Rodzaje ogrzewaczy akumulacyjnych

Ogrzewanie akumulacyjne to ekonomiczny i bezpieczny system grzewczy. Jego główna zasada działania polega na gromadzeniu energii cieplnej w godzinach II taryfy (tańszej energii elektrycznej) i oddawaniu jej przez całą dobę.


Tańsza taryfa tzw. nocna występuje w godzinach od 22–6 oraz od 13–15 (w niektórych rejonach energetycznych godziny taryfowe mogą być inne). Praca urządzeń akumulacyjnych można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to ładowanie (nagrzewanie), w których energia elektryczna pobierana z sieci elektrycznej zużyta jest głównie na nagrzanie układu akumulacyjnego (część energii jest od razu przekazana do otoczenia). Drugi etap to rozładowanie, w którym ciepło oddawane jest do otoczenia na zasadzie promieniowania, konwekcji a w przypadku ogrzewaczy akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem proces oddawania ciepła następuje poprzez wydmuch za pomocą wentylatora sterowanego regulatorem lub programatorem temperatury.

Z rozładowaniem statycznym

Ogrzewacze te mają bardzo ograniczone możliwości sterowania wydajnością cieplną. W starszych, mniej zaawansowanych technicznie modelach jakiekolwiek sterowanie nie jest możliwe, wobec czego w urządzeniu nie da się zatrzymać nagromadzonego ciepła (piec nagrzewa się i od razu oddaje ciepło aż do całkowitego ostygnięcia). W nowszych modelach regulacja ilości oddawanego ciepła jest możliwa dzięki zastosowaniu ruchomych przysłon kanałów, przez które wypływa ciepłe powietrze.


Z rozładowaniem dynamicznym

Ogrzewacze znacznie bardziej zaawansowane technicznie. Zastosowane do sterowania nimi układy elektroniczne zapewniają, że zarówno nagrzewanie się ogrzewacza, jak i oddawanie ciepła są kontrolowane i optymalizowane. Kiedy ogrzewacz się ładuje, cała energia - praktycznie bez strat - jest zamieniana na energię cieplną i magazynowana w bloku akumulacyjnym wykonanym z magnezytu (materiału, który bardzo dobrze akumuluje ciepło). Z kolei oddawanie ciepła wymuszane jest przez układ sterujący, który włączając dmuchawę zainstalowaną w dolnej części urządzenia, usuwa z niego nagrzane powietrze - lecz tylko w takiej ilości, jaka jest niezbędna dla utrzymania zadanej przez domowników temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu ciepła gromadzonego w tych godzinach, kiedy energia elektryczna jest tańsza, starcza na ogrzewanie pomieszczeń przez całą dobę, a więc także i wtedy, gdy prąd jest droższy.


Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Stiebel Eltron