Ile prądu zużywa pompa ciepła? Sprawdzamy zużycie energii

Wybór systemu grzewczego jest jednym z dużych wyzwań, przed którymi stoją inwestorzy planujący budowę lub modernizację budynku. Decyzji nie ułatwia szeroka gama dostępnych technologii ‒ wśród nich rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Ile prądu pobiera pompa ciepła?

Rosnące zainteresowanie pompami ciepła sprawia, że przybywa inwestorów poszukujących informacji o tych urządzeniach. Warto więc wiedzieć, że pompa ciepła pobiera odnawialną energię cieplną skumulowaną w powietrzu, gruncie lub wodzie. Przy udziale prądu, pobrana energia jest niewielkim kosztem przekształcana w energię wykorzystywaną do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej.

Jak działa pompa ciepła?

Wyróżnić możemy trzy główne rodzaje pomp ciepła ‒ są to wspomniane przed chwilą urządzenia powietrzne ‒ najpopularniejsze z uwagi na brak konieczności przeprowadzania prac ziemnych, gruntowe i wodne. Bez względu na źródło poboru ciepła, działanie pracy wszystkich pomp ciepła jest zbliżone. Urządzenie wykorzystuje energię uzyskaną z dolnego źródła ‒ powietrza, ziemi lub wody, po czym oddaje ją do źródła górnego, którym jest instalacja grzewcza budynku. Za każdym razem proces ten pobiera niewielką ilość energii elektrycznej, jaka jest niezbędna do zasilenia sprężarki

Powietrzna pompa ciepła ‒ zużycie energii. Od czego zależy?

To, ile prądu pobiera pompa ciepła, zależy od kilku czynników, które należy rozpatrywać indywidualnie dla każdego inwestora. Kluczowe znaczenie ma przy tym powierzchnia ogrzewanego przez pompę ciepła budynku. Nowoczesne energooszczędne domy w rozumieniu Warunków Technicznych 2021 nie powinny zużywać więcej niż 70 kWh/m2 rocznie. Większość powstających budynków zyskuje jednak nieco lepszy standard, schodząc do 55-65 kWh/m2 rok. Dla 4-osobowej rodziny i 150 m2 powierzchni obliczenia wyglądają tak:

150 x 60 kWh = 9000 kWh

4 osoby korzystającej z ciepłej wody użytkowej = 4000 kWh

Gruntowa pompa ciepła zużyje ok. cztery razy mniej energii elektrycznej niż cieplnej, czyli 13 000 kWh / 4 = 3250 kWh energii elektrycznej rocznie.

Oprócz tego na zużycie prądu przez pompę ciepła wpływ ma także stan techniczny budynku, a w szczególności to, czy wyposażony jest on w wentylację grawitacyjną czy mechaniczną oraz ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe. Warto przy tym podkreślić, że powietrzna pompa ciepła dobrana z uwzględnieniem powyższych warunków, jest w stanie odzyskiwać z otoczenia nawet do 75% energii potrzebnej do ogrzania gospodarstwa domowego, minimalizując tym samym pobór energii z sieci i wysokość rachunków za prąd.

Zużycie prądu powietrznej pompy ciepła a zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u.

By oszacować zużycie prądu pompy ciepła, już na etapie wyboru urządzenia należy uwzględnić wymagania użytkowników względem komfortu cieplnego w budynku, czyli temperaturę utrzymywaną we wnętrzach i temperaturę ciepłej wody użytkowej. Wskazania te muszą być zgodne z rzeczywistymi preferencjami. Nie bez znaczenia w kontekście zużycia prądu do podgrzewania wody użytkowej, jest natomiast liczba domowników. Im jest ich więcej, tym większe zużycie prądu przez pompę.