Eco-Palnik: Dlaczego kocioł dymi?
Kolejny sezon grzewczy nadchodzi nieubłaganie, jak sie do niego przygotować?
Nieraz zaobserwowaliśmy zjawisko, że kocioł dymi, dymi z nieszczelności wokół drzwiczek, kotła, czasami poddymia z zasobnika peletu czy ekogroszku lub dymi z podajnika pelletu, nawet z palnika.
Czasami dymienie występuje tylko w fazie rozpalania, a po skutecznym rozpaleniu, nagrzaniu palnika, kotła problem ustaje, innym razem poddymianie nie ustępuje.
Zachodzimy w głowę co jest powodem, dlaczego sie tak dzieje? Powodów może być kilka:
- Najczęściej zanieczyszczony kocioł, w zasadzie nadmiernie zabrudzony wymiennik kotła, i związane z tym zbyt duże opory przepływu spalin.
- Należy pamiętać również o okresowym czyszczeniu przewodów dymowych /komina/. Usługę tę dobrze jest powierzyć kominiarzowi.
- Przy czyszczeniu okresowym kotła należy pamiętać aby przynajmniej raz w roku wybrać zalegający popiół z czopucha i kanału dolotowego do komina, bo samo czyszczenie kotła może nie pomóc.
- Okresowo, należy sprawdzić ustawienia palnika, przeważyć wydatek podajnika, skorygować i wyregulować spalanie. Często zdarza sie że klient sam reguluje kocioł, ilość podawanego pelletu / dawki paliwa/, wg własnego uznania, a nie w każdym sterowniku na rynku można przywrócić wcześniej ustawione i zapamiętane ustawienia dla tego urządzenia.
- Starajmy sie nie przywracać ustawień fabrycznych producenta, bo zwykle wiąże sie to z całkowitym rozkopaniem ustawień i wówczas wszystkie parametry należy od nowa ustawiać. Jeśli jest możliwość powrót do ustawień serwisowych, skorzystajmy z tej funkcji.
- Sprawdzić ciąg kominowy, najlepiej miernikiem ciągu kominowego lub za pomocą analizatora spalin.
- Czasami powodem, oddymiania mogą być nadmierne spieki na ruszcie ograniczające przepływ spalin w palenisku. Wówczas należy zmienić pellet albo przeregulować palnik, zwiększając częstotliwość czyszczenia międzyoperacyjnego, lub zwiększając skok czyszczący rusztu w palnikach z ruchomym rusztem.
- Przy drastycznie kiepskim pellecie, o niskiej temperaturze mięknienia popiołu /niskiej temperaturze topnienia popiołu/, pomóc może niewielki dodatek wapna sproszkowanego do pelletu, co skutecznie podnosi temperaturę topnienia popiołu i może pozwolić na zużycie do końca zakupionego kiepskiej jakości granulatu.
Jak widać temat dymienia czy potocznie mówiąc poddymiania jest szeroki, ale ważny i nie lekceważmy tego.
Jest prosta zasada, którą razimy przyswoić, że choć urządzenia na pellet traktowane są jako bezobsługowe, to "Tak sie ma jak sie dba".
Kilka rad udzielił Wiesław Skiepko, szef firmy ECO-PALNIK z Włoszczowy, która jest producentem palników na pellet do kotłów grzewczych dla producentów kotłów oraz do modernizacji tzw, kopciuchów do pełnych automatów na pellet.
Jest możliwość modernizacji, automatyzacji takich tzw, starych kotłów w dobrym stanie, a koszt takiej modernizacji jest zwykle ponad połowę niższy niż wymiana kotła na nowy.