Pompa ciepła Daikin Altherma – hybrydowa przyszłość ogrzewania

Aby koszty eksploatacji naszego domu były jak najniższe, obok odpowiednich rozwiązań architektonicznych warto rozważyć wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych.

Na rynku znajdziemy szereg urządzeń umożliwiających ogrzewanie naszego domu, dzięki energii pozyskiwanej z otoczenia. Do najnowocześniejszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań należy ogrzewanie oparte na hybrydowej pompie ciepła Daikin Altherma - pozwalające cieszyć się komfortowym i znacznie oszczędniejszym w eksploatacji budynkiem.

Liczba ekologicznych systemów ogrzewania instalowanych w budownictwie jednorodzinnym z każdym rokiem wzrasta, tylko w ubiegłym roku rynek pomp ciepła wzrósł o 7 proc. w stosunku do wyników z 2013 roku1. Największe jednak wzrosty, bo ponad 20 proc. odnotowują regularnie powietrzne pompy ciepła - co wskazuje, że dominującym dolnym źródłem dla pomp ciepła jest i w najbliższej przyszłości pozostanie powietrze. Łatwość wykorzystania powietrza jako dolnego źródła ciepła sprawia, że coraz częściej wykorzystujemy zawartą w nim energię na cele ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody.

Powietrzne pompy ciepła pobierają energię cieplną zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym (dolne źródło), a następnie przekazują ją wodzie krążącej w instalacji grzewczej (górne źródło). Niski koszt inwestycji, łatwy montaż jednostek oraz wysoki współczynnik efektywności przemawiają na korzyść pomp ciepła typu powietrze/woda. Dzięki połączeniu zalet powietrznej pompy ciepła i kondensacyjnego kotła gazowego jako szczytowego źródła ciepła - hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma jest jednym z najtańszych w eksploatacji bezobsługowych źródeł ciepła z obecnie dostępnych na rynku, efektywnie współpracując z zarówno z niskotemperaturowymi instalacjami podłogowymi, jak i wysokotemperaturowymi instalacjami grzejnikowymi.

Jak działa hybrydowa technologia?

Nowatorskie rozwiązanie wykorzystujące pompę ciepła typu powietrze/woda wspieraną przez kondensacyjny kocioł gazowy to zasługa efektywnej technologii pozwalającej łączyć pracę wielu urządzeń w jeden układ - w celu podnoszenia jej efektywności energetycznej, obniżania kosztów eksploatacji i większego komfortu użytkowania. Praca układu hybrydowego Daikin Altherma zależy od warunków panujących na zewnątrz oraz aktualnego zapotrzebowania na moc grzewczą. Przy temperaturze zewnętrznej w zakresie 3-15°C działa tylko pompa ciepła, wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej następuje praca zarówno pompy ciepła, jak i kotła w możliwie najbardziej ekonomiczny sposób – dokładny moment zmian trybu pracy zależy od właściwości pomieszczeń, cen energii i nastawy temperatury w pomieszczeniu. Po przekroczeniu temperatury -3°C pompa jest wyłączana, a kocioł całkowicie przejmuje pracę nad ogrzewaniem.

W pompę ciepła wbudowany jest gazowy kocioł kondensacyjny o mocy 33 kW, który podczas bardzo niskich temperatur zapewnia ciepło oraz niezawodną pracę niezależnie od warunków zewnętrznych i wymaganej temperatury zasilania. Technologia hybrydowa umożliwia nie tylko efektywne ogrzewanie pomieszczeń, ale i jednoczesne przygotowanie c.w.u. Kocioł kondensacyjny przepływowo podgrzewa wodę użytkową - specjalnie zaprojektowany wymiennik ciepła wykorzystuje ciepło kondensacji, dzięki czemu woda użytkowa podgrzewania jest znacznie efektywniej.

Montaż hybrydowej pompy ciepła

Dodatkową korzyścią jest łatwa instalacja układu hybrydowego, zarówno w nowym jak i istniejącym budynku. W przypadku modernizacji układu grzewczego pompę ciepła Daikin Altherma można zainstalować bez znacznych przeróbek, ponieważ łączy się ona bezpośrednio z istniejącym systemem ogrzewania, redukując koszty i eliminując konieczność modyfikowania instalacji. Nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanej i kosztownej instalacji do odbioru ciepła jak w przypadku gruntowych czy wodnych pomp ciepła. Układ hybrydowy to połączenie trzech podzespołów, jednostki zewnętrznej, wewnętrznej oraz kondensacyjnego kotła gazowego. Dzięki niewielkim rozmiarom jednostki zewnętrznej i urządzeń wewnętrznych, przestrzeń jaką potrzebuje nowy system jest prawie taka sama, jaką zajmował poprzedni – a to oznacza oszczędność miejsca bez wprowadzania zmian konstrukcyjnych w pomieszczeniu. Dodatkowe aplikacje oferowane przez firmę Daikin wspomagają w nowoczesny sposób proces projektowania instalacji grzewczej, pozwalając na precyzyjnie określenie wymaganej mocy poszczególnych urządzeń.

Podsumowanie

W ciągu roku przy obciążeniu cieplnym 14 kW, 70 proc. zapotrzebowania pokrywa pompa ciepła, a pozostałe 30 proc. kocioł kondensacyjny - pozwala to na zwiększenie efektywności ogrzewania pomieszczeń o ok. 35 proc. w porównaniu do istniejącego gazowego kotła kondensacyjnego. Możliwość pracy pompy ciepła w trybie chłodzenia zapewnia klimatyzację bez dodatkowych kosztów inwestycyjnych. Wykorzystanie technologii hybrydowej w porównaniu do pozostałych źródeł ciepła jest znaczącą rewolucją w systemie ogrzewania naszych domów, umożliwiających niższe koszty eksploatacyjne, bezobsługową pracę urządzeń i pełen komfort przez cały rok.