Powietrzna pompa ciepła Logatherm WLW196i AR może współpracować z fotowoltaiką

Powietrzna pompa ciepła Logatherm WLW196i AR może współpracować z fotowoltaiką


  • do zasilania pompy ciepła wykorzystywana jest darmowa energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne
  • nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej może być zamieniony przez pompę ciepła w energię cieplną wykorzystywaną w systemie grzewczym lub ciepłej wodzie
  • automatyka sterująca pompy jest przystosowana do współpracy z instalacją fotowoltaiczną
  • system grzewczy składający się z pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie bezemisyjne i przyjazne środowisku a dodatkowo jego zakup może być finansowany z programu „Czyste Powietrze” w przypadku modernizacji istniejących budynków
Współpraca pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi

Powietrzne pompy ciepła Buderus WLW i WPLS współpracują z instalacjami PV poprzez przyjmowanie sygnału do pracy z inwertera fotowoltaicznego. Pompa ciepła po otrzymaniu sygnału rozpoczyna pracę na określone przez użytkownika cele. Użytkownik ma do wyboru klika trybów pracy:

  • wymuszenie pracy na cele ogrzewania budynku poprzez podniesienie temperatury zadanej ogrzewania
  • wymuszenie pracy na cele ciepłej wody użytkowej
  • wymuszenie pracy na cele chłodzenia
  • praca na cele chłodzenia wyłącznie w czasie gdy jest sygnał z inwertera

Użytkownik może zadać klika trybów pracy jednocześnie, a pompa ciepła w inteligentny sposób wybierze odpowiedni tryb pracy wykorzystując na bieżąco energię elektryczną dostarczaną przez instalację fotowoltaiczną.

Mając na względzie, że informacja o produkcji energii elektrycznej z inwertera fotowoltaicznego odzwierciedla chwilowy poziom produkcji energii elektrycznej sygnał przychodzący do pompy ciepła również może być chwilowy. W efekcie gdybyśmy stosowali dany sygnał bezpośrednio do wymuszenia pracy sprężarki uzyskalibyśmy jej bardzo niekorzystną pracę polegającą na częstym załączaniu i wyłączaniu sprężarki czyli tzw taktowaniu. Jest to bardzo niekorzystna praca skracająca żywotność sprężarki i mogąca spowodować uszkodzenie komponentu. Pompy ciepła Buderus wyposażone są w system antytaktu zapewniający pracę sprężarki w sposób łagodny bazujący m.i. na osiąganiu celów pracy w momencie wymuszenia pracy, minimalnych czasach startu sprężarki od przyjęcia sygnału z systemu PV i minimalnych czasach pomiędzy kolejnymi załączaniami sprężarki. Wszystko to po to, aby użytkownik systemu grzewczego cieszył się długą i niezawodną pracą urządzenia grzewczego.

Zmienność pogodowa w strefie klimatycznej Polski powoduje, że produkcja energii elektrycznej na poziomie pokrywającym potrzeby sprężarki jest chwilowa. Łatwo wyobrazić sobie letni słoneczny dzień, w którym na niebie pływa tylko kilka chmur. Podczas takich dni w momencie gdy świeci słońce produkcja energii elektrycznej jest na poziomie pokrywającym potrzeby sprężarki, jednak kiedy chmury na chwilę przysłonią słońce produkcja będzie już niewystarczająca a systemy chroniące żywotność sprężarki mogą utrzymywać w pracy urządzenie. Również odwrotnie w momencie kiedy wyjdzie słońce zza chmury pompa ciepła nie startuje od razu sprężarki i części energii elektrycznej produkowana właśnie przez system fotowoltaiczny nie jest magazynowana w postaci ciepła a wysyłana do sieci energetycznej. Jeżeli użytkownik chce szybciej i dokładniej reagować na produkcję energii elektrycznej a posiada pompę ciepła Buderus z wbudowanym dogrzewaczem elektrycznym może zablokować sprężarkę i korzystać wyłącznie z dogrzewacza elektrycznego. Reakcja dogrzewacza jest niemal natychmiastowa, a w przypadku tego elementu grzejnego nie trzeba się martwić o jego taktowanie. Pompy ciepła Buderus posiadają wbudowany 4-stopniowy dogrzewacz elektryczny o wydajności maksymalnej 9 kW, a automatyka pompy ciepła pozwala dostosować używaną wydajność dogrzewacza np. do wielkości systemu fotowoltaicznego.

Buderus jako jeden z niewielu producentów pomp ciepła na rynku jest w stanie w sposób kompletny współpracować z systemami fotowoltaicznymi. Powyższe tryby i możliwości konfiguracji współpracy pompy ciepła z systemem PV nie wymagają dodatkowych modułów czy sterowników i dostępne są w standardowej wersji urządzenia. Wystarczy wyprowadzić sygnał z inwertera fotowoltaicznego do sterownika pompy ciepła Buderus, by móc cieszyć się niezależnością energetyczną i niskimi kosztami ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej.