mają wpływ zarówno na koszty, jak i na wielkość i wydajność urządzenia. Istnieją różne dostępne źródła, z których każde ma swoje wady i zalety: energia elektryczna, olej opałowy, energia geotermalna, gaz ziemny, propan i energia słoneczna. Ważne jest, aby porównać ceny i wydajność tych źródeł zarówno w krótkim, jak i długim okresie czasu, a także wziąć pod uwagę paliwo aktualnie używane w domu. Efektywność energetyczna jest związana z argumentem, który przedstawiliśmy powyżej i sprawdzeniem potencjału każdego źródła i urządzenia. Celem jest ocena różnych wariantów oraz zalet i wad każdego z nich pod względem różnych parametrów paliw i kosztów ich pozyskania. Zwykle mierzy się go za pomocą współczynnika energetycznego, który uwzględnia wydajność podgrzewacza w odniesieniu do ilości wyprodukowanej ciepłej wody w stosunku do ilości ciepłej wody zużywanej dziennie. Wartość ta uwzględnia straty ciepła w obiegu, wynikające z magazynowania i szybkości przekazywania ciepła z pompy do wody. Koszty Odnoszą się one do ogólnego wpływu ekonomicznego podgrzewacza wody z pompą ciepła DAIKIN. Obejmują one koszt zakupu pompy ciepła cwu ze zbiornikiem, kwotę potrzebną na instalację, konserwację, koszty paliwa oraz dodatkowe wydatki, które może ponieść gospodarstwo domowe.