Fakty i mity na temat pomp ciepła

Czy pompa ciepła to droga inwestycja?


Niewiele osób ma świadomość tego, że cena ogrzewania budynków i podgrzewania ciepłej wody użytkowej wcale nie musi zwalać z nóg prywatnych osób lub przedsiębiorców. Co prawda wśród nowych inwestorów rośnie popularność metod alternatywnych, lecz w dalszym ciągu osoby, które termomodernizują swój dom, rzadko biorą pod uwagę zastosowanie pomp ciepła. Urządzenia te, dzięki wysokiej efektywności i bezawaryjnej pracy, cechują się wieloma zaletami i stosunkowo niewielką liczbą wad, które tak naprawdę sprowadzają się do kosztów. A i te można skutecznie obniżyć. Czy to oznacza wybór idealny? Pompa ciepła – fakty i mity, które rzucą na domowe lub firmowe ogrzewanie zupełnie nowe światło.

Czy pompa ciepła to droga inwestycja?

Fakty i mity na temat pomp ciepła dotyczą w głównej mierze ich cen. A ta, głównie z uwagi na wysoki poziom skomplikowania poszczególnych urządzeń, potrafi być wysoka. Przynajmniej w teorii. Praktyka pokazuje jednak, że realny koszt instalacji pompy ciepła wraz z jej zakupem, pierwszym uruchomieniem czy samym montażem, wynosi nie 50 000 – 100 000,00 zł., jak zakłada sam cennik, lecz znacznie mniej. Jak to możliwe? Głównie z uwagi na wiele różnych programów rządowych i pozarządowych, które mają na celu wspieranie przejścia z eksploatacji źródeł nieodnawialnych na odnawialne. W rezultacie cena może się obniżyć i to nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Skorzystanie z wybranych programów jest stosunkowo proste. W wielu z nich wystarczy spełnienie kryterium dochodowego, dzięki czemu są dostępne dla większości osób. Koszty miesięczne rekompensują ten wydatek, gdyż ogrzewanie będzie znacznie tańsze niż przy użyciu większości innych paliw.

Czy to prawda, że pompa ciepła jest głośna?

Cała prawda o pompach ciepła – czy te urządzenia hałasują? Jak się okazuje – wszystko zależy od ich umiejscowienia. Ze względu na bardzo wysokie zaawansowanie techniczne, urządzenia te generują jedynie 40 dB – 60 dB hałasu (podobnie jak np. pracująca zmywarka), a w zasadzie szumu, przy pracy z pełnym obciążeniem. Oczywiście ustawienie urządzenia tuż przy oknie sypialnianym może nieco obniżyć komfort życia domowników lub sąsiadów spowodowany hałasem, jednak ulokowanie jej np. przed wejściem, obok ruchliwej ulicy lub chodnika, sprawia, że z reguły pracą pompy ciepła w ogóle nie musisz się przejmować. Praca jest jednostajna, dlatego przed ostatecznym zleceniem montażu warto zaplanować miejsce jej instalacji.

Pompy ciepła sprawdzają się tylko jesienią i zimą – prawda czy mit?

Pompa ciepła – cała prawda – mity obejmują także zagadnienie sezonowości tych urządzeń. Dla wielu osób użytkowanie pompy ciepła jest zarezerwowane wyłącznie na sezon zimowy oraz jesienny, tak naprawdę jednak nowoczesne modele sprawdzą się także…latem i wiosną! W jaki sposób? Otóż w taki, że urządzenie ze względu na przerwę w ogrzewaniu może wykorzystać całą swoją energię do schładzania pomieszczeń w sezonie letnim, kiedy to temperatura na zewnątrz jest odpowiednio wysoka. Pompę ciepła można zatem traktować jako znakomitą alternatywę standardowych klimatyzacji, obniżając w ten sposób temperaturę panującą wewnątrz budynku.

Czy to prawda, że pompa ciepła nadaje się tylko do nowych budynków?

Jaka jest prawda o pompie ciepła – czy urządzenia te tak naprawdę można wkomponować wyłącznie do nowych inwestycji? Zdecydowanie nie – to mit, przez który wiele osób odrzuca pompę ciepła na rzecz innych, znacznie mniej efektywnych form ogrzewania swojego domu. Urządzenia te są stosunkowo niewielkie i można je z łatwością wkomponować nawet w najmniejszych działkach, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować ją w budynku poddanemu modernizacji technicznej. Warto to zrobić – choćby z uwagi na niskie koszty bieżące oraz ochronę planety.

Pompa cieplna – mity na temat dużego zużycia prądu elektrycznego

Pompy ciepła – fakty i mity na temat zużycia prądu są tak samo zakorzenione w podświadomości konsumentów, jak zbyt wysoka cena montażu instalacji. Jak się okazuje – jest zupełnie odwrotnie. Zużycie prądu przez pompę ciepłą w całym sezonie grzewczym wynosi mniej niż 4000 kWh. Wartość ta jest podana dla domów jednorodzinnych i oznacza rachunek o wartości około 3000 zł za cały sezon grzewczy. To znakomita cena, szczególnie mając na uwadze rosnące ceny ogrzewania innymi źródłami energii.

Czy to prawda, że pompy ciepła nie działają w ujemnych temperaturach?

Pompy ciepła – fakty i mity to nie tylko ceny, lecz także sposób użytkowania. Czym byłaby tak naprawdę pompa ciepła bez możliwości pracy w ujemnych temperaturach, które są standardem w naszej szerokości geograficznej? Pompa ciepła doskonale sobie z nimi radzi i zapewnia wysoką skuteczność pracy nawet do osiągnięcia temperatur wahających się wokół -20°C, kiedy to w niektórych urządzeniach może włączyć się system zabezpieczający. Niektóre modele mają także wkomponowane dodatkowe zawory, czasami także kolejny wymiennik ciepła.

Podsumowanie

Pompy cieplne to urządzenia oceniane przez większość z nas – zupełnie niepotrzebnie – jako nowinka technologiczna. Trudna w użytkowaniu, kosztowna i awaryjna. Okazuje się, że mity na temat pomp ciepła w większości przypadków nie mają w sobie ani trochę prawdy. Tracą na tym zarówno producenci, którzy muszą w jakiś sposób budować u ludzi świadomość na temat tych urządzeń, jak i konsumenci, którzy niepotrzebnie odrzucają to urządzenie na rzecz nieekologicznych, nieefektywnych i trudnych w użytkowaniu innych form grzania domu.