Jak się nie dać nabić w ...pompę ciepła ?
Pompa ciepła jest sposobem na najbardziej ekologiczne, ekonomiczne i efektywne wykorzystanie energii, natomiast dynamiczne grzejniki Jaga są w stanie najlepiej tę energię zagospodarować. Zapewniają optymalne wydajności podczas ogrzewania i chłodzenia, zachowując przy tym kompaktowe rozmiary.
Pompa ciepła jest znakomitym urządzeniem do ekonomicznego i ekologicznego wykorzystania energii. Może być stosowana do ogrzewania i chłodzenia budynku w bardziej energooszczędny sposób niż tradycyjne piece gazowe lub olejowe. Jednak, aby tak właśnie było, musi być spełniony szereg różnych warunków.
To, czy inwestycja w pompę ciepła nam się opłaci zależy od różnych czynników, z których najważniejszymi są: klimat, ocieplenie budynku, lokalne ceny energii, koszty instalacji i dostępne subsydia. Analiza wielu parametrów, a nie tylko jednego z nich (którym najczęściej jest dopłata do urządzenia), pozwoli podjąć dobrą decyzję.
- Region klimatyczny: Pompy ciepła są najbardziej opłacalne, gdy różnica temperatur pomiędzy nośnikiem ciepła a otoczeniem jest mała. Dzieje się tak, gdy w miejscu instalacji pompy klimat jest łagodny lub umiarkowany, a temperatury rzadko spadają poniżej 0 st.C. Mowa tu oczywiście o powietrznych pompach ciepła, ponieważ w przypadku pompy gruntowej region klimatyczny nie ma znaczenia. Jednak instalacja pompy gruntowej wiąże się z dużo większymi kosztami.
- Ocieplenie budynku. Instalacja z pompą najlepiej sprawdzi się w dobrze izolowanym budynku, gdzie zapotrzebowanie na ilość energii do ogrzania lub chłodzenia będzie mniejsze, a straty lub zyski ciepła znikome. Jeśli budynek, w którym ma być zainstalowana pompa ciepła jest słabo ocieplony, konieczna jest poprawa jego izolacji termicznej. Nowe budynki muszą być odpowiednio izolowane, natomiast w przypadku starszych domów konieczna może być termomodernizacja.
- Sposób wentylacji. Straty ciepła związane z wentylacją mogą stanowić nawet 60% zapotrzebowania budynku na ogrzewanie, dlatego warto zastosować system rekuperacji. Może on nawet o połowę zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania i odzyskać znaczne jej ilości z powietrza zużytego. Efektywność rekuperacji może wynosić nawet 90%.
- Koszty energii: Decydując się na instalację pompy ciepła konieczne jest porównanie kosztów energii potrzebnej do zasilania pompy ciepła z kosztami innych źródeł energii, takich jak gaz, olej opałowy czy energia elektryczna. Jeśli ceny energii elektrycznej są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi paliwami, pompa ciepła może być bardziej opłacalna. Warto też zastanowić się też nad instalacją fotowoltaiczną lub innymi źródłami energii odnawialnej, aby dodatkowo zmniejszyć koszty energii elektrycznej.
- Koszty instalacji i utrzymania: Koszty montażu pompy ciepła mogą być wysokie, ale w dłuższej perspektywie mogą zostać zrekompensowane przez niższe koszty eksploatacji w odpowiednich warunkach. Trzeba też mieć na uwadze, że jest urządzeniem, które – tak jak każde inne (np. kocioł) wymaga okresowych przeglądów i generuje koszty związane z konserwacją i ewentualnymi naprawami.
- Subsydia i premie: W niektórych krajach i regionach istnieją programy rządowe oferujące subsydia lub premie dla osób instalujących pompy ciepła. Skorzystanie z takiego dofinansowania oczywiście może znacząco obniżyć koszty początkowej inwestycji. To jednak, czy pompa ciepła docelowo okaże się być ekonomicznym rozwiązaniem zależy od powyższych czynników (klimat, ocieplenie budynku, koszty energii, koszty instalacji i utrzymania).
- Odpowiednie urządzenia w systemie: Aby dystrybucja energii pozyskanej dzięki pompie ciepła była jak najbardziej efektywna, należy uzupełnić system o ekonomiczne urządzenia. Grzejniki Jaga Low-H2O (mała pojemność wodna) oraz DBH (system dynamicznego doładowania z opcją chłodzenia), to najbardziej optymalne urządzenia do instalacji z pompami ciepła. Lekkie, dynamiczne jednostki mogą efektywnie ogrzewać lub w wersji hybrydowej ogrzewać i chłodzić, uzyskując odpowiednie wydajności z niskich temperatur zasilania. Zysk z instalacji urządzeń Jaga jest nie tylko ekonomiczno-finansowy, ale też estetyczny: dzięki wentylatorowemu doładowaniu wydajności grzejników Jaga są na tyle duże, że urządzenia mogą zachować naturalne rozmiary.
Sumując: powietrzna pompa ciepła jest najbardziej opłacalna w warunkach, gdzie różnica pomiędzy temperaturą zasilania a otoczeniem jest niewielka. Gruntowe pompy ciepła będą działały efektywniej, natomiast ich instalacja wiąże się z większymi kosztami. Pompy ciepła są bardziej opłacalne w budynkach dobrze izolowanych i o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną lub chłodniczą, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji budynku.
Naszym zdaniem montaż pompy ciepła ma sens tylko pod warunkiem, gdy weźmiemy pod uwagę WSZYSTKIE czynniki, które mają wpływ na efektywną pracę takiego urządzenia. W tym również sposób dystrybucji tego ciepła do pomieszczenia – tu polecamy dynamiczne grzejniki Jaga, które precyzyjnie będą dostarczać odpowiednie ilości energii, zachowując przy tym niewielkie gabaryty.