To zdanie, którego zwykle nie usłyszymy od domowników, ponieważ bardzo rzadko kojarzymy klimatyzację nie tylko z chłodzeniem, ale także z funkcją ogrzewania. Jednak używanie klimatyzatorów do ogrzewania jest już powszechne w niektórych krajach europejskich, w tym w Bułgarii, Macedonii, Czarnogórze i Chorwacji. W nowoczesnym świecie domowych systemów ogrzewania i chłodzenia, stosowanie klimatyzatorów do ogrzewania jest wydajnym i ekonomicznym sposobem na utrzymanie temperatury w domu przez cały rok.
W ciągu ostatniego stulecia europejskie domy opierały się na gazowych i olejowych systemach grzewczych. Sektor ogrzewania i chłodzenia odpowiada za blisko 50% rocznego zużycia energii w Europie. Unia Europejska dąży do zmniejszenia tej proporcji w ramach osiągania celu klimatycznego, polegającego na zmniejszeniu zużycia energii, o 32,5% do 2030 r. Zdecydowana większość domów i budynków w całej Europie wyposażona jest w przestarzałe kotły i grzejniki, które już dawno przekroczył swoją techniczną żywotność, a także są bardziej nieefektywne w porównaniu do ich nowocześniejszych odpowiedników. Patrząc w przyszłość, grupy ekologów mają nadzieję, że do 2025 r. w Europie zakończy się sprzedaż nowych kotłów gazowych.
Ponieważ świat staje się coraz bardziej świadomy problemów, związanych z globalnym ociepleniem, a rządy dążą do zaprzestania używania tradycyjnych kotłów i systemów grzewczych. Myślenie o przyszłości staje się ważne także w zakresie własnych rozwiązań dla ogrzewania domu. Nawet jeśli nigdy nie braliście pod uwagę klimatyzacji w kontekście chłodzenia i ogrzewania domu, warto pamiętać, że jest to ekologiczny i ekonomiczny wybór! Instalacja klimatyzacji jest rozwiązaniem całorocznym, które pozwoli przygotować się na nadchodzące gorące lata.
Grzałka elektryczna zamienia energię elektryczną na energię cieplną, działając na zasadzie oporu. Gdy prąd przepływa przez element grzejny, opór wytwarza ciepło, które jest przekazywane do korpusu grzejnika, a następnie emitowane do pomieszczenia. Jest to podstawa wytwarzania ciepła w grzejnikach konwekcyjnych, grzejnikach elektrycznych i olejowych oraz termowentylatorach. Ogrzewanie gazowe wykorzystuje gaz do podgrzewania wody w kotle. Następnie pompa elektryczna tłoczy podgrzaną wodę przez obwód rur do grzejników wokół domu i z powrotem do bojlera. Zarówno gaz, jak i elektryczność wymagają stosunkowo dużego wkładu paliwa, żeby wytworzyć wystarczającą ilość ciepła, tak aby utrzymać dom w komfortowej temperaturze. Na każdy kW zużytej energii tradycyjny grzejnik elektryczny wytwarza około 1 kW ciepła. Pompa ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzacja działa nieco inaczej niż tradycyjne systemy ogrzewania gazowego i elektrycznego, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast generować ciepło ze spalanego paliwa lub zużywać energię elektryczną, klimatyzator pobiera energię cieplną z powietrza, przenosząc ciepłe powietrze do domu i usuwając zimne powietrze. Energia elektryczna jest potrzebna tylko jako źródło zasilania, więc zużycie energii elektrycznej jest znacznie zmniejszone. Wykorzystanie energii odnawialnej oznacza, że klimatyzator może wytworzyć do trzech razy więcej ciepła z tej samej ilości energii elektrycznej, jaką zużywa grzejnik elektryczny, co czyni go znacznie bardziej ekonomicznym wyborem i znacznie obniża rachunki za energię.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, wykorzystanie prądu przemiennego ma wzrosnąć w ciągu najbliższych trzech dekad. Aby zapewnić, że w rezultacie nie staną się kluczowym czynnikiem wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, ważne jest, żeby nowoczesne klimatyzatory wykorzystywały najnowszą technologię, aby były jak najbardziej wydajne. Inwestując w wydajne klimatyzatory, które wykorzystują głównie energię odnawialną zamiast paliw kopalnych, można znacznie zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i znacznie poprawić lokalną jakość powietrza. Już teraz obserwujemy zachęcające trendy w wykorzystaniu energii odnawialnej w całej Europie. W 2012 r. energia odnawialna stanowiła 12% całkowitej energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia, a do 2020 r. jej udział wzrósł do 23%. Jako konsument, instalując klimatyzację do ogrzewania domu, przyczyniasz się do bardziej zrównoważonej przyszłości dla otaczającego Cię środowiska, a także zapewniasz lepszą alternatywę ogrzewania dla Twojego domu i oszczędność dla własnej kieszeni. Benefity są ogromne, ryzyko żadne – jedynym kosztem, który musisz ponieść, jest koszt instalacji. Decydując się na system klimatyzacji, ważne jest, aby pomyśleć o przyszłości i wziąć pod uwagę długoterminowe koszty ogrzewania oraz czynniki środowiskowe. Ocena energetyczna jest dobrym wskaźnikiem efektywności systemu. Jednostki Daikin AC mają klasę energetyczną do A+++, co oznacza, że są najbardziej wydajne w swojej kategorii. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj czynnika chłodniczego stosowanego w układzie klimatyzacji, R-32 jest obecnie najbardziej zaawansowanym czynnikiem chłodniczym, przenoszącym ciepło wydajniej niż inne, co pozwala na mniejszą ilość czynnika chłodniczego i ma mniejszy wpływ na globalne ocieplenie, zmniejszając negatywny wpływ na środowisko nawet o 75%. Jeśli chodzi o konserwację, nie potrzeba wiele, aby utrzymać klimatyzację w doskonałym stanie. Należy jednak regularnie ją czyścić. Najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie serwisowej.
Nawet jeśli nie brałeś pod uwagę instalacji systemu chłodzenia w swoim domu, klimatyzacja jest również idealnym rozwiązaniem do ogrzewania. Dodając klimatyzatory jako nowy system grzewczy, będziesz mieć możliwość utrzymywania komfortowej temperatury w domu o każdej porze roku – tak w zimę jak i w lecie. Klimatyzatory mogą działać w szerokim zakresie temperatur, aby ochłodzić lub ogrzać dom, ale w niektórych chłodniejszych klimatach może być potrzebny ulepszony system, który poradzić sobie z ekstremalnym zimnem. Daikin posiada specjalnie zoptymalizowany pod kątem ogrzewania zakres, który został przetestowany pod kątem niezawodnej pracy w temperaturach do -25°C. W przypadku zwykłej klimatyzacji problemy z wydajnością zaczynają się już przy temperaturze poniżej ok. -3°C. Dlatego warto ponieść większy koszt na samym początku, a sam klimatyzator zwróci się bardzo szybko. Klimatyzacja ma również dodatkowe korzyści, o których być może nie pomyślałeś. Włączając klimatyzator, utrzymujesz dobrą wentylację i komfortowy poziom wilgotności w całym domu. Niektóre jednostki posiadają również funkcję filtracji lub oczyszczania powietrza, która poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu poprzez usuwanie kurzu i potencjalnych alergenów. Wybór instalacji klimatyzacji to idealna opcja, aby zabezpieczyć swoje domowe rozwiązanie grzewcze w przyszłości. Dodatkowe zalety tj. chłodzenie latem, lepsza jakość powietrza, wysoka wydajność i niskie koszty eksploatacji sprawiają, że jest to cenny dodatek do Twojego domu.