Dlaczego pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to duet idealny?

Pompy ciepła zyskują w Polsce na coraz większej popularności. Stosowane są już nie tylko w nowopowstających budynkach, ale także tych, w których modernizowana jest instalacja grzewcza. Osoby wybierające pompy ciepła montują je natomiast najczęściej w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, które pozwala uzyskać najlepszy efekt grzewczy w budynkach. Dlaczego tak jest? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Charakterystyka pracy pomp ciepła 

Większość dostępnych obecnie na rynku pomp ciepła, które zajmują pierwsze pozycje, jeśli chodzi o ranking pomp ciepła 2023 zarówno w przypadku ich wydajności pracy, jak i pozostałych parametrów, to modele niskotemperaturowe. Oznacza to więc, że są one w stanie w wydajny i opłacalny sposób podgrzewać czynnik za pomocą ciepła pobranego z otoczenia do temperatury około 40 stopni Celsjusza. Uzyskanie wyższych temperatur za pomocą klasycznych modeli pomp ciepła staje się wobec tego po prostu nieopłacalne, ze względu na konieczność zastosowania w nich dodatkowej grzałki elektrycznej, która zasilana będzie energią elektryczną i mocno eksploatowana, przez co idea niskokosztowego ogrzewania budynków za pomocą pomp ciepła, przestaje istnieć. 

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest najlepsze w przypadku pomp ciepła?

Nawet najlepsza, otwierająca rankingi pompa ciepła, aby mogła zapewnić skuteczne ogrzewanie budynku, bez konieczności ponoszenia związanych z tym dużych kosztów musi być połączona z odpowiednim systemem rozprowadzania ciepła, tworzącym wraz z nią ogrzewanie niskotemperaturowe. Takim systemem jest przede wszystkim ogrzewanie płaszczyznowe, znane pod potoczną nazwą jako ogrzewanie podłogowe. Wszystko za sprawą tego, że ogrzewanie podłogowe, aby we właściwy sposób ogrzać budynek o zapotrzebowaniu na ciepło w okolicach 40 W/m2 potrzebuje wody zasilającej o temperaturze od 30 do 55 stopni Celsjusza, czyli takiej, jaką są w stanie zapewnić pompy ciepła. Temperatury te sprawiają także, że między dolnym a górnym źródłem ciepła w pompach występuje niewielka różnica, co z kolei przekłada się na niskie koszty eksploatacyjne. Za zastosowaniem ogrzewania podłogowego w połączeniu z pompą ciepła przemawia także to, że taki system grzewczy może być z powodzeniem wykorzystywany do chłodzenia aktywnego, które polegać będzie w tym przypadku na odwróconym działaniu pompy ciepła. Dzięki temu czynnik grzewczy zostaje schłodzony, a zastosowane ogrzewanie podłogowe, obniża temperaturę w pomieszczeniach. 

Dodatkowe zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe połączone z pompą ciepła, nie tylko wpływa na lepszą wydajność grzewczą takiego systemu, ale także gwarantuje dodatkowo między innymi:

  • równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach, przekładające się na wysoki komfort cieplny w budynkach, a także optymalny dla naszych organizmów rozkład temperatur, 
  • mniejszy ruch powietrza, który jest doceniany przede wszystkim przez osoby cierpiące na alergie, 
  • większą estetykę wnętrza, pomieszczenia nie są bowiem oszpecone przez grzejniki zawieszone na ścianach, co dodatkowo zapewnia większe możliwości wykorzystania dostępnej w nich przestrzeni. 

A co jeśli nie można wykonać ogrzewania podłogowego?

O ile w przypadku montażu pomp ciepła w nowopowstających budynkach połączenie jej z ogrzewaniem podłogowym jest w pełni możliwe, o tyle może się ono okazać problematyczne podczas modernizowania systemu grzewczego. Rozwiązań w takiej sytuacji jest wobec tego kilka. Pierwsze z nich to zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego wykonanego na ścianach lub sufitach. Drugą z dostępnych możliwości jest zastosowanie specjalnych grzejników niskotemperaturowych, które wymagają temperatury zasilania mieszczącej się w granicach do 50 stopni Celsjusza. Ostatnim wymagającym najmniej pracy rozwiązaniem jest natomiast wysokotemperaturowa pompa ciepła, które są w stanie podgrzać czynnik grzewczy do wartości około 80 stopni Celsjusza, dzięki temu mogą one z powodzeniem współpracować z zastosowanymi już w budynku klasycznymi grzejnikami.