Ogrzewanie pomieszczeń - rodzaje

Decyzja o wyborze rodzaju ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych przed wybudowaniem domu. Inwestor musi przede wszystkim zadecydować czy budynek będzie ogrzewany centralnie, czy miejscowo, ponieważ wpłynie to w znacznym stopniu zakres robót oraz koszty.

Należy bowiem pamiętać, że wybór ogrzewania centralnego wiąże się z koniecznością wykonania instalacji, a więc dodatkowymi pracami i kosztami. Kolejnym krokiem, po zapadnięciu tej decyzji, jest wybór rodzaju ogrzewania z uwagi na rodzaj zasilania (paliwa) i musi on być dokonany zarówno w przypadku wyboru ogrzewania centralnego, jak i miejscowego. Pod tym względem inwestor może wybierać spomiędzy następujących rodzajów ogrzewania:

  • ogrzewanie elektryczne,
  • ogrzewanie gazowe,
  • ogrzewanie węglowe,
  • ogrzewanie biomasą,
  • ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE).

 

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się wybór ogrzewania elektrycznego, dlatego warto dokładniej poznać ten sposób doprowadzania ciepła do pomieszczeń. Ogrzewanie elektryczne kojarzy się przede wszystkim z grzejnikami miejscowymi, popularnie zwanymi „farelkami” podłączanymi do elektrycznych gniazd wtykowych. Jest to rzeczywiście jeden ze sposobów ogrzewania z użyciem elektryczności. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie elektryczne może być nie tylko miejscowe, ale także i centralne, realizowane w połączeniu z instalacją grzejnikową lub ogrzewania podłogowego, popularnie zwanego „podłogówką”. Wszystkie te rodzaje ogrzewania elektrycznego zostaną przedstawione dokładniej w dalszej części artykułu.

Elektryczne ogrzewanie miejscowe

Ogrzewanie miejscowe polega na ustawieniu źródła ciepła w pomieszczeniu które chce się ogrzać. W ogrzewaniu tym ogrzewa się wyłącznie to pomieszczenie, a ciepło wytwarzane przez źródło nie służy ogrzewaniu pomieszczeń sąsiadujących, ani żadnych innych. Do elektrycznego ogrzewania miejscowego używa się różnego rodzaju grzejników, w których elektryczność zostaje zamieniona na ciepło, które służy ogrzewaniu pomieszczenia, w którym znajduje się grzejnik.

W elektrycznym ogrzewaniu miejscowym używane są następujące rodzaje grzejników:

  • grzejniki konwekcyjne (konwektorowe)- zasada ich działania polega na ogrzewaniu powietrza przepływającego grawitacyjnie wokół elementu grzejnego. Ogrzane powietrze rozprzestrzenia się po pomieszczeniu, przez co następuje wzrost temperatury w pomieszczeniu.
  • promienniki- zasada działania takich urządzeń polega na zamianie elektryczności na promieniowanie (zwykle podczerwone lub nadfioletowe). Ogrzewanie pomieszczenia następuje na zasadzie przekazywania ciepła przez promieniowanie.
  • grzejniki radiatorowe- grzejnik radiatorowy składa się z elementu rozgrzewającego się pod wpływem elektryczności otoczonego przez elementy oddające ciepło do otoczenia (tzw. radiator). Oddawanie ciepła przez radiator powoduje podwyższenie temperatury powietrza w pomieszczeniu.
  • grzejniki nadmuchowe- grzejnik nadmuchowy łączy w sobie zasadę działania grzejnika konwektorowego, czyli nagrzewanie powietrza z wentylatorem, który wspomaga ruch powietrza, dzięki czemu ciepło szybciej rozprzestrzenia się po pomieszczeniu.


Zaletami elektrycznego ogrzewania miejscowego są przede wszystkim:

  • niskie kosztu początkowe, wynikające z braku instalacji rozprowadzania ciepła, jaka jest konieczna w przypadku ogrzewania centralnego,
  • wygoda stosowania wynikająca z braku konieczności uzupełniania paliwa, jak jest to w przypadku innych rodzajów ogrzewania miejscowego i centralnego.


Elektryczne ogrzewanie centralne

Elektryczne ogrzewanie centralne wykorzystuje rozprowadzoną po domu instalację ogrzewania wodnego. Sercem systemu jest jednak, w tym przypadku, piec elektryczny, który zamienia elektryczność pobieraną z sieci elektroenergetycznej na ciepło w elemencie grzejnym o odpowiednio dużej mocy. Wyróżnia się dwa rodzaje elektrycznego ogrzewania centralnego:

  • elektryczne ogrzewanie centralne przepływowe,
  • elektryczne ogrzewanie centralne akumulacyjne.

Powyższe rodzaje ogrzewania elektrycznego różnią się między sobą zastosowanym piecem elektrycznym. Za każdym razem jest to urządzenie zamieniające elektryczność na ciepło w elemencie grzejnym i podgrzewające nim czynnik roboczy przepływający przez instalację centralnego ogrzewania (najczęściej wodę). Różnica polega na sposobie podgrzewania i akumulacji ciepła. W przypadku ogrzewania przepływowego podgrzewanie wody odbywa się w czasie rzeczywistym (ciągle). W takim rozwiązaniu moc pieca elektrycznego dobiera się w celu pokrycia zapotrzebowania budynku na ciepło przy możliwym działaniu pieca w trakcie całej doby. Piec do takiego podgrzewania nie zawiera elementu magazynującego ciepło. W przypadku ogrzewania akumulacyjnego podgrzewanie wody odbywa się z wyprzedzeniem (szybkie wytworzenie dużej ilości ciepła w celu jego zużywania w miarę zapotrzebowania). W takim rozwiązaniu moc pieca elektrycznego dobiera się w celu pokrycia zapotrzebowania budynku na ciepło przy ograniczonym czasie działania pieca. Piec do takiego podgrzewania zawiera element magazynujący ciepło. Oznacza to, że taki piec pracuje zwykle kilka godzin na dobę i przez ten czas produkuje ilość ciepła wystarczającą do pokrycia całodobowego zapotrzebowania budynku. Wytworzone ciepło jest magazynowane w elemencie magazynującym i przekazywane instalacji w miarę zapotrzebowania. Takie działanie pieca podyktowane jest oszczędnościami kosztów elektryczności i dedykowana do zasilania elektrycznością podzieloną na kilka taryf. Piec elektryczny pracuje bowiem z taryfie, w której elektryczność jest najtańsza (zwykle w nocy) i podczas tej, kilkugodzinnej, pracy wytwarza taką ilość energii, która wystarczy na całą dobę. W czasie gdy elektryczność jest droższa (droższa taryfa elektryczna) piec nie pracuje. Dzięki takiemu rozwiązaniu można osiągnąć oszczędności w porównaniu do pacy całodobowej. Należy pamiętać o tym, że koszty inwestycyjne zwykle są większe w przypadku elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego, albowiem piec do takiego ogrzewania musi charakteryzować się większą mocą od pieca do ogrzewania przepływowego, a także musi posiadać element magazynujący. Większa moc pieca akumulacyjnego wynika z konieczności szybkiego wytworzenia energii wystarczającej na całą dobę, a więc czas ten nie jest rozłożony na całą dobę, jak ma to miejsce w przypadku pieców przepływowych. Z uwagi na te różnice piece do elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego zwykle są droższe od pieców do elektrycznego ogrzewania przepływowego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest rodzajem ogrzewania centralnego i polega na przekazywaniu pomieszczeniu ciepła od całej powierzchni podłogi, a nie od grzejników zlokalizowanych na ścianach, jak ma to miejsce w przypadku centralnego lub miejscowego ogrzewania grzejnikowego. Realizacja ogrzewania podłogowego polega na rozłożeniu pod powierzchnią podłogi elektrycznych lub cieczowych elementów grzejnych. W przypadku ogrzewania elektrycznego są to elektryczne przewody lub maty grzejne, zbudowane z drutów oporowych obudowanych izolacją przewodzącą ciepło, podłączone do instalacji elektrycznej. W przypadku ogrzewania wodnego są to rury, przez które przepływa ogrzana w źródle zewnętrznym woda. Kable i rury grzejne mogą być w różny sposób rozkładane pod powierzchnią podłogi, jednak zawsze muszą one zapewniać równomierne się jej nagrzewanie, co spowoduje ogrzanie mieszkania ciepłem unoszącym się w górę od podłogi. W porównaniu do ogrzewania grzejnikowego ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się bardziej równomiernym ogrzewaniem pomieszczenia, co spowodowane jest dużą powierzchnią grzewczą, znacznie większą niż grzejnikowe ogrzewanie punktowe.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może więc być zrealizowane na dwa sposoby:

  1. Bezpośrednio, z wykorzystaniem elektrycznych przewodów i mat grzejnych podłączonych do instalacji elektrycznej.
  2. Pośrednio, wykorzystując piec elektryczny do zagrzewania czynnika obiegowego w cieczowej instalacji ogrzewania podłogowego, podobnie jak ma to miejsce w elektrycznym ogrzewaniu centralnym, opisanym we wcześniejszej części artykułu.

 

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Viessmann