Sezon grzewczy coraz bliżej. Latem pomyśl o ogrzewaniu z Eco-Palnik

Ludzie mieszkający w domach jednorodzinnych mimo upałów, gorącego lata, muszą już pomyśleć o przyszłym sezonie grzewczym. Czym najkorzystniej ogrzać dom w sezonie 2024/2025?


Pytanie to spędza sen z powiek niektórym użytkownikom domów jednorodzinnych, zwłaszcza tym którzy stoją przed decyzją wymiany źródła ciepła, bądź to ze względu na wymogi uchwał antysmogowych, bądź to z uwagi na koszty, lub inne względy.

Wiele osób założyło pompy ciepła i zostało nabitych w butelkę przez nieuczciwych dostawców bo teraz nie stać ich na zapłacenie rachunków za prąd. Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze. Przyczyny mogły być różne, źle dobrane urządzenie do obiektu, albo instalacja nie dostosowana do parametrów niskotemperaturowych albo parametry wydajnościowe zainstalowanej pompy daleko odbiegają od deklarowanych.

Po podwyżkach cen energii elektrycznej i likwidacji tarcz osłonowych do łask wróciły kotły na pellet.

Wiele osób decyduje się jednak na opalanie drewnem, jako najtańszym nośnikiem ciepła. Ale kotły na drewno zwłaszcza te faktycznie zgazowujące są drogie, ale nie są bezobsługowe. Montaż kotła na paliwo stałe wiąże sie ze zwiększonymi wydatkami również z koniecznością montażu wraz z buforem ciepła.

Na rynku jest też wiele kotłów tylko z nazwy zgazowujących, a konstrukcyjnie niewiele odbiegają od tzw. śmieciuchów. Radzimy sie wystrzegać takich zakupów, mimo że są na tzw. liście ZUM.

W 21 wieku chcielibyśmy, oprócz relatywnie niskich kosztów ogrzewania mieć nieco wygody i bezobsługowości takiej instalacji grzewczej. 

Jakie ogrzewanie wybrać stojąc przed decyzją wymiany źródła ciepła? 

Radzimy rozważyć alternatywę dla drogiego węgla, pelletu, czy gazu. Widząc co się dzieje na rynku z cenami nośników energii, drożejącym z miesiąca na miesiąc węglem, i pelletem, wprowadziliśmy na rynek sprawdzone rozwiązanie: żartobliwie nazywane palnikami na „CHRUST" czyli palnik do spalania biomasy drzewnej /palniki na zrębek i inną rozdrobnioną biomasę/.

Mając kocioł na paliwo stałe w kotłowni, tzw. śmieciucha z zasypem ręcznym, na drewno, węgiel, miał, mając kocioł na pellet czy tzw. ekogroszek, można szybko go zmodernizować do pełnego automatu, na rozdrobnioną suchą biomasę typu zrębek i stworzyć układ wielopaliwowy.

  1. paliwo podstawowe: zrębek,
  2. paliwo zastępcze: trociny lub inna rozdrobniona biomasa o niskiej wilgotności.

Jak donoszą nasi klienci: z powodzeniem spalają również różne mieszanki biomasy z miałem czy ekogroszkiem a nawet owsem. Każdy szuka najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

Zrębek, trociny jako drobny materiał, jest sypki, ale tylko z pozoru, materiał ten ma silną tendencję do zlegania i zawieszania się. Dlatego urządzenia do podawania i spalania takich materiałów charakteryzują się odmienną budową, większymi przekrojami układów podawania, zastosowanymi większymi mocami napędów, i układem mieszania /zruszania, zapobiegającego zawieszaniu się paliwa w zasobniku zapewniającym ciągłość i pewność podawania paliwa/.

Dlatego nie mówimy o palniku a o całym układzie spalania automatycznego rozdrobnionej, suchej biomasy. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w projektowaniu, produkcji urządzeń do spalania pelletu opracowaliśmy energooszczędny zestaw dedykowany dla luźniej biomasy typu zrębek.

Parametry paliwa:

  • frakcja – do 25 mm,
  • wilgotność 25-30%,
  • niedoróbek /długość zrębka/ – do 100 mm i zawartość do 3%.

Możemy zaoferować zestawy o mocy nominalnej od 25 do 500 kW. Dostępny typoszereg urządzeń o mocy: 25 kW, 50 kW, 150 kW, i większe wraz z podajnikami i zasobnikami o pojemności 0,6m3, 1m3, 2m3, 5 m3 i większymi.

Palniki są dostoswane do montażu w nowych jak i w starych kotłach, które ciągle są w użytku. Jest możliwość montażu w korpus kotła – tzw. układ sztywny oraz w drzwiczki kotła – układ elastyczny. Jest to jedyne takie rozwiązanie na rynku: pozwalające otworzyć drzwiczki kotła wraz z zamontowanym palnikiem po rozpięciu rury elastycznej podawania paliwa.

Celem firmy ECO-PALNIK od zawsze była ekologia i wdrażanie rozwiązań dbających o nasze środowisko. Zarówno palniki na pellet jak i układy do spalania biomasy rozdrobnionej przy zastosowaniu odpowiedniego paliwa i regulacji spełniają wyśrubowane wymogi norm emisyjnych.

Produkowane przez nas palniki ogrzewają domy jednorodzinne, hale przemysłowe, obiekty użyteczności publicznej, suszarnie a nawet piece piekarnicze i linie technologiczne suszenia materiałów sypkich: typu granulowane nawozy wapniowe czy kruszywo do budowy dróg. Kotły i palniki na zrębek powinny być ekonomiczne ale przede wszystkim bezpieczne. Dlatego zastosowano szereg unikalnych rozwiązań aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa przy niewygórowanej cenie i bezobsługowości układu od kilku dni do tygodnia.

Zestaw do spalania biomasy typu zrębek, składa się z palnika, układu podawania paliwa wraz z zasobnikiem zrębka wyposażonego w mieszadło i sterowanie.

Na uwagę zasługuje fakt, że po modernizacji uzyskujemy układ wielopaliwowy, bezpieczny i prosty w obsłudze.

Sterownik palnika posiada wiele unikalnych funkcji:

  • możliwość zaprogramowania i dostosowania parametrów pracy dla 3 różnych paliw dla palenia
  • automatycznego,: np. zrębek, trociny, pellet, inne,
  • funkcja palenia: drewno i drewno-biomasa.
  • funkcję palenia ciągłego i przerywanego,
  • programowanie harmonogramu dobowego i tygodniowego dla ogrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • zaawansowane bezpieczeństwo: nadzór palenia poprzez foto-komórkę i system nadzoru nad tzw. cofnięciem płomienia – natychmiastowa reakcja w przekroczeniu temperatury 45 stopni układu podawania paliwa: wyłączenie podawania, dmuchawy i mechaniczne zamknięcie drogi podawania paliwa,
  • układ jest w pełni automatyczny, wyposażony w zapalarkę,
  • sterownik współpracuje z dowolnym bez napięciowym termostatem pokojowym, umożliwia to dodatkowe oszczędności i nie przegrzewanie pomieszczeń.

Jakość palników na zrębek potwierdzają wpływające kolejne zamówienia oraz referencje naszych klientów. Zachęcamy do rozważenia opcji modernizacji kotła z udziałem naszych palników. Jesteśmy pewni, że na ten moment jest to jedyne ekologiczne, ekonomiczne oraz najprostsze w wykonaniu rozwiązanie na rynku