Nagrzewnica olejowa czy elektryczna – która sprawdzi się lepiej?

Może się wydawać, że zakup urządzenia służącego do ogrzania powietrza nie jest specjalnie wymagającym zadaniem, wystarczy wybrać model spełniający określone wymagania i już. Aby jednak podjąć właściwą decyzję i nie wydać pieniędzy na coś, co okaże się kompletnie bezużyteczne, warto najpierw poznać najważniejsze cechy branych pod uwagę urządzeń i porównać, w jakich sytuacjach wykorzystywane są najczęściej nagrzewnice olejowe, a w jakich elektryczne.

Co trzeba wiedzieć o nagrzewnicy olejowej?

Ogrzewacz na olej służy do szybkiego i efektywnego ogrzewania pomieszczeń lub przestrzeni otwartych. Paliwem niezbędnym do wytworzenia ciepła jest w tym wypadku olej opałowy lub olej napędowy, który ulega spaleniu w specjalnej komorze. Następnie wytworzone ciepło ogrzewa powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła. Nagrzewnica olejowa jest wyposażona w wentylator, który to ogrzane powietrze rozprowadza w przestrzeni, generując intensywny strumień ciepłego powietrza.

Rodzaje nagrzewnic olejowych

Wyróżniamy dwa rodzaje ogrzewaczy olejowych, w zależności od tego, jak odbywa się spalanie oleju:

  • nagrzewnice z wymiennikami – spalanie oleju ma miejsce w zamkniętej komorze, a powstałe ciepło przepływa do wymiennika, który ogrzewa powietrze,
  • nagrzewnice bezwymiennikowe – powietrze ogrzewane jest płomieniem palącego się paliwa, co generuje spaliny.

Ogrzewacze powietrza na olej można również podzielić ze względu na sposób odprowadzania spalin:

  • nagrzewnice bez odprowadzania spalin – to najprostsze i najtańsze modele, które emitują spaliny do wnętrza ogrzewanego pomieszczenia. Stosuje się je głównie w miejscach dobrze wentylowanych, takich jak budowy czy magazyny,
  • nagrzewnice z odprowadzaniem spalin – posiadają system odprowadzania spalin na zewnątrz, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest czystsze. Idealne do zamkniętych przestrzeni, takich jak warsztaty czy magazyny z ograniczoną wentylacją.

Zalety nagrzewnic olejowych

Nagrzewnice olejowe mają wiele zalet, dzięki czemu są często wybierane, oczywiście do określonych zadań. Urządzenia te są ciche, co ma duże znaczeniem w wielu sytuacjach. Poza tym ceniona jest ich wysoka wydajność, gdyż spalanie oleju zapewnia dużą ilość energii cieplnej, co z kolei przekłada się na to, że mogą w krótkim czasie podnieść temperaturę nawet w dużych pomieszczeniach. Ponadto większość modeli jest przenośna, co ułatwia ich transport i użytkowanie w różnych miejscach. Warto zwrócić uwagę także na to, że ogrzewacze tego typu mogą pracować nawet w bardzo niskich temperaturach.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są nagrzewnice olejowe?

Urządzenia wykorzystujące olej do wytwarzania energii cieplnej, sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, w których konieczne jest szybkie ogrzanie dużych przestrzeni. Bardzo często jest to dodatkowe źródło ciepła w budynkach, w których inne systemy grzewcze są niewystarczające i trzeba je dogrzać, bądź nawet zastąpić w razie awarii. Ponadto nagrzewnice olejowe sprawdzą się na placach budowy, w halach produkcyjnych, magazynach, szklarniach, czy w budynkach inwentarskich. Można również wykorzystywać je do suszenia zboża, kukurydzy i innych produktów rolnych.

Kiedy warto wybrać nagrzewnicę elektryczną?

Nagrzewnica elektryczna, podobnie ja olejowa, służy do ogrzewania miejsc, w których instalacja grzewcza jest zbyt słaba, uległa awarii, lub w ogóle jej nie ma. Urządzenia tego typu wytwarzające ciepło przy użyciu prądu są znacznie mniej wydajne od ogrzewaczy olejowych, a do tego generują wyższe koszty. Z drugiej jednak strony są wygodne w użyciu i bezpieczne, bez obaw można ich używać w niewielkich, zamkniętych pomieszczeniach, takich jak biura, garaże, czy mieszkania. Ponadto urządzenia na prąd są łatwe w obsłudze, nie wymagają zakupu paliwa, wystarczy podłączyć je do gniazdka.


Jaką nagrzewnicę kupić?

Podsumowując, wybór właściwej nagrzewnicy jest bezpośrednio uzależniony od tego, do jakich celów ma być ona wykorzystywana. Warto kupić elektryczny ogrzewacz powietrza, jeśli ma się na celu ogrzanie pomieszczeń znajdujących się np. w domu lub mieszkaniu. Tego typu sprzęt jest idealny w sytuacji, gdy w jego pobliżu mogą znaleźć się małe dzieci lub osoby starsze, gdyż nie stwarza praktycznie żadnego zagrożenia dla ich życia i zdrowia. Nagrzewnice olejowe to z kolei sprzęt, który można spotkać na placach budowy, gdyż umożliwiają prace budowlane nawet w chłodniejsze dni, zapobiegają zamarzaniu materiałów budowlanych oraz wspierają szybkie schnięcie betonu i innych substancji. To także świetne rozwiązanie dla osób, które prowadzą prace remontowe lub wykończeniowe, gdyż przy użyciu ogrzewacza na olej można podnieść temperaturę wnętrza w miejscu, w którym nie działa jeszcze instalacja grzewcza. Jak widać, oba urządzenia mają wiele zalet i oba są niezwykle użyteczne, jeśli mogą spełniać swoją funkcję w konkretnych sytuacjach. Dlatego też tak ważne jest określenie w pierwszej kolejności swoich potrzeb, a następnie dokonywanie wyboru i zakup konkretnego urządzenia. Ponadto kupując nagrzewnicę olejową, należy mieć na uwadze to, czy w miejscu, w którym będzie pracowała, jest dobra wentylacja. Od tego zależy w głównej mierze wybór urządzenia pod kątem sposobu odprowadzania spalin.